Yrkesförare struntar i samma vägskylt – taxibilar värst av alla
2025 04 14
“Alarmerande” många yrkesförare bryter mot samma förbud i trafiken.
Det konstaterar Folksam efter en ny undersökning längs Sveriges vägar.
Enligt försäkringsbolaget struntar ett stort antal yrkesförare i vägskyltar som anger låg hastighetsgräns.
Över 50 procent kör nämligen för fort på 30- och 40-vägar, visar siffrorna.
När det gäller vägar utanför skolor låg siffran på 47 procent, med en genomsnittlig överträdelse på 5,8 kilometer i timmen.
– Det är alarmerande att så många yrkesförare inte håller hastighetsgränserna, särskilt på vägar med låg hastighetsbegränsning där risken för att köra på oskyddade trafikanter är störst. Skulle alla hålla hastighetsgränserna skulle fler än 70 liv varje år kunna räddas i Sverige, säger Anders Kullgren, forskningschef på Folksam, i en kommentar.
Taxiförare värst
Värst i klassen är taxibranschen.
Över 52 procent av uppmätta taxibilar bröt mot hastighetsgränsen på 30 och 40 kilometer i timmen. Bevakningsbolag och små bud, transport och logistik kommer strax därefter.
Bussbranschen hamnar lägst på listan – 32 procent av av busschaufförerna trotsade skylten.
– Utanför skolor såg vi en stor skillnad i hastighetsefterlevnad beroende på om vägen hade en hastighetsdämpande fysisk utformning. På vägar med fartgupp, upphöjda övergångsställen, avsmalningar och liknande så var överträdelser 16 procent att jämföra med 53 procent på vägar utan, vilket visar att den typen av åtgärder påverkar hastighetsefterlevnaden avsevärt, säger Anders Kullgren.
LÄS MER: Norska bilister bötfälls i Sverige – förstår inte vägskylten
Ställer krav
Resultatet i kartläggningen får Folksam att reagera.
Nu uppmanar försäkringsbolaget transportföretagen att höja kraven på hastighetsefterlevnad. Folksam vill även se hastighetsdämpande åtgärder på vägarna, i synnerhet utanför skolor.
– Yrkeschaufförer utgör en stor del av trafiken på våra vägar och sätter ofta tempot för övriga trafikanter, säger Anders Kullgren och understryker att ingen förbättring setts under de sju år som Folksam genomfört liknande mätningar.
LÄS MER: Trafikverket inför omkörningsförbud – gäller under påsken
Foto: Postnord resp Waldemar
Text: Redaktionen