Zelenskyj: Kärnkraftverket brinner

2024 08 11

Ukrainas president uppger att kärnkraftverket Zaporizjzja brinner.

Kärnkraftverksområdet är ockuperat av Ryssland och internationella organ har flera gånger varnat för att man måste värna om säkerheten.

På söndagskvällen meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att kärnkraftverket i Zaporizjzja brinner.

Det framhåller han via sociala medier.

Zelenskyj förklarar

Den ukrainska presidenten meddelar på X, tidigare Twitter.

– Enerhodar. Vi har fått uppgifter från Nikopol om att de ryska ockupanterna har startat en brand på kärnkraftverket Zaporrizjzja Nuclear Power Plant.

– För närvarande är strålningsnivåerna inom det normala. Men så länge de ryska terroristerna behåller kontrollen över kärnkraftverket är situationen inte normal och kan inte bli det.

“Måste reagera”

Zelenskyj uppmanar omvärlden till att reagera på vad som pågår.

– Sedan den första dagen efter beslaget har Ryssland endast använt kärnkraftverket i Zaporizjzja för att utöva utpressning mot Ukraina, hela Europa och resten av världen. 

– Vi väntar på att världen ska reagera, vi väntar på att IAEA ska reagera. Ryssland måste hållas ansvarigt för detta. Endast ukrainsk kontroll över kärnkraftverket i Zaporizjzja kan garantera en återgång till normala förhållanden och fullständig säkerhet.

Ryssland agerar

Samtidigt som uppgifterna om branden på kärnkraftverket kommer så agerar Ryssland på eget territorium.

– Kreml beslutade sannolikt att utlysa en antiterroroperation - i motsats till krigstillstånd eller undantagstillstånd - för att tona ned omfattningen av det ukrainska intrånget i Kursk oblast och förhindra inhemsk panik eller motreaktioner - vilket visar Kremls ovilja att vidta mer drastiska åtgärder för att hantera situationen, framhåller tankesmedjan Institute for the Study of War.

Allt mer intensivt

Situationen blir allt mer intensiv och intensiva strider pågår i både Ukraina och Ryssland.

Risken för ytterligare eskaleringar bedöms vara hög och enligt uppgifter från en högt uppsatt person inom Ukrainas säkerhetstjänst så befinner sig tusentals ukrainska soldater just nu i Ryssland.

Foto: Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen


16 maj 2026

Samsung går ut med viktigt meddelande – radera apparna direkt

2026 05 16

Mobiljätten går ut med en varning till en del Samsung-användare.

Samsung varnar Galaxy-användare för så kallade högriskappar.

Nu uppmanas användare att radera dem omedelbart för att skydda både enheter och personlig data, rapporterar Forbes.

Galaxy-användare varnas

Varningen gäller framför allt användare av Samsung Galaxy-telefoner.

Bakgrunden är en ökad risk för appar som installerats utanför officiella appbutiker.

– Apparna kan utsätta din telefon och dina data för risk eftersom de inte har installerats från en godkänd källa som Play Store eller Galaxy Store. Avinstallera alla appar som du inte litar på eller känner igen, uppmanar Samsung sina användare.

Det var i samband med en ny uppdatering som säkerhetshotet upptäckts hos fler Galaxy-modeller, vilket har fått mobiljätten att varna sina användare för intrång.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Därför varnar Samsung

En kommande uppdatering One UI 9, som för med sig Android 17 till Galaxy-telefoner, ska stoppa problemet.

Enligt Samsung innebär One UI 9 ett tydligare skydd mot skadliga appar.

Funktionen rullas in stegvis, men kan även påverka fler Galaxy-enheter när uppdateringen breddas.

– Funktionen introducerar förbättrat skydd mot misstänkta appar och potentiella hot: när nya högriskappar upptäcks varnar systemet användaren, blockerar körning och installation och rekommenderar borttagning genom uppdateringar av säkerhetspolicyn, uppger mobiljätten.

I One UI 9 har en ny funktion som heter ”Hantera okända appar” även lagts till.

Den hjälper användare att hitta appar som har installerats från andra källor än betrodda appbutiker som Google Play Store eller Galaxy Store.

Appar som kan behöva raderas

Det Samsung framför allt pekar ut är:

  • Appar installerade utanför Play Store eller Galaxy Store
  • Okända eller oigenkända appar i systemet
  • Appar som flaggas som “hög risk” av säkerhetssystemet

Det handlar alltså inte om specifika appnamn, utan om hur och varifrån apparna installerats samt deras säkerhetsklassning.

Samsung och Google uppges samtidigt skärpa kontrollen av så kallad “sideloading“, där appar installeras manuellt utanför officiella butiker.

Vad användaren bör göra

För vanliga Galaxy-ägare innebär det här framför allt att vara mer försiktig med vilka appar som installeras.

För användare som inte installerat några appar utanför officiella butiker krävs oftast ingen åtgärd.

Men för den som har laddat ner appar från andra källor bör man direkt granska och ta bort sådant som telefonen markerar som osäkert.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Foto: S Sousa

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 17

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen