Kristersson går till attack mot Natoallierad – ”Förfärligt”

2024 03 12

Ungerns premiärminister Viktor Orbán påstår att kriget i Ukraina kommer ta slut om Donald Trump vinner det amerikanska presidentvalet i november.

Detta eftersom Trump inte kommer ”ge ett öre till Ukraina”, hävdar Orbán.

– Han kommer inte att ge ett öre till kriget mellan Ukraina och Ryssland. Därför kommer kriget att upphöra, eftersom det är uppenbart att Ukraina inte kan stå på egna ben, sa den ungerske premiärministern efter ett möte med Trump i Florida.

”Förfärligt”

Nu kommenterar Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) uttalandet.

Han reagerar starkt på Viktor Orbáns retorik.

I en kommentar till Expressen kallar Kristersson utspelet för ”förfärligt” innan han utvecklar sitt resonemang.

– Vi tycker helt annorlunda. Vi delar inte nånting av detta. Rent sakligt är det klart att man kan säga att ett krig tar slut om ena parten helt ger upp, säger statsministern till tidningen och tillägger:

– Om det amerikanska stödet skulle minska så kommer det kräva ett utökat stöd från Europa.

Leder i flera mätningar

Donald Trump ser ut att bli Republikanernas presidentkandidat. Ex-presidenten har utklassat sina motståndare i primärvalet och för några dagar meddelade utmanaren Nikki Haley att hon drar sig ur racet. 

Trump, som är en välkänd kritiker av Nato, ser därmed ut att få kandidera mot den sittande presidenten Joe Biden.

I nuläget ser det ljust ut för Republikanernas tilltänkta kandidat. Trump leder över Biden i flera mätningar.

Farhågan: Kapitulation för Ukraina

Efter att ha träffat Trump i hans residens Mar-a-Lago i Florida har Viktor Orbán öst lovord över ex-presidenten.

Enligt Ungerns premiärministern har Trump tagit fram en ”detaljerad plan” för att ”avsluta” kriget i Ukraina.

Kritiker menar dock att en sådan plan sannolikts tagits fram på Rysslands diktator Vladimir Putins villkor och att Trumps ”fredsplan” kommer innebära en ren kapitulation för Ukraina.

Ukrainas regeringen har betonat att landet riskerar att förlora kriget om det amerikanska militära stödet upphör.

LÄS MER HÄR:

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen