UPPGIFTER: Stor oro inom Nato – ett land kan komma att lämna

2024 09 05

Det stormar kring ett av Natos största och viktigaste medlemsländer.

Turkiet, som har en av militäralliansens största försvarsstyrkor, är på väg att fatta ytterligare ett kontroversiellt beslut.

Detta efter förra veckans besked om att Turkiet  har lämnat in en officiell ansökan till BRICS-gruppen – ett ekonomisk samarbete med flera västfientligt inställda länder som Ryssland, Kina och Iran.

Nu uppger Turkiets president Recep Tayyip Erdogan att Turkiet även vill gå med i Shanghai Cooperation Organisation (SCO) – en organisation som grundades av bland annat Ryssland och Kina.

SCO samarbetar både inom ekonomiska- och försvarspolitiska områden.

Enligt uppgifter till Newsweek har beskedet skapat stor oro inom Nato.

– Det har väckt oro över huruvida Turkiets medlemskap i Nato, vars största säkerhetsfokus är invasionen av Ukraina, är förenligt med att vara med i ett block som leds av landet (Ryssland) som startade invasionen, rapporterar den amerikanska tidskriften.

Experten: Går inte att kombinera

Sinan Ciddi, Turkietkännare vid den Washington-baserade tankesmedjan Foundation for Defense of Democracies (FDD), reagerar på uppgifterna om Turkiets nya ansökan.

Enligt experten går det inte att kombinera ett medlemskap i SCO med ett medlemskap i Nato.

– Att gå med i SCO är ett ”stort nej” för ett Natoland. Det är två ömsesidigt motsatta organisationer, säger han till Newsweek.  

Viktig spelare

Turkiets flört med världens diktaturer är en svårhanterlig situation för Nato.

Turkiet är en viktig Natomedlem.

Landets krigsmakt är den näst största stående styrkan i försvarsalliansen, efter USA, och Turkiets geostrategiska läge vid Svarta havet är viktigt för Nato.

USA har även två flygbaser i Turkiet och förvarar kärnvapen i landet.

Under Erdogans styre har Turkiet testat Natos och USA:s tålamod vid flera tillfällen. Bland annat har landet köpt in ett rysktillverkat luftvärnssystem, vilket fått USA att införa vissa sanktioner.

Turkiets val att bromsa Sveriges Natoansökan har även väckt skapat stor irritation bland försvarsalliansens medlemmar.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


21 aug 26

Anders Tegnell varnar: Det här kan orsaka nästa pandemi

2026 08 21

Anders Tegnell blev ansiktet utåt för Sveriges coronastrategi.

Nu uttalar sig den tidigare statsepidemiologen om nästa pandemi.

Tegnell flaggar för att en framtida pandemi kan skilja sig kraftigt från covid-19. Det behöver inte alls handla om något luftburet virus, konstaterar experten. I stället lyfter han fram en annan typ av smitta som kan orsaka nästa globala hälsokris.

– Teoretiskt kan man tänka sig att man får spridning av något matburet. Det funderar jag på, eftersom matdistributionen är stor och bred i hela världen, säger han till Sveriges Radio.

Tegnell lyfter galna kosjukan som ett exempel på ett sådant virus.

– Eller någonting som är mer smittsam och sprids snabbar än vad den gjorde, säger han till radion.

Går inte att förutse

Anders Tegnell har tidigare varnat för att nästa kommer att hota världen på helt nya sätt än tidigare. Det gör det omöjligt att förbereda sig fullt ut, menar han.

– Jag tror att naturen är mycket mer uppfinningsrik än vi kan förutse, så det kommer troligen att vara något helt annat än vad vi har sett nu, har Tegnell sagt till Dagbladet.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

Lägst överdödlighet 

Sverige drabbades betydligt hårdare av covid-19 under de första vågorna av pandemin jämfört med övriga Norden. Coronakommissionen har riktat hård kritik mot att Sverige var dåligt förberett och att skyddet av äldre misslyckades.

Samtidigt har den svenska smittohantering fått upprättelse i efterhand. Under åren 2020–2022 hade Sverige hade lägst överdödlighet av samtliga EU-länder, enligt Statistikmyndigheten SCB.

– Jag tycker nog att vi på myndigheten gjorde ett bra jobb under omständigheterna. Hade vi vetat mer innan hade vi kanske gjort en del saker annorlunda, men det är en annan sak, sade Anders Tegnell till Aftonbladet 2023.

– Vi gjorde så mycket vi kunde med de verktyg som vi hade, konstaterade den tidigare statsepidemiologen.  

LÄS OCKSÅ: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå 

Foto: Viktor Gårdsäter

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen