EU-ledaren befarar fruktad reaktion från Putin

2025 05 07

Hela Europas framtid står på spel.

Det understryker Ursula von der Leyen, Europeiska kommissionens ordförande.

I ett tal till Europaparlamentet påtalar von der Leyen vikten av att ett fredsavtal i Ukraina måste ske på Kyivs villkor och inte på Moskvas. Talet hölls i samband med att EU uppmärksammar 80-årsdagen av andra världskrigets slut i Europa, uppger Politico.

– Hur kriget slutar formar vår kontinent för kommande generationer. Ett dåligt avtal riskerar att uppmuntra Putin att komma tillbaka för mer, säger von der Leyen, enligt tidningen.

Putin bombar medan han förhandlar

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 befinner sig Europa i en ny säkerhetspolitisk verklighet. Von der Leyen uttrycker stark oro för att ett fredsavtal som bygger på eftergifter från Ukraina kan bli kortvarigt och direkt farligt.

– Vi har alla sett hur Ryssland förhandlar. De bombar. De mobbar. De begraver löften under spillrorna, säger hon.

Ett fredsavtal kan endast vara hållbart om det säkerställer Ukrainas suveränitet, respekterar dess territoriella gränser och bekräftar landets rätt att närma sig EU, betonar von der Leyen.  

Tydligt budskap till både Moskva och Washington

Hennes uttalanden kommer samtidigt som USA:s president Donald Trump försöker pressa både Kyiv och Moskva att avsluta kriget. Fredssamtalen står dock stilla, bland annat eftersom Putin vidhåller sina hårda krav och avvisar förslaget om en månadslång vapenvila.             

Trump och andra högt uppsatta amerikanska företrädare antyder att USA kan komma att lämna fredsförhandlingarna om ingen lösning uppnås, har flera amerikanska medier rapporterat den senaste veckan.

EU:s ansvar: handla, inte bara tala

För att Ukraina ska kunna förhandla från en stark position måste EU agera konkret.          

Von der Leyen föreslår bland annat att de ska teckna ett upphandlingsavtal med den ukrainska försvarsindustrin samt stoppa all import av rysk gas och fortsätta integrationsprocessen mot ett framtida EU-medlemskap.

– I vår historia har fred och europeisk integration alltid gått hand i hand. Så låt oss införliva Ukraina i vår union. Låt oss vandra fredens väg tillsammans, avslutar Ursula von der Leyen.

Foto: World Economic Forum / Manuel Lopez resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 28

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 27

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen