5 juli 2026

WHO: Människa har dött av ny virusvariant – unikt fall

2024 06 06

Världshälsoorganisationen, WHO, bekräftar det första dödsfallet någonsin av en ny influensavariant.

Dödsfallet kopplas till en variant av fågelinfluensan som aldrig tidigare setts hos människor.

Personen som avlidit, en 59-årig man i Mexiko, hade inte varit i kontakt med fåglar eller andra djur innan han dog.

Detta är det första laboratoriebekräftade mänskliga fallet av infektion med ett influensa A(H5N2)-virus, framhåller WHO i ett officiellt uttalande på onsdagen.

– Även om källan till exponeringen för viruset i detta fall för närvarande är okänd, har A(H5N2)-virus rapporterats i fjäderfä i Mexiko.

Dog på sjukhuset

Den 59-årige mannen insjuknade i feber, andnöd, diarré, illamående och “allmän sjukdomskänsla” i april. En vecka senare lades han in på sjukhus i Mexico City och dog samma dag.

Mannen hade varit sängliggande i tre veckor innan de akuta symtomen visade sig.

– Han hade ingen historia av exponering för fjäderfä eller andra djur, understryker WHO.

Efter dödsfallet har hälsomyndigheterna startat en utredning och testat samtliga 17 personer som var i kontakt med patienten på sjukhuset.

Allihop testade negativt för influensa och covid-19. Detsamma gäller ytterligare tolv andra personer som 59-åringen varit i kontakt med.

– Alla prover från identifierade kontakter har varit negativa, konstaterar Mexikos hälsodepartement i ett uttalande.

Bevakar förändringar

Forskare är uppmärksamma på förändringar i viruset som kan signalera att det anpassar sig för att lättare spridas bland människor.

Tidigare har flera däggdjur infekterats, bland annat sälar, tvättbjörnar och nötkreatur, främst på grund av kontakt med infekterade fåglar.

I Sverige har EU vid vissa tillfällen uppmanat katt- och hundägare i Sverige att hålla djuren inomhus.

– Håll hunden kopplad, säger jag rakt upp och ned. Ta in katterna. För katter och hundar kan drabbas av det här viruset och speciellt om de stöter på döda eller halvdöda fåglar och biter i dem, sade Björn Olsen, professor i infektionssjukdomar vid Uppsala universitet,  till TV4 efter ett larm om döda fåglar i Solna kommun förra året.

WHO: Låg risk

Utifrån rapporten om dödsfallet i Mexiko konstaterar WHO dock att risken för att fågelinfluensavirus sprids bland allmänheten bedöms som låg, eftersom fallet hittills är det enda i världen.

Den avlidna 59-åringen led även av underliggande sjukdomar, däribland en kronisk njursjukdom och typ 2-diabetes.

LÄS MER: WHO varnar för ny virussmitta – ”enormt bekymmer”

Foto: L. Vasques

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen