10 januari 2026

Nya mobilregler i EU – dessa appar kan du radera

2024 08 24

Apple meddelar att man nu kommer att rätta sig efter EU:s nya regler för den digitala marknaden.

Det innebär flera förändringar för hela unionens Iphone-användare, inklusive Sverige.

Bland annat ökar valfriheten vilket får följden att det nu går att radera ett antal av Apples standardappar – någonting som fram till nu inte varit möjligt att göra.

– Idag har Apple tillkännagett en ny uppsättning förändringar som de kommer att implementera i sina mobila operativsystem för att bättre följa EU:S Digital Markets Act, rapporterar exempelvis techsajten GSM Arena.

Här är apparna

De enda av Apple-apparna som inte kommer att kunna avinstalleras är Inställningar och Telefon.

Listan över raderbara appar efter nästa uppdatering är därmed bland annat följande:

- App Store

- Mejl

- Meddelanden

- Kamera

- Foto

- Safari

LÄS MER: Tre klassiska Apple-produkter fasas ut – meddelande till kunder

Implementeras i år

Förutom alla appar som nu går att radera kommer användare av Iphone och Ipad även kunna ändra standardwebbläsare.

– Användare kommer att behöva bläddra igenom hela listan med webbläsaralternativ innan de ställer in en webbläsare som standard, förklarar Chance Miller på 9to5Mac.

En del av förändringarna implementeras redan i år, medan andra kommer att lanseras först våren 2025.

LÄS MER: Apple kommer att släppa helt ny Iphone

Ny AI-teknik

Sedan tidigare har Apple gett besked om flera förändringar i sina produkter med anledning av den senaste AI-tekniken som finns tillgänglig.

Ett exempel på vad som kommer att förändras framöver är assistenten Siri, som nu kommer att vara kapabel att genomföra mer saker.

– Du kan nu använda Siri via text, korrigera dina uttalanden i realtid och erbjuda ett nytt utseende som är mer tätt integrerat i operativsystemet, rapporterade CNBC i juni.

– Siri har nu möjlighet att svara på tusentals frågor om hur du använder din Apple-enhet, även om du inte vet exakt vad funktionen är.

Foto: Y. Fresh

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 07

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen