Sverige uppmärksammas internationellt – ”chockerande”

2024 09 27

Våldsvågen och den organiserade brottsligheten i Sverige uppmärksammas återigen i internationell media.

Den här gången är det välansedda Politico som skriver om Sverige.

Tidningens journalist Charlie Suxbury beskriver en dyster utveckling och framhåller att både Norge och Danmark riktat hård kritik mot den svenska brottshanteringen. 

– Att bli utpekade av sina skandinaviska grannar är en chockerande och förödmjukande utveckling för Sverige, ett land som länge setts som en europeisk bastion för social stabilitet, skriver journalisten och tillägger:

– Enligt bedömare riskerar Sveriges säkerhetssituation att undergräva landets rykte hemma och utomlands.

Svenska institutet: Sverigebilden är positiv

Svenska institutet rapport ”Sverigebilden 2023” ger en annan bild av Sverige. 

Bilden av Sverige är fortfarande stabil och positiv i stora delar av världen, enligt rapporten. 

– Trots de motsägelsefulla bilderna är Sveriges nationsvarumärke starkt, framhåller Svenska institutet. 

Framför allt är uppfattningen om Sverige genomgående positiv i väst och andra demokratier. I USA, Kanada och Storbritannien fick man en mer positiv uppfattning om Sverige under 2023. 

Hos närliggande länder, som Norge och Danmark, är synen på Sverige överlag positiv.

– Dock anser grannländerna inte i samma utsträckning som andra att Sverige är tryggt och säkert, skriver Svenska institutet.

Går fram med kritiserat förslag

Regeringen och Sverigedemokraterna har gått fram med flera åtgärder för att bekämpa den grova brottsligheten.

I dag, fredag, presenterar Tidöpartierna ytterligare en åtgärd.

På en pressträff meddelar justitieminister Gunnar Strömmer (M) att vittnen kommer fårmöjlighet att vittna anonymt under en förundersökning och i domstol.

– De kriminella gängen hotar och tystar vittnen. Det innebär att många brottsutredningar som rör de kriminella nätverken blir svåra att ro i land. Det måste vi ändra på. Och det gör vi nu. Tystnadskulturen ska brytas och skyddet för vittnen stärkas. Det är också avgörande för tilliten till vår rättsordning att människor kan erbjudas trygga former för att prata med rättsväsendet, säger justitieminister Gunnar Strömmer. 

Förslaget om anonyma vittnen har mottagit hård kritik, bland annat från kriminologiprofessorn och tv-profilen Leif GW Persson.

LÄS MER HÄR:

Leif GW Persson ryter ifrån mot regeringen och SD – ”rent skitprat”

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 november 2025

JUST NU: Ryssland anklagar USA för ”överdrivet våld”

2025 11 01

Ryssland hävdar att USA använder ”överdrivet våld”.

Stora delar av den demokratiska världen har fördömt Rysslands invasion av Ukraina som ett brott mot internationell rätt.

Men nu anklagar Ryssland själva USA för att använda ”överdrivet våld” – och bryta mot folkrätten.

Anklagar USA för ”överdrivet våld”

Det ryska utrikesdepartementet går på lördagen ut och fördömer USA:s aktioner i Karibiska havet, där båtar som påstås ha koppling till narkotikahandel har attackerats.

Ryssland bekräftar också sitt stöd till Venezuela, som USA enligt uppgifter planerar att attackera.

– Vi fördömer bestämt användningen av överdrivet militärt våld för att genomföra aktioner mot droger, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova, rapporterar Reuters.

Hon menar att USA:s agerande strider mot folkrätten.

– Sådana åtgärder strider mot både USA:s inhemska lagstiftning ... och folkrättens normer, säger Maria Zakharova, enligt nyhetsbyrån.

Kommentaren är extra märkbar eftersom stora delar av världssamfundet anser att Ryssland själva går emot folkrätten med sitt anfallskrig mot Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Bekräftar stöd till Venezuela

De senaste dagarna har det kommit uppgifter om att en amerikansk attack inne i Venezuela är nära förestående – källor har uppgett att en attack kan komma inom några få dagar.

Ryssland uttalar nu sitt stöd för Venezuelas president Nicolás Maduro, som av USA anklagas för att leda en drogkartell.

– Vi bekräftar vårt starka stöd för det venezuelanska ledarskapet i försvaret av sin nationella suveränitet, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson, enligt nyhetsbyrån.

Partnerskap med Maduro

Den ryske diktatorn Vladimir Putin undertecknade ett strategiskt partnerskapsavtal med Nicolás Maduro i maj i år.

Maduro menar att USA har som mål att få bort honom från makten, och att kampen mot narkotikahandeln bara är en ursäkt för att nå det målet.

USA har genomfört attacker mot minst 14 båtar i Karibien och östra Stilla havet. 61 människor har dödats i attackerna, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


Världsband går till häpnadsväckande angrepp

2025 11 01

Liam Gahhagher i världsbandet Oasis rasar.

Oasis är ett av världens mest populära pop- och rockband, och befinner sig nu på världsturné efter 16 års uppehåll från liveframträdanden.

Men en händelse vid bandets konsert i Melbourne, Australien har väckt raseri hos sångaren Liam Gallagher – som nu går till bisarrt angrepp.

Går till grovt angrepp

I samband med den första av tre spelningar i Melbourne, inför mer än 50 000 åskådare, skedde en incident som får Gallagher att rasa.

Någon tände en bengalisk eld och slängde upp den mitt i publikhavet medan bandet spelade den klassiska låten ”Champagne Supernova”.

Nu går Liam Gallagher till häpnadsväckande angrepp mot den ansvariga, som inte har identifierats.

I ett inlägg på X använder Gallagher ett mycket grovt språk mot den skyldiga.

– Till den massiva fitta som slängde upp den där bengalen igår kväll på spelningen i Melbourne, du är en allvarligt störd individ och du kommer att få igen, skriver Liam Gallagher i inlägget.

LÄS OCKSÅ: USA tar kontroversiellt beslut - "hot mot demokratin"

Trodde det var en del av showen

Ingen ska ha skadats i samband med att bengalen tändes och slängdes upp, och ingen kunde gripas för incidenten, rapporterar ABC News.

Vissa fans trodde att bengalen var en del av showen.

Efter att låten var slut kommenterade Gallagher dock händelsen med orden ”naughty, naughty, naughty”.

Spelningen var den första av tre i Melbourne för Oasis, som är ett av världens mest kända band med bröderna Liam och Noel Gallagher i spetsen.

Bröderna har ofta och länge varit osams, men har nu alltså gett sig ut på en världsturné med bandet.

Dödsfall på konsert i somras

I somras skedde en betydligt allvarligare händelse i samband med Oasis konsert på Wembley Stadium i början av augusti.

En man föll ner från en av de övre läktarna och miste livet, rapporterade The Sun.

Bandet kommenterade det tragiska dödsfallet och sade att de var ”chockade och ledsna” över de inträffade. De framförde också sina ”innerliga kondoleanser till familj och vänner” till den drabbade, rapporterade BBC.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar - "En mardröm"

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen