1okt2025

WAGNER: Brutala mord under semestern

2023 08 03

En Wagnersoldat har begått brutala mord.

Stor uppmärksamhet har riktats mot den ökända Wagnergruppen i och med såväl deras deltagande i kriget i Ukraina som kuppförsöket i Ryssland.

Sedan dess har delar av gruppen skickats till Belarus för att träna med landets försvar, medan andra har uppmanats att ta semester av Wagnerchefen Jevgenij Prigozjin.

Nu kommer uppgifter om att Wagnersoldaten Igor Sofonov, hemmahörande i Karelen, har tillbringat sin semester med att utföra brutala mord i Ryssland.
Det rapporterar The Barents Observer.

Krigade i Ukraina

Sofonov, som var stationerad i Luhansk under 2022, är misstänkt för att ha mördat sex personer i byn Derevyannoye nära Petrozavodsk i Karelen.

37-åringen ska tillsammans med en vän ha huggit ihjäl en äldre man och mannens son och därefter mördat två bröder med funktionsvariation, såväl som deras syster och en äldre person.

Safonov och hans kompanjon tände därefter eld på de två husen där de brutala morden begicks.

Greps därefter

Kort efter dåden greps de båda männen som tidigare avtjänat fängelsestraff för bland annat rån och våldtäkt.

På sociala medier har Sofonov publicerat bilder föreställande hans tid i fängelse såväl som på slagfältet.

Stor oro

Det råder fortsatt oroligheter vid den polska gränsen med Belarus i samband med Wagnergruppens närvaro.

Polens premiärminister Mateusz Morawiecki har uttryckt oro för att situationen kan eskalera.

– Vi varnar för provokationer från Ryssland och Belarus. Wagnergruppen kan utföra sabotagehandlingar, och alla som underskattar detta hot kan vara ansvariga för ytterligare provokationer och intriger från den sidan, menar han enligt CNN.

Kränkte luftrummet

Morawiecki har även varnat för de 100 Wagnersoldater som rört sig i närheten av gränsen.

På tisdagen kallades Belarus ambassadör upp efter att två belarusiska helikoptrar kränkt polskt luftrum.

Samtidigt har EU utökat sanktionerna mot Belarus.

– Genom åtgärderna utvidgas exportförbudet för Belarus till ett antal mycket känsliga varor och tekniker som bidrar till landets militära och tekniska förbättring, förklarar Europeiska rådet.

Situationen är alltjämt mycket spänd och Polen har flyttat såväl poliser som soldater till gränsen.

Foto:  D. Tengyart

Text: Redaktionen


27 mars 2026

”Totalt kurshaveri” – svenskt storbolag rasar fullständigt

2026 03 27

Svenska Yubico totalkraschar.

I samband med kriget i Mellanöstern är det många aktier som har haft det tufft under den senaste tiden.

Börser runt om i världen har fallit kraftigt de senaste veckorna.

Det svenska cybersäkerhetsbolaget Yubico har dock haft det extra tufft.

Bolaget har kraschat med 30 procent på börsen den senaste veckan – och har backat med över 82 procent under det senaste året.

“Totalt kurshaveri”

Yubico har gått från att vara ett av Stockholmsbörsens mest hajpade teknikbolag till ett “totalt kurshaveri” på mindre än två år, rapporterar Dagens industri.

En ny kalldusch kom på torsdagen när bolaget vinstvarnade för det första kvartalet.

I augusti 2024 värderades bolaget till hela 28 miljarder kronor då aktien handlades för 319 kronor.

Aktien är nu nere på knappt 32 kronor – och börsvärdet har sjunkit till 2,9 miljarder.

Långt under förväntningarna

Analytiker hade väntat sig ett rörelseresultat på 60 miljoner kronor.

Men istället kommer resultatet enligt Yubico själva landa på mellan tio och 25 miljoner, rapporterar EFN.

Samma kvartal förra året landade resultatet på 92 miljoner kronor.

Läs mer: Storhandla inte – ovanlig uppmaning till svenska folket

Tufft för ägarna

Börsutvecklingen har varit brutal för aktieägarna.

På Avanza har Yubico över 14 000 ägare – och ytterligare två och ett halvt tusen finns på Nordnet.

Breda börsen kämpar

Samtidigt fortsätter stridigheterna i Mellanöstern.

Det har fått börser runt om i världen att falla ordentligt.

Fredagen blev ännu en röd dag på Stockholmsbörsen – och storbolagsindexet OMXS30 har nu tappat så mycket som tio procent på bara en månad, enligt data från Marketwatch.

Även på andra sidan Atlanten har det varit blodröda siffror de senaste veckorna – och likt i Sverige faller USA-börsen även på fredagen.

Läs mer: Lidl expanderar – ”helt ny upplevelse”

Foto: J Zerdzicki

Text: Redaktionen


27 mars 26

”Döda Orban” – vilt utspel från Ryssland

2026 03 27

Nu kommer märkliga ryska påståenden om Viktor Orbán.

Den 12 april är det val i Ungern – ett val som den Rysslandsvänliga premiärministern Viktor Orbán riskerar att förlora.

Nu kommer ett märkligt utspel från Ryssland om att Orbán kan dödas.

”Döda Orbán”

Ett ryskt botnätverk som stöds av Kreml sprider en rad falska uppgifter inför valet i Ungern, rapporterar Kyiv Post.

Boten Matryoshka sprider bland annat uppgifter om att ungrare fått meddelanden från ukrainare, som uppmanade dem att ”ta till vapen, göra motstånd mot myndigheterna och döda Viktor Orbán”.

Uppgifterna sprids i en video som felaktigt tillskrivs en moldavisk mediekanal.

I en annan falsk video, som påstås komma från Deutsche Welle, hävdas att ukrainska flyktingar planerat att mörda Orbán.

I det falska nyhetsklippet, som sprids i Ungern, hävdas att en grupp ukrainska flyktingar har dödats när de försökte detonera en hemmagjord sprängladdning nära premiärminister Orbáns kontor.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

100 000 visningar

Uppgifterna om det ryska botnätverket kommer från Antibot4Navalny, en grupp som följer ryska påverkansoperationer, rapporterar Politico.

Videon som påstås vara ett nyhetsinslag från Deutsche Welle har fått omkring 100 000 visningar.

Efter att dessa klipp fått spridning har det också rapporterats att rysk underrättelsetjänst har övervägt att genomföra ett mordförsök på Orbán.

Syftet skulle vara att öka sympatin för Orbán och därmed öka hans chans att bli omvald.

Den ryska boten Matryoshka är känd sedan tidigare, men har inför valet i Ungern börjat agera på ett lite annorlunda sätt.

– Normalt reagerar Matryoshka bara på det som blir känt för allmänheten, och det tar minst 24 timmar innan de kommer på något som utnyttjar de senaste nyheterna, säger Antibot4Navalny.

Men nu gör den alltså inlägg om saker som inte har hänt än men som den påstår kommer att hända.

Valet i Ungern den 12 april anses mycket viktigt för både Ryssland och Europa. Opinionsmätningar visar att Viktor Orbán riskerar att förlora valet, vilket sannolikt skulle glädja EU och skapa bekymmer för Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen