ZELENSKYJ: Så ska Ukraina undvika läckor

2024 02 27

Ukrainas president har en plan för Ukrainas framtid.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskys hävdar att planerna för Kievs efterlängtade motoffensiv läckt ut till Ryssland i förväg.

Nu berättar han om hur det inte ska upprepas. 

Bekräftar

Zelenskys menar att Moskva måste ha införskaffat sig känslig militär planeringsinformation avseende motattackerna.

– Våra motoffensiva handlingsplaner låg på Kremls bord innan de motoffensiva åtgärderna börjades, säger Zelensky, uppger AFP.

Uttalandet kommer från en presskonferens tidigare under dagen.

Zelensky lämnar inga övriga detaljer om läckan, varken vad för planer det är som har läckts till Ryssland eller hur det har gått till.

Motoffensiven

Ukrainas motoffensiv 2023, vilken presidenten syftar till, föll i stort sett platt och misslyckades med att bryta igenom flera linjer av ryskt försvar och befästningar.

Detta trots att offensiven var stöttad med miljarder i form av västerländska vapen.

Trots detta ger ukrainarna inte upp hoppet om en seger.

”Vi har en plan”

Zelensky berättade om framtida planer för Ukraina. 

Han fick frågan om Ukraina har planer på ytterligare ett försök till en motoffensiv i år.

– Vi har en plan, en tydlig plan, sa presidenten.

Under presskonferensen sa han att Kiev förbereder flera versioner av sin slagfältsstrategi för 2024 för att undvika en upprepning av läckor. 

Ryssland fortsätter att kriga

Det har nu passerat två år sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

– Ryska styrkor är nu tillbaka på frammarsch över östra Ukraina, efter att ha erövrat den symboliska frontlinjestaden Avdiivka och försökt pressa deras fördelar i fråga om ammunition och arbetskraft, uppger AFP.

Med anledning av tvåårsdagen gick Ukrainas president ut med ett meddelande till ukrainarna.

I meddelandet uppmuntrade presidenten ukrainarna att hålla ut och fortsätta kämpa för att vinna kriget.

– Låt oss kämpa för det. Och vi kommer att segra. På den bästa dagen i vårt liv, skrev han.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Många saknar koll på reglerna – sommartrend kan ge böter

2025 08 16

Polisen flaggar för att okunskapen är stor kring ett populärt transportmedel.

Trafikpolisen i Sörmland har under sommaren stött på många elsparkcyklar som framförts utan tillräckliga tillstånd.

Två män har dömts för att ha kört elsparkcyklar, så kraftfulla att de räknas som mopeder, utan körkort.

– Vi ser väldigt många elsparkcyklar som är alldeles för kraftfulla som klassas som mopeder och ibland som motorcyklar, säger Björn Thunblad på polisregion Öst till SVT.

Dömdes för olovlig körning

För de två männen i Sörmland blev domen grov olovlig körning med dagsböter som påföljd.

Det berodde på att elsparkcyklarna som de färdats på klassades som moped klass 1, vilket kräver att föraren har körkort.

Brottet ansågs grovt då de både männen hade indragna körkort sedan tidigare.

Låg kunskap om elsparkcyklar

Kunskapen om reglerna som gäller för det populära färdmedlet är låg.

Det är väldigt vanligt med elsparkcyklar som är mer kraftfulla än vad föraren har rätt att köra.

Men det är upp till konsumenterna att ha koll, vilket många saknar, framhåller Björn Thunblad.

– Ända från när elsparkcyklarna kom har vi sett att det finns en brist hos konsumenterna kopplat till vilka regler som gäller och vilka krav som ställs på en som konsument, säger han.

Reglerna som gäller

En elsparkcykel kan klassas som en cykel förutsatt att den inte går fortare än 20 kilometer i timmen och har en kontinuerlig märkeffekt på högst 250 watt.

Om elsparkcykeln går snabbare eller har en högre effekt klassas den inte längre som en cykel och kan inte köras efter cykelregler.

- Elsparkcykeln ska ha bromsar och en ringklocka.

- Kör du i mörker ska elsparkcykeln ha fram- och baklyse samt vara utrustad med reflexer.

- Om den som kör är yngre än 15 år krävs hjälm.

- Det är inte tillåtet att skjutsa någon på en elsparkcykel.

- Det är inte tillåtet att köra en elsparkcykel på en trottoar eller gångbana.

Källa: Transportstyrelsen

Foto: Alan Labisch

Text: Redaktionen


JUST NU: Europas ledare går samman – “Vi är redo”

2025 08 16

Europas ledare reagerar nu på mötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin.

Toppmötet i Alaska resulterade inte i mycket mer än vaga planer på ett nytt möte och Trumps ord om att det “inte finns någon överenskommelse ännu”.

Nu reagerar Europas ledare på mötet.

Frankrikes, Italiens, Polens, Finlands, Storbritanniens och EU:s ledare går ut med ett gemensamt meddelande.

Europas svar

Tidigt i morse informerade president Trump de europeiska ledarna och president Zelenskyj om resultatet av hans möte med Vladimir Putin i Alaska under gårdagen.

De framhåller att de välkomnar president Trumps ansträngningar för att stoppa dödandet i Ukraina, avsluta Rysslands anfallskrig och uppnå en rättvis och varaktig fred.

– Vi är också redo att samarbeta med president Trump och president Zelenskyj för att anordna ett trilateralt toppmöte med europeiskt stöd.

Skickar meddelande

Giorgia Meloni, Keir Starmer, Donald Tusk, Emmanuel Macron, Ursula von der Leyen, Friedrich Merz och Alexander Stubb har även ett meddelande riktat till Ryssland.

– Så länge dödandet i Ukraina fortsätter är vi beredda att upprätthålla trycket på Ryssland. Vi kommer att fortsätta att skärpa sanktionerna och vidta bredare ekonomiska åtgärder för att sätta press på Rysslands krigsekonomi tills en rättvis och varaktig fred uppnås, menas det.

– Vi är tydliga med att Ukraina måste ha orubbliga säkerhetsgarantier för att effektivt kunna försvara sin suveränitet och territoriella integritet.

“Inte eldupphör”

Samtidigt har USA:s president Donald Trump på lördagen tydliggjort att det är fredsavtal som ska förhandlas fram, inte ett eldupphör.

Så här skriver han på Truth Social:

– Alla är överens om att det bästa sättet att avsluta det fruktansvärda kriget mellan Ryssland och Ukraina är att gå direkt till ett fredsavtal, som skulle avsluta kriget, och inte bara ett vapenvilaavtal, som ofta inte håller.

Zelenskyj ska till USA

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kommer snart att resa till USA.

På måndagen väntas Zelenskyj anlända till Washington för samtal med Donald Trump.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen