Zelenskyjs raseri – pekar ut Putins framtid

2023 04 03

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har under måndagen besökt den ukrainska byn Yahidne, belägen norr om Ukrainas huvudstad Kyiv.

Under krigets första fas tog den ryska armén kontroll över byn.

Yahidne var endast tänkt att bli ett stopp på vägen mot Kyiv, men ryssarna nådde aldrig huvudstaden.

Ockupanterna stannade i byn i över en månad.

Under perioden upprättades ett ryskt skräckvälde.

I 28 dagar hölls närmare 400 invånare fängslade i den lokala skolans källare.

I samband med sitt besök i byn höll Zelenskyj ett tal i närheten av platsen.

– Elva människor dog, sa han.

– De här människorna satt och väntade på att Ukraina skulle uppstå i mörkret, tillade en märkbart rörd Zelenskyj.

Önskar Putin samma öde

Efter att ha besökt källaren där invånarna satt fängslade framhåller Zelenskyj att han önskar att Rysslands diktator Vladimir Putin ska få uppleva samma misär och lidande.

– Efter att ha sett allt detta önskar jag att Rysslands president kommer få tillbringa resten av sina dagar i en källare med en hink som toalett, konstaterar Ukrainas ledare. 

Under besöket i byn sällskapades Zelenskyj av Tysklands vicekansler Robert Habeck och Europarådets generalsekreterare Marija Pejcinovic Buric. 

Fakta:

Rysslands folkmord i Yahidne

Under krigets första dagar tog ryska styrkor kontroll över byn.

De ryska trupperna plundrade och förstörde stora delar av samhället.

Över 300 invånare tvingades ner i en källare. Där hölls de fast mot sin vilja från 5 mars till 1 april 2022.

Sju bybor uppges ha avrättats av ockupanterna. Journalisten Roman Nezhyborets var en av dem som kallblodigt mördades av de ryska styrkorna.

Flera personer uppges dessutom ha avlidit på grund av de dåliga förhållandena i källaren.

Enligt Reuters och Al Jazeera har 20 personer bekräftats döda.

Misslyckades

I början av april 2022 drog sig de ryska styrkorna tillbaka från byn. Ryssland misslyckades med sitt primära mål – att överta Ukrainas huvudstad Kyiv och avsätta Volodymyr Zelenskyjs regering.

Enligt den brittiska tankesmedjan tankesmedjan Royal United Services Institutes planerade Ryssland att ta över Ukraina på tio dagar.

I dag har kriget pågått i över ett år. Västerländska uppgifter gör gällande att Ryssland förlorat närmare 200 000 soldater.

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen