21 april 2026

Vladimir Putin kräver vapenvila

2023 10 16

Antalet dödade och skadade till följd av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina beräknas uppgå till uppemot en halv miljon människor.

Konflikten i Mellanöstern mellan Israel och terrorstämplade Hamas har även skördat många människoliv. Men dödstalen är inte i närheten av siffrorna från Putins brutala anfallskrig i Ukraina.

Trots detta faktum har Rysslands diktator inga problem med att uttala sig om konflikten i Mellanöstern.

Världen största krigsförbrytare ställer till och med krav på de inblandade aktörerna – Israel och terrorstämplade Hamas.

I ett färskt uttalande kräver Vladimir Putin att en omedelbar vapenvila ska upprättas.

Det rapporterar Tass på måndagskvällen.

– Putin kommer att diskutera situationen med Benjamin Netanyahu, Israels premiärminister, och Mahmoud Abbas, den palestinske presidenten, skriver den ryska statliga nyhetsbyrån.

Skyller på USA och väst

Relationen mellan Israel och Ryssland har försämrats sedan Hamas attackerade Israel. 

Trots att Putin och Netanyahu tidigare upprätthöll en vänskaplig relation, har den ryske ledaren inte ringt sin israeliska motsvarighet eller utryckt sina kondoleanser efter den brutala attacken. 

I stället har Putin i sedvanlig ordning attackerat västvärlden.

I en första kommentar om konflikten lade diktatorn skulden på USA.

– USA:s politik har misslyckats i Mellanöstern och man har inte tagit hänsyn till palestiniernas behov, sa Putin.

Nazist-retoriken sätter käppar i hjulet

Under sin tid vid makten har Putin i åratal försökt hålla starka band med Israel samtidigt som Ryssland stöder den palestinska saken i konflikten. En ståndpunkt som härstammar från Sovjettiden.

Den senaste tiden har dock Ryssland relation med Israel stött på flera motgångar.

Den har bland annat förvärrats efter Putins upprepande påståenden om att Ryssland bekämpar ”nynazister” i Ukraina.

Efter invasionen av grannlandet har Ryssland även närmat sig Israels svurne fiende, den islamistiska diktaturen Iran.

Det ryska närmandet har inte uppskattats av premiärminister Benjamin Netanyahu och hans regering.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen