13 dec 2025

Vladimir Putin tvärvänder – erkänner problem

2024 10 30

Vladimir Putin erkänner nu att Ryssland har problem.

Sedan Ryssland invaderade Ukraina har Kreml varit ovilligt att medge inhemska problem.

Nu uttalar sig dock Vladimir Putin om hur läget ser ut inrikes - och pekar på att det finns svårigheter i den ryska ekonomin.

Det rapporterar Newsweek.

Sanktionerna påverkar

Mängder av västerländska länder har infört olika typer av sanktioner som slår hårt mot olika delar av landets ekonomi.

Vladimir Putin medger nu att sanktionerna mot Ryssland och bristen på arbetskraft har bidragit till den ekonomiska turbulensen i landet.

– Svårigheter och obalanser kvarstår i ekonomin. De orsakas främst av de svåra förhållanden under vilka vi bygger upp industriell, jordbruksmässig och finansiell potential, säger han enligt Newsweek.

Höjt igen

Den ryske ledaren uttalade sig dagarna efter att den ryska centralbanken höjt styrräntan till rekordhöga 21 procent.

Det har även marknadsanalytikern Grzegorz Drozdz kommenterat.

– Dessa höjningar har avsevärt ökat kostnaden för nya lån och lån med rörlig ränta. Den ryska rubeln fortsätter att försvagas trots höga realräntor, säger Drozdz.

Svantesson säker

Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) har skrivit om saken.

Hon framhåller via regeringens hemsida att “Ryssland ljuger om deras ekonomiska styrka: Sanktionerna fungerar - och fler behövs”.

– Faktum är att det finns många tecken på att den ryska krigsekonomin försämras, skriver Finansministern.

– Sanktionerna och andra åtgärder för att försvaga den ryska ekonomin är effektiva, men ännu mer kan göras. Vi måste fortsätta att öka trycket på Putins regim och stödja Ukraina.

“Inte en oändlig källa”

Svantesson fortsätter.

– Rysk BNP växer visserligen, men ekonomin är i allt högre grad inriktad på krigsindustrin, som upprätthålls av stora finanspolitiska stimulanser. Detta är inte en oändlig källa till tillväxt och inte heller ett tecken på en stabil ekonomi.

– Den svagare rubeln höjer importpriserna och bidrar till en allt högre inflation, trots att den ryska centralbanken försöker bekämpa den med höga räntor.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16mars26

Androidanvändare uppmanas: Ladda ner funktionen nu

2026 03 16

Användare av Androidmobiler uppmanas att agera för att skydda sig.

Alla som använder Androidmobiler uppmanas nu att ladda ner en ny funktion.

Det handlar om ett verktyg som skyddar användaren mot brott.

Får en varning

Företaget NordVPN uppmanar användare att ladda ner den nya funktionen Samtalsskydd.

Det handlar om ett verktyg som varnar i realtid för bedrägliga telefonsamtal.

Varningen kommer innan man svarar, och syftet är att förebygga bedrägerier, nätfiske och identitetsstöld.

– Vår prioritering har alltid varit skydda människors digitala liv och telefonbedrägerier är i dag en stor del av hotbilden, säger Domininkas Virbickas, produktchef på NordVPN, i ett uttalande.

Bedrägerisamtal har blivit allt vanligare både i Sverige och globalt de senaste åren. Hälften av världens vuxna befolkning har blivit utsatta för bedrägeriförsök, och 23 procent uppger att de har förlorat pengar i ett bedrägeri, enligt siffror från Global Anti-Scam Alliance.

Analyserar samtalsmönster

Den nya funktionen Samtalsskydd informerar mottagaren om ett potentiellt bedrägeriförsök innan samtalet besvaras, enligt NordVPN.

Detta görs möjligt genom att samtalsmönster och metadata analyseras för att identifiera potentiella bedrägerier.

Det sker utan att Samtalsskydd får tillgång till själva samtalsinnehållet, uppger företaget, som understryker att samtalen förblir privata.

– Samtalsskydd är vårt sätt att utöka skyddet bortom enbart webbsurfning, eftersom telefonen inte ska kunna användas som en inkörsport för bedragare, säger produktchefen Domininkas Virbickas.

LÄS OCKSÅ: NÖDLARM UTFÄRDAT: Putin slår till mot Moldavien

Aktivera Samtalsskydd

Samtalsskyddet aktiveras genom NordVPN:s app.

Man öppnar appen på Androidmobilen, och går sedan till fliken ”Threat Protection”, där man kan slå på funktionen.

Därefter guidas man av appen för att göra de rätta inställningarna i telefonen.

När man har installerat funktionen så körs den i bakgrunden, även när VPN-anslutningen inte är aktiv.

LÄS OCKSÅ: Massivt ryskt misslyckande

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Iran bestört – uppmanar hela muslimska världen

2026 03 16

Iran riktar ett meddelande till “hela den muslimska världen”.

Kriget i Iran har nu pågått i över tre veckor.

Oljepriser rusar, börser pressas och det råder stora oklarheter kring hur länge USA och Israel kommer att attackera.

Nu kommer Iran med en uppmaning till “hela den muslimska världen”, rapporterar TV2.

Iran bestört

Irans säkerhetschef, Ali Larijani, har skickat ett meddelande till "hela den muslimska världen” via X.

I meddelandet uttrycker han besvikelse över bristen på stöd från länder med muslimsk majoritet när Iran blev attackerat.

– Vissa nationer har gått ännu längre och förklarat Iran som sin motståndare, bara för att det träffade amerikanska baser – samt amerikanska och israeliska intressen – som finns på deras territorier.

Irans uppmaning

Den iranska säkerhetschefen uppmanar till en enad front.

Han passar även på att skicka med en uppmaning till “hela den muslimska världen” om att fundera på hans fråga.

– Konfrontationen idag står i verkligheten mellan USA och Israel på ena sidan och det muslimska Iran samt motståndsrörelsens styrkor på den andra. Vilken sida står ni då på?

Läs mer: Lavrov hånar Trump – med årets hyckleri

Senaste nytt

Donald Trump säger på måndagseftermiddagen att USA har slagit till mot 7 000 måltavlor i Iran.

Enligt den amerikanska presidenten har USA sänkt så många som 100 iranska fartyg, rapporterar BBC.

– De har bokstavligen blivit utplånade, säger han.

Trump menar att USA på måndagen slagit ut tre fabriker som tillverkar drönare och missiler.

Oklart hur länge till

Trump säger att USA och Israel ”gör det som borde ha gjorts för många år sedan”.

Den amerikanska presidenten har flera gånger indikerat att kriget kan vara över inom en nära förestående framtid.

Exakt hur länge det kommer att pågå har han dock inte velat uttala sig om.

Läs mer: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Foto: khamenei.ir

Text: Redaktionen