Här är måltiden svenskarna vill ha som nationalrätt

2025 02 26

Sverige har ännu ingen officiell nationalrätt – men när svenskarna själva får rösta om vilken rätt man tycker bör representera landet hamnar en måltid överlägset först.

Pannkakor, smörgåstårta och sill är några exempel på klassiska svenska maträtter.

Men när svenskarna själva får chansen att önska en nationalrätt är det en annan måltid som hamnar överlägset högst på önskelistan.

Det görs gällande i en färsk Sifo-undersökning utförd av Verian på uppdrag av Ica.

Här är svenskarnas val

Hela 58 procent av svenskarna vill nämligen se köttbullar med potatismos, gräddsås och lingonsylt som nationalrätt.

Allra populärast är köttbullar hos unga vuxna i åldern 18-29 där rätten får hela 67 procent av rösterna.

Därefter kommer ärtsoppa och pannkakor som god tvåa – hela 24 procent vill nämligen se den klassiska torsdagsmåltiden som nationalrätt.

Samtidigt anser mer än var femte svensk (21 procent) att smörgåstårtan förtjänar titeln.

Förknippas med Sverige

En som inte förvånas över köttbullarnas klara seger i undersökningen är Malidza Larsson, Icas vardagskock.

Särskilt eftersom rätten är så starkt förknippad med Sverige utomlands.

– Det befäster ju verkligen rättens status. Köttbullar med mos och klassiska tillbehör är en fantastisk rätt som den är, men passar också otroligt bra att modernisera. Till exempel genom att byta ut hälften av köttet mot baljväxter, säger Larsson.

Läs mer: LISTA: Flera matvaror blir mindre – men inte billigare

Olika smaker över landet

Något annat som blir tydligt när man ser till undersökningens resultat är den geografiska uppdelningen.

Exempelvis anser fler stockholmare att sill (17 procent) förtjänar att bli Sveriges nationalrätt jämfört med landet i stort (13 procent).

I Malmö vill hela 17 procent se gravad lax med hovmästarsås som nationalrätt jämfört med övriga landet (11 procent).

Ser man till norra Sverige tycker nästan var femte person (19 procent) att falukorv med stuvade makaroner och ketchup borde representera landet jämfört med svenskar i allmänhet (13 procent).

Lista: Populäraste rätterna

Se vilka åtta rätter som var populärast när svenskarna fick välja nationalrätt i topplistan nedan:

  1. Köttbullar (58 procent)
  2. Ärtsoppa och pannkakor (24 procent)
  3. Smörgåstårta (21 procent)
  4. Sill (13 procent)
  5. Falukorv med stuvade makaroner och ketchup (13 procent)
  6. Stekt strömming (12 procent)
  7. Kroppkakor/palt (11 procent)
  8. Gravad lax med hovmästarsås och dillstuvad potatis (11 procent)

Läs vidare: Den här maten trendar oväntat 2025: ”Tillbaka till 90-talet”

Foto: Gunnar Creutz/AURELIE LUYLIER från Pixabay/Harris VoUnsplash

Text: Redaktionen

 


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen