Yrkesförare struntar i samma vägskylt – taxibilar värst av alla

2025 04 14

“Alarmerande” många yrkesförare bryter mot samma förbud i trafiken.

Det konstaterar Folksam efter en ny undersökning längs Sveriges vägar.

Enligt försäkringsbolaget struntar ett stort antal yrkesförare i vägskyltar som anger låg hastighetsgräns.

Över 50 procent kör nämligen för fort på 30- och 40-vägar, visar siffrorna.

När det gäller vägar utanför skolor låg siffran på 47 procent, med en genomsnittlig överträdelse på 5,8 kilometer i timmen.

– Det är alarmerande att så många yrkesförare inte håller hastighetsgränserna, särskilt på vägar med låg hastighetsbegränsning där risken för att köra på oskyddade trafikanter är störst. Skulle alla hålla hastighetsgränserna skulle fler än 70 liv varje år kunna räddas i Sverige, säger Anders Kullgren, forskningschef på Folksam, i en kommentar.

Taxiförare värst

Värst i klassen är taxibranschen.

Över 52 procent av uppmätta taxibilar bröt mot hastighetsgränsen på 30 och 40 kilometer i timmen. Bevakningsbolag och små bud, transport och logistik kommer strax därefter.

Bussbranschen hamnar lägst på listan – 32 procent av av busschaufförerna trotsade skylten.

Utanför skolor såg vi en stor skillnad i hastighetsefterlevnad beroende på om vägen hade en hastighetsdämpande fysisk utformning. På vägar med fartgupp, upphöjda övergångsställen, avsmalningar och liknande så var överträdelser 16 procent att jämföra med 53 procent på vägar utan, vilket visar att den typen av åtgärder påverkar hastighetsefterlevnaden avsevärt, säger Anders Kullgren. 

LÄS MER: Norska bilister bötfälls i Sverige – förstår inte vägskylten

Ställer krav

Resultatet i kartläggningen får Folksam att reagera.

Nu uppmanar försäkringsbolaget transportföretagen att höja kraven på hastighetsefterlevnad. Folksam vill även se hastighetsdämpande åtgärder på vägarna, i synnerhet utanför skolor.

– Yrkeschaufförer utgör en stor del av trafiken på våra vägar och sätter ofta tempot för övriga trafikanter, säger Anders Kullgren och understryker att ingen förbättring setts under de sju år som Folksam genomfört liknande mätningar.

LÄS MER: Trafikverket inför omkörningsförbud – gäller under påsken

Foto: Postnord resp Waldemar

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor tv-succé läggs ned – efter tolv säsonger

2025 07 07

Ett av Sveriges mest framgångsrika frågesportprogram lägger ned.

Sista avsnittet av “Alla mot alla” på Kanal 5 har sänts.

Det bekräftar producenten Emil Persson.

– I grund och botten är det för att kanalen inte beställde en ny säsong. Men det är inte så att någon av oss har sörjt detta, säger han i Smålandspostens podcast “Min lögn”.

Hundratusentals tittare

“Alla mot alla” med tv-profilerna Filip Hammar och Fredrik Wikingsson har sänt över 700 avsnitt under tolv säsonger.

Programmet hade premiär 2019 och vann Kristallen för årets underhållningsprogram samma år. Bedriften upprepades 2022.

Responsen har varit omfattande och under första säsongen lockade finalveckan totalt över en miljon tittare.

– Vi är obeskrivligt stolta och lyckliga idag och vill rikta ett gigantiskt tack till alla som gjort detta möjligt: tittarna, Filip och Fredrik, produktionen och inte minst alla våra magiska deltagare, sade Aron Gabrielsson, exekutiv producent för Alla mot alla, vid tillfället.

Intensivt projekt

Enligt Emil Persson kommer avslutet relativt naturligt.

Programmet sände 128 avsnitt om året, vilket kan ha bidragit till en mättnad. Hade det spridits ut mer skulle det kanske ha kunnat leva längre, tror producenten.

Att ständigt komma på nya frågor har också varit en stress.

– Det brann inte kort, men medellångt och intensivt. Det kanske är bra så, säger Emil Persson.

Redan i våras insinuerade Fredrik Wikingsson i podden “Daddy issue” att en nedläggning kunde vara på gång.

LÄS MER: Jättefiasko för påkostade filmen – “Värsta i modern historia”

Paret Batra deltog

I Alla mot alla möts 16 kändispar varandra uppdelat i två grundomgångar. Därefter går de bästa paren vidare till slutspel. Bland annat har David och Anna Kinberg Batra, Erik Haag och Lotta Lundgren, E-Type och Olof Lundh, Hanna Hellquist och Jonatan Unge deltagit.

Programmet sändes fyra kvällar i veckan.

Avskedet innebär nu att Filip och Fredrik står utan kontrakt för första gången på 25 år. Duon har inte längre något avtal med Kanal 5, enligt Persson.

Läs mer: Nya biofilmen gör braksuccé – tre miljarder kronor första helgen

Foto:

Text: Redaktionen


Pensionärer rasar mot svensk bank – har aldrig sett på maken

2025 07 07

En 82-årig pensionär blev utslängd från banken efter att ha blivit utsatt för bedragare.

Kvinnan, som var kund i Skandiabanken, blev i höstas lurad via telefonsamtal att göra ett flertal överföringar till två andra banker.

Besparingar på nästan en halv miljon försvann.

Då kastades hon ut från Skandiabanken och fick kontot stängt, rapporterar SvD. Vanligaste anledningarna till sådana åtgärder rör misstankar om penningtvätt eller finansiering av terrorism.

Nu rasar Pensionärernas riksorganisation, PRO, mot beslutet.

Av fjolårets alla 41 000 anmälda bedrägerier mot äldre och funktionsnedsatta har det inte hörts talas om någonting motsvarande.

– Hur ska en 82-årig kvinna kunna leva utan bank-id och bankens tjänster? Det låter alldeles förfärligt att bli avstängd på det sättet, säger Åsa Lindestam, ordförande PRO, till SvD.

Myndighet kritisk

Efter att 82-åringen, som beskrivs som digitalt kunnig men också drabbad av en demenssjukdom i tidigt stadium, stängts av har hon inte längre möjlighet att ta hand om sin ekonomi, menar anhöriga.

Även Finansinspektionen är kritisk. 

Det är jätteviktigt att bankerna gör individuella bedömningar av konsumenterna och inte stänger ett konto automatiskt och hänvisar till penningtvättslagen, säger Charlotte Fried som är enhetschef för betalanalys och policy på myndigheten, till samma tidning.

Hon understryker dessutom att konton inte ska begränsas mer än vad som är “absolut nödvändigt".

Polisen varnar

Det brott som 82-åringen utsattes för kallas för “vishing” och är ett fenomen som polisen återkommande varnar för.

Telefonbedrägeri eller vishing är när någon ringer eller sms:ar och försöker att lura dig att lämna ut känsliga uppgifter som koder eller kortuppgifter, eller att logga in på din bank, förklarar polisen.

– Bedragarna är skickliga, låter empatiska och står på sig vilket gör det svårt att stå emot. De kriminella utvecklar också sina tekniker löpande, vilket gör det viktigt att vara uppdaterad om riskerna kontinuerligt, varnar myndigheten.

LÄS MER: Polisen varnar – då ska du inte öppna Bank-ID

Svaret: måste följa lagen

Skandiabanken uppger att enskilda fall inte kan kommenteras och har därför inte bemött kritiken i det specifika ärendet. I ett svar framhåller banken dock att de är skyldiga att följa penningtvättslagen.

Banken framhåller också att det förs en dialog med PRO för att “förstå kunders behov och förbättra våra lösningar” och att man arbetar löpande med att utveckla skydd mot just bedrägerier.

– En bra grundregel är att banker ringer i princip aldrig proaktivt ut till kund oannonserat. Så om man inte har bett om man blir uppringd eller har bokat ett möte, då ringer inte banken, säger Arvid Krönmark, Skandiabankens vd.

LÄS MER: Polisen uppmanar allmänheten – “lägg på luren”

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen