5 juli 2026

WHO: Människa har dött av ny virusvariant – unikt fall

2024 06 06

Världshälsoorganisationen, WHO, bekräftar det första dödsfallet någonsin av en ny influensavariant.

Dödsfallet kopplas till en variant av fågelinfluensan som aldrig tidigare setts hos människor.

Personen som avlidit, en 59-årig man i Mexiko, hade inte varit i kontakt med fåglar eller andra djur innan han dog.

Detta är det första laboratoriebekräftade mänskliga fallet av infektion med ett influensa A(H5N2)-virus, framhåller WHO i ett officiellt uttalande på onsdagen.

– Även om källan till exponeringen för viruset i detta fall för närvarande är okänd, har A(H5N2)-virus rapporterats i fjäderfä i Mexiko.

Dog på sjukhuset

Den 59-årige mannen insjuknade i feber, andnöd, diarré, illamående och “allmän sjukdomskänsla” i april. En vecka senare lades han in på sjukhus i Mexico City och dog samma dag.

Mannen hade varit sängliggande i tre veckor innan de akuta symtomen visade sig.

– Han hade ingen historia av exponering för fjäderfä eller andra djur, understryker WHO.

Efter dödsfallet har hälsomyndigheterna startat en utredning och testat samtliga 17 personer som var i kontakt med patienten på sjukhuset.

Allihop testade negativt för influensa och covid-19. Detsamma gäller ytterligare tolv andra personer som 59-åringen varit i kontakt med.

– Alla prover från identifierade kontakter har varit negativa, konstaterar Mexikos hälsodepartement i ett uttalande.

Bevakar förändringar

Forskare är uppmärksamma på förändringar i viruset som kan signalera att det anpassar sig för att lättare spridas bland människor.

Tidigare har flera däggdjur infekterats, bland annat sälar, tvättbjörnar och nötkreatur, främst på grund av kontakt med infekterade fåglar.

I Sverige har EU vid vissa tillfällen uppmanat katt- och hundägare i Sverige att hålla djuren inomhus.

– Håll hunden kopplad, säger jag rakt upp och ned. Ta in katterna. För katter och hundar kan drabbas av det här viruset och speciellt om de stöter på döda eller halvdöda fåglar och biter i dem, sade Björn Olsen, professor i infektionssjukdomar vid Uppsala universitet,  till TV4 efter ett larm om döda fåglar i Solna kommun förra året.

WHO: Låg risk

Utifrån rapporten om dödsfallet i Mexiko konstaterar WHO dock att risken för att fågelinfluensavirus sprids bland allmänheten bedöms som låg, eftersom fallet hittills är det enda i världen.

Den avlidna 59-åringen led även av underliggande sjukdomar, däribland en kronisk njursjukdom och typ 2-diabetes.

LÄS MER: WHO varnar för ny virussmitta – ”enormt bekymmer”

Foto: L. Vasques

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen