WHO varnar för ny pandemi: ”epidemiologisk säkerhet”

2025 04 09

Det har nästan gått fem år sedan covid-19 spred sig till världens länder och orsakade en global pandemi.

Nu förbereder sig världen inför nästa pandemi.

Världshälsoorganisationen WHO:s medlemsländer diskuterar för närvarande ett avtal om beredskapen inför och hanteringen av pandemier. Det så kallade ”pandemifördraget” ska stärka det internationella regelverket för att ha beredskap inför pandemier och andra hot mot hälsan.

Avtalet är mycket viktigt, betonar WHO:s generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Han konstaterar att världen kommer att drabbas av en ny pandemi – förr eller senare.

– Coronapandemin kan nu verka som ett avlägset minne, omkörd av konflikter och geopolitiska och ekonomiska störningar. Men nästa pandemi kommer inte att vänta tills saker lugnar ner sig, säger Tedros enligt Newsweek.

Enligt generaldirektören är det endast en fråga om tid.

– Det kan hända om 20 år eller mer, eller så kan det hända i morgon. Men det kommer att hända, och vi måste vara redo. Det här är inte en teoretisk risk, det är en epidemiologisk säkerhet.

Varningen: Värre än krig

Tedros uppmuntrade medlemsländerna att "ta WHO:s pandemiavtal över mållinjen”.

– Avtalet kränker inte någon medlemsstats suveränitet, utan det stärker den nationella suveräniteten och det internationella samarbetet, säger WHO-chefen som beskriver förebyggande hälsoarbete som en ”viktig säkerhetsfråga”.

– En pandemi kan döda fler människor och orsaka större sociala och ekonomiska slitningar än ett krig. Faktum är att cirka 15 till 22 miljoner människor dödades i första världskriget, medan influensapandemin 1918 dödade uppskattningsvis 50 miljoner människor – mer än dubbelt så många.

Fakta: WHO:s pandemifördrag

- Inom ramen för Världshälsoorganisationen WHO och genom beslut av WHO:s 194 medlemsländer förhandlar man nu fram ett globalt pandemifördrag. WHO:s medlemsländer har också gjort en översyn av det internationella hälsoreglementet, IHR. Syftet är att stärka den internationella beredskapen inför pandemier och andra hot mot hälsan.

- Sverige deltar i förhandlingarna som en del av Europeiska unionen, som bereder gemensamma ståndpunkter för förhandlingarna. Svenska ståndpunkter bereds med många andra departement och det sker också konsultationer med intressegrupper. Riksdagen hålls informerad om hur förhandlingarna går. 

Källa Regeringskansliet

Foto: Region Uppsala

Text: Redaktionen


JUST NU: Förbjuden hamburgare ska säljas i Sverige

2025 07 10

Hamburgare som förbjöds så sent som i juni har nu fått klartecken att säljas i Sverige.

“International Food Festival, den återkommande internationella matmarknaden, är på turné genom landet igen. Just nu pågår festivalen i Helsingborg.

Men mattältet Down under som bland annat säljer krokodil- och känguruburgare har stött på patrull.

Burgarna förbjöds nyligen av kommunens inspektörer när festivalen var på plats i Jönköping i slutet av förra månaden, rapporterar Jönköpings-Posten.

Anledningen var att det till exempel inte gått att fastställa att det verkligen var krokodil i köttet.

– Enligt intyget så rörde det sig om krokodilkött, men man sålde det som hamburgare med krokodil och inslag av kalv. Därför sa vi att det här är inte tillräckligt säkert för konsumenter och förbjöd dem att sälja det, säger Niclas Purfürst, chef för miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun, till lokaltidningen.

"Inget underlag överhuvudtaget"

Samma mattält har även strutskött på menyn. Inte heller dessa eller känguruburgarna fick säljas. Enligt kommunen hade företaget inte uppvisat “något underlag på övriga köttslag överhuvudtaget”.

– Så de fick inte heller säljas. Det stängdes ned helt och hållet, det här ståndet, säger Niclas Purnfürst.

Jönköping hade fått tipset från Lidköping där matmarknaden hade varit veckan innan.

Där hade inspektörerna även synpunkterna på bristen på god handhygien. Kommunen påpekade dessutom att “ingen spårbarhet inkommit för exotiska köttslag såsom känguru, struts eller krokodil”, skriver JP.

Vändningen: får grönt ljus

Följden blev att köttet fick slängas.

Efter ett stopp i Ystad har festivalen nu dragit vidare till Helsingborg.

Och där har burgarna fått grönt ljus, rapporterar SR. Kommunens inspektörer har nu kunnat verifiera varifrån köttet kommer. Klartecknet kommer efter att företaget fått ordning på dokumentationen, bekräftar Lotten Johansson, tf miljödirektör i Helsingborg.

Patrik Kjörling, ägare till Becano AB som står bakom ståndet, välkomnar beskedet. Att företaget till slut har fått rätt beskriver han som viktigt.

Han är dock kritisk till att kommunernas inspektörer varnat varandra för burgarna. Kjörling menar även att kommunernas krav på att ta fram rätt uppgifter kom med för kort varsel.

– De får stanna upp och lyssna så de får rätt information. Så där är det i ett nötskal, det spelar ingen roll om det är en hälsomyndighet eller arbetsmiljöverk, de lyssnar inte, säger Patrik Kjörling till SR.

Foto S. Dalhuisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen