WHO varnar – yrkesgrupp i kris

2023 03 25

Världshälsoorganisationen konstaterar att det finns stora problem inom sjukvården.

Bemanningssituationen vad gäller hälso-och sjukvården i Europa och Centralasien är i kris.

Under de kommande åren kommer åtminstone 12 miljoner nya sjuksköterskor behövas enligt den internationella organisationen International Council of Nurses.

Ett högnivåmöte i den rumänska huvudstaden Bukarest slutade med att alla länder nu uppmanas investera i sina hälsosystem, rapporterar SR.

– Vi tittar på att behöva byta ut någonstans mellan 12 och 13 miljoner sjuksköterskor under de närmaste åren. Utmaningens omfattning är enorm, säger Howard Catton, chef för International Council of Nurses.

Flera strejker

Under de senaste åren har flera strejker inom yrkesgruppen ägt rum i Europa.

 Över hundra tusen läkare och sjuksköterskor strejkade förra året i Frankrike.

I Storbritannien har de största strejkerna någonsin ägt rum bland såväl läkare och sjuksköterskor som ambulanspersonal.

– Sjuksköterskorna tar inte lätt på strejkåtgärder. Det faktum att vi har drivit våra sjuksköterskor till denna punkt, vi borde titta på grundorsakerna till det, fortsätter Catton.

Global brist

Det finns en global brist på hälso-och sjukvårdspersonal.

I synnerhet gäller det sjuksköterskor och barnmorskor, som representerar 50 procent av den nuvarande bristen inom yrket.

Det absolut största behovet av sjuksköterskor och barnmorskor finns i Sydostasien och Afrika.

Viktig roll

För att uppnå målen gällande den globala hälsan måste det finnas tillräckligt många utbildade och kompetenta sjuksköterskor, menar världshälsoorganisationen.

– Sjuksköterskor spelar en avgörande roll för hälsofrämjande, sjukdomsförebyggande och leverans av primär- och samhällsvård. De tillhandahåller vård i nödsituationer och kommer att vara nyckeln till att uppnå universell hälsoförbättring, framhåller WHO.

70 procent är kvinnor

I den globala arbetskraften är 70 procent av alla inom hälso- och sjukvård samt social arbetskraft kvinnor.

– Detta jämfört med 41 % inom alla sektorer. Sjuksköterskor- och barnmorskor utgör en betydande andel av den kvinnliga arbetskraften, förklarar WHO.

Foto: MedicAlert UK

Text: Redaktionen


13 december 2025

Diplomater chockade – ”Västliga alliansen är över”

2025 12 14

Chockstämning råder bland europeiska diplomater.

Europeiska diplomater i USA är chockade och förtvivlade över hur relationen mellan USA och Europa har utvecklats.

Vissa varnar till och med för att det inte finns någon västlig allians längre.

”Aldrig detsamma igen”

Flera diplomater, som väljer att vara anonyma, uttrycker sin desperation till följd av den nya amerikanska säkerhetsstrategin, rapporterar Politico, som har talat med diplomater i samband med julfester på ambassader i Washington.

En diplomat från ett medelstort land i Europa hävdar att det i praktiken inte finns någon västallians längre.

– Den västliga alliansen är över, säger diplomaten, enligt tidningen.

Reaktionen är stark efter att Trump-administrationen gått till en rad angrepp mot europeiska länder.

– Relationen kommer aldrig att bli densamma igen, tillägger diplomaten.

Många är dock oroliga för att öppet visa sitt missnöje.

– Det är off the record, säger diplomatens rådgivare till tidningen.

LÄS OCKSÅ: AVSLÖJAT: Trump-allierad jobbar för rysk oljejätte

”Politisk krigsförklaring”

Rädslan för att uttala sig öppet har sina skäl.

Förra månaden tvingades exempelvis Belgiens försvarsattaché avgå efter att ha beskrivit Trump-administrationen som ”präglad av kaos och oförutsägbarhet”.

USA:s försvarsminister Pete Hegseth tog illa upp, och försvarsattachén fick lämna sin post.

Men många är missnöjda och stämningen är dyster bland de europeiska diplomaterna.

EU:s tidigare utrikesrepresentant Josep Borell har beskrivit USA:s nya säkerhetsstrategi som en ”politisk krigsförklaring”.

Vissa är hoppfulla

Vissa hoppas dock fortfarande på en återgång till den världsordning som gällde innan Trump kom till makten.

– Allt kommer att återgå till det normala om två år när det finns en ny president, säger en biträdande missionschef från ett sydösteuropeiskt land till tidningen.

En annan diplomat hoppas att Trump-administrationens angrepp på Europa kan stärka EU, och menar att det kanske rent av är det som är Trumps syfte.

– Han kanske gör oss en tjänst genom att uppmuntra oss att bli starkare, mer kapabla allierade, säger källan, dock med viss tvekan, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kreml bekräftar - "Bara då kan det bli vapenvila"

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Explosioner skakar Ryssland – överväger desperat åtgärd

2025 12 14

Explosioner i Ryssland och på Krim skakar Putinregimen.

Ett flertal explosioner i Ryssland och på det ockuperade Krim har rapporterats sent på lördagskvällen.

Nu sägs Ryssland överväga en åtgärd som känns igen från andra världskriget.

Rad av explosioner

Explosioner har bland annat rapporterats vid en oljedepå nära Simferopol på det av Ryssland ockuperade Krim, rapporterar Kyiv Independent. I samband med detta har ryska myndigheter rapporterat 41 drönare över området, enligt pro-ukrainska Crimean Wind.

Även en kemisk fabrik i staden Veliky Novgorod i Ryssland har attackerats, och rök har setts stiga från platsen, enligt uppgifter.

Dessutom uppges en oljedepå nära Uryupinsk i Volgograd-regionen och ett kraftverk i Smolensk ha träffats av ukrainska drönare, enligt tidningen.

Ukrainas militär har ännu inte kommenterat de rapporterade attackerna.

LÄS OCKSÅ: Kalabalik i Ryssland – erkänner stort fiasko

Har träffat flera mål

Ukraina har genomfört en rad attacker mot ryska mål den senaste tiden.

Den 5 december tvingades oljeraffinaderiet i Syzran stoppa verksamheten efter drönarattacker.

Den 12 december träffades ett oljeraffinaderi i Jaroslavl, som beskrivs som ett av Rysslands fem största.

– Detta är ett av de största raffinaderierna för användarna, som kan bearbeta från 15 miljoner ton olja och oljekondensat per år, kommenterade den ukrainska generalstaben i ett inlägg på Telegram, enligt tidningen.

I Ryssland diskuteras nu en desperat åtgärd för att motverka attackerna.

Föreslår åtgärd från andra världskriget

Den ryska före detta befälhavaren Sergej Khatylev föreslår att man ska släcka all belysning i ryska städer på nätterna, rapporterar Moscow Times.

Syftet med detta skulle vara att försvåra de ukrainska drönarattackerna, som har blivit ett allvarligt problem för Putinregimen.

Det är en typ av åtgärd som var mycket vanlig under andra världskriget, då städer ofta släcktes ned för att göra det svårare för fienden att utföra flygattacker.

LÄS OCKSÅ: Kreml bekräftar – ”Bara då kan det bli vapenvila”

Foto: President of Russia Office resp Sociala medier

Text: Redaktionen