Zelensky upprörd – ifrågasätter om en av EU:s regeringschefer är på Putins sida

2022 03 25

EU:s stöd till Ukraina är centralt för att stå emot Putinregimens soldater men nu pekas en av EU:s regeringschefer ut som en möjlig fiende till Ukraina – ja till och med som en potentiell Putinallierad.

Västeuropas stora stöd till Ukrainas president Volodymyr Zelensky som kämpar för sitt lands och folks överlevnad i kampen mot den ryska diktaturen är av avgörande betydelse.

Pekas ut som Putin-allierad

Stora mängder vapen, militär utrustning, mat till soldaterna i form av fältransoner och bränsle med mera har skickats i mycket stora volymer av EU:s länder till Ukrainas Väpnade Styrkor.

Stödet är fortsatt mycket stort men nu pekar president Zelensky ut en av EU-ledarna som en möjlig allierad till Rysslands diktator Vladimir Putin.

Polen och Baltikum

Stödet till Ukraina har varit stort i EU-land efter EU-land och framförallt har länder i Östeuropa ställt upp.

Estland, Lettland och Litauen hör till de länder som givit störst stöd för att inte tala om Polen som är det land som driver på hårdast för att hjälpa Ukraina.

Motverkar sanktioner

Polen har till och med jobbat för att sända stridsflygplan till Ukraina och i stort sett alla militära leveranser från Väst samordnas av Polen som sköter administrationen av slutleveranserna.

Men ett av länderna i EU vägrar att sända vapen till Polen och har till och med stoppat andra länder från att sända vapenleveranser genom landets territorium och arbetar dessutom aktivt för att hindra en del av de ytterligare sanktioner mot Ryssland som Ukraina vädjar om, enligt flera rapporter.

Pekar ut Orban

Det handlar om Ungerns premiärminister Viktor Orban.

Orbans ovilja att stödja Ukraina resulterar nu i att Zelensky pekar ut Orban och riktar skarp kritik mot Ungerns kontroversiella ledare.

Tvingas äta katter och hundar

– Lyssna Viktor, vet du vad som pågår i Mariupol, frågar Zelensky som refererar till att Rysslands styrkor bombar sönder staden och hindrar befolkningen att lämna trots att folket svälter.

Invånare är så desperata av hunger att de tvingas äta upp katter och hundar säger bland annat Sveriges tidigare försvarsattaché i Ukraina, Peter Lidén, till SvD.

Orban vägrar sända vapen

Trots detta avvisar högernationalisten Orban vädjanden från Zelensky om att säga ja till hårdare restriktioner mot Putinregimen.

Orban  vägrar även att sända vapen från Ungern till Ukraina – trots att till och med länder som Sverige och Finland, som inte är med i Nato, har sänt vapen, samtidigt som Ungern är ett Natoland.

Vägrar även låta vapen passera

Om alla länder hade agerat som Ungern så hade inte Ukraina haft en chans att stå emot Ryssland så pass bra som de har gjort. Orban vägrar till och med att låta andra EU-länder skicka sina vapenleveranser genom Ungern.

Orbans agerande mot Ukraina gör nu Zelensky mycket upprörd och Ukrainas president ifrågasätter om Ungern håller på Ukraina eller kanske rent av på Vladimir Putin – som Orban haft en varm relation med.

Måste välja sida

– Du borde en gång för alla bestämma på vems sida du står, säger president Zelensky i en skarp uppmaning till Viktor Orban.

Bara drygt tre veckor innan Rysslands krig mot Ukraina reste Orban – trots protester från sina EU-kollegor – till Moskva för att träffa Putin.

– Detta är vårt 13:e möte. Jag har stora förhoppningar om att vi kan arbeta tillsammans många år framöver, sa Orban till Putin vid mötet, rapporterar France 24.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Plötsligt möte i Washington – Ruttes träff med Trump väcker frågor

2025 07 13

När NATO-chefen Mark Rutte plötsligt kallas till Washington väcks nya frågor om Trumps nästa drag.

Det står klart att NATO:s generalsekreterare Mark Rutte besöker Washington den 14–15 juli. Samtidigt utlovar USA:s president Donald Trump ett "stort uttalande" om Ryssland.

Även om syftet med Ruttes resa inte offentliggjorts, sker besöket vid en viktig tidpunkt, rapporterar Kyiv Independent.

Besöket sker också i skuggan av en möjlig kursändring i USA:s Ukraina-politik.

– Jag tror att jag kommer att ha ett stort uttalande om Ryssland den 14 juni, säger Trump till NBC News.

– Jag är besviken på Ryssland, men vi får se vad som händer de kommande veckorna.

Nya vapenavtal bakom kulisserna

Trump avslöjar i intervjun att USA och NATO har slutit ett avtal som innebär att amerikanska vapen skickas till alliansen – som sedan levererar dem vidare till Ukraina.

– Vi skickar vapen till NATO, och NATO betalar för dem, 100 procent. Sedan ger NATO vapnen till Ukraina, säger Trump.

Det nya upplägget sägs ha spikats under NATO:s toppmöte i juni, där Trump också visade stöd för att skicka fler Patriot-robotar till Ukraina.

Skärpt ton mot Ryssland

För första gången under sin nuvarande mandatperiod överväger president Donald Trump att godkänna nytt ekonomiskt stöd till Ukraina. Stödet ses enligt flera medier som en möjlig signal riktad mot Moskva.

Samtidigt som Trump skärper tonen mot Rysslands ledare Vladimir Putin och öppnar för nytt stöd till Ukraina, trappar Moskva upp sina attacker mot ukrainska städer och avvisar alla samtal om eldupphör.

Tystnad råder – men signalerna är tydliga

Under sitt Washingtonbesök kommer Mark Rutte även att träffa utrikesminister Marco Rubio, försvarsminister Pete Hegseth och flera kongressledamöter. Men vad mötet med Trump verkligen kommer att mynna ut i är det ännu ingen som vet.

Samtidigt väcker kombinationen av ett stort politiskt besked, nya militära avtal och ett oväntat NATO-besök frågor om vilken riktning USA är på väg mot.

Foto: White House Official

Text: Redaktionen


Svenska bilister varnas – dolt bilproblem ökar

2025 07 13

Allt fler bilister kräver att nya besiktningsregler införs – och nu kan reglerna skärpas.

Det gäller bländande strålkastarljus på bilen. En kombination av ny teknik och svag lagstiftning har gjort att problemet har ökat snabbt de senaste åren.

Lysdioder och LED-lampor har i stor utsträckning ersatt äldre belysningsteknik, som metallhalogen och glödtrådar.

Samtidigt har strålkastarna blivit mindre och placerats högre upp, vilket ökar risken för bländning – även vid halvljus.

– Vi har definitivt ett problem, säger Björn Lidestam, forskare på Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI), till TV4.

Ny lagstiftning krävs

Den nya utvecklingen gör att särskilt förare i lägre fordon, liksom gångtrafikanter och cyklister, lättare bländas – även vid möten där helljuset inte är på.

– Det är hög tid att se över fordonsbelysning. Teknikutvecklingen har gått betydligt snabbare än lagstiftningen, säger Lidestam till samma kanal.

Nya besiktningskrav kan bli verklighet

Transportstyrelsen har sedan i våras arbetat med att ta fram skärpta kontrollregler för bilbesiktningen. Detta då klagomålen strömmat in och de ser att en förändring krävs snarast för att kunna förhindra problemet i framtiden.

Nästa år förväntas de nya riktlinjerna träda i kraft, där lampor som bländar riskerar att underkännas.

Det kan i praktiken innebära att bilägare tvingas justera eller byta ut sina strålkastare.

Inte unikt för Sverige

Problemet med bländande strålkastare är varken nytt eller unikt för Sverige. Flera länder har reagerat på den ökade ljusstyrkan.

Liknande diskussioner förs redan i bland annat Storbritannien, där organisationen Lightmare länge drivit frågan.

De varnar för att bländning ”minskar förarens förmåga att uppfatta faror” och ökar risken för olyckor med utsatta trafikanter.

– Det är en tragedi att det exponentiellt minskande dödstalet i Storbritannien och EU har brutits sedan bländande ljus infördes 2011, betonar Lightmare.

Foto: Evgeny-Tchebotarev

Text: Redaktionen