VLADIMIR PUTIN: ”Jag har slutat skratta”

2024 12 19

– Jag har nästan slutat skratta och jag skämtar mindre.

Det säger Rysslands diktator Vladimir Putin när han får frågan om något har förändrats hos honom efter kriget i Ukraina.

Frågan ställdes på Putins årliga nyhetskonferens, där utvalda journalister får ställa frågor till diktatorn.

Trots att Putin startade kriget målar han upp sig själv som ett offer.

– Jag har nästan slutat skratta, säger diktatorn som varje vecka beordrar nya terrorbombningar av ukrainska städer och byar.

”Förbehåller oss rätten att använda kärnvapen”

Under pressträffen får Putin också frågor om Rysslands uppdaterade kärnvapendoktrin.

Enligt den nya doktrinen kan Ryssland använda kärnvapen vid fler scenarier än tidigare.

Putin pekar i synnerhet på att Moskva numera kan svara med kärnvapen vid en attack från ett land som inte har kärnvapen, men som stöds av ett land som har det.   

– Vissa militära faror kan utvecklas till nya hot. Nu ökar vi ansvaret för icke-kärnvapenstater som kan delta i aggression mot Ryssland, vid sidan av länder som innehar kärnvapen, säger Putin.

– Om sådana länder utgör ett hot mot oss förbehåller vi oss rätten att använda våra kärnvapen mot dem.

Vidare uppger diktatorn att den uppdaterade doktrinen även innefattar hot som riktas mot Belarus.

– Om samma hot riktas mot vår allierade Belarus kommer vi att göra allt för att säkerställa säkerheten i Belarus. Och jag tror att detta är en mycket viktig komponent i den uppdaterade kärnvapendoktrinen, säger han.

Här är alla ändringar i kärnvapendoktrinen

De nya ändringarna innebär att Ryssland förbehåller sig rätten att använda kärnvapen:

-  Vid en attack från ett land som inte har kärnvapen, men som stöds av ett land som har det

- Vid en attack med konventionella vapen som skapar ett kritiskt hot mot Rysslands suveränitet

- Vid en attack mot allierade Belarus

- Vid en större attack mot Ryssland med drönare, robotar eller stridsflyg

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Polen dundrar mot Ryssland

2025 08 20

Polska ministrar rasar mot Ryssland.

Tidigare på onsdagen kom uppgifter om att ett mystiskt föremål landat på ett majsfält i östra Polen.

Polska tjänstemän bekräftar nu att det var en rysk drönare som kraschade ner på majsfältet.

Nu dundrar Polen mot Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Stort missnöje

Polska tjänstemän säger på onsdagen att en rysk drönare kraschade under natten i ett lantligt område i östra Polen och beskriver incidenten som en avsiktlig provokation mitt under internationella samtal om att avsluta kriget i Ukraina. 

Polens vice premiärminister och försvarsminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz bekräftar att föremålet, som föll ner på en majsfält nära byn Osiny, var en rysk obemannad luftfarkost. 

Osiny ligger i Lublins vojvodskap, en provins som gränsar till Ukraina och Belarus.

“En provokation”

Kosiniak-Kamysz uttrycker sitt tydliga missnöje.

– Återigen har vi att göra med en provokation från Ryska federationen med en rysk drönare, säger ministern.

– Ryssland provocerar återigen Natoländer – efter drönarincidenter som inträffade i Rumänien, Litauen och Lettland, samt efter luftrumskränkningar som skett i nästan alla Natoländer.

Läs mer: Massivt ukrainskt erbjudande till USA – värt en biljon kronor

“Ny kränkning”

Utrikesminister Radoslaw Sikorski fördömer "en ny kränkning av vårt luftrum från öster”.

– Utrikesdepartementet kommer att protestera mot den som ligger bakom denna kränkning, framhåller Sikorski enligt Moscow Times.

Shahed-drönare

Det var en Shahed-drönare som flög in i östra Polen och kraschade på majsfältet.

Drönaren exploderade i byn Osiny i den polska regionen Lublin, cirka 100 kilometer från den ukrainska gränsen, väster om regionhuvudstaden Lublin. 

Lokal polis uppgav till polska PAP att en explosion registrerades runt klockan 02:00 lokal tid, varefter myndigheterna fann "brända metall- och plastrester utspridda över en radie på flera dussin meter".

Polisen berättade för PAP att fönster krossades i flera hem men att ingen skadades.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Foto: President of Russia Office resp Sebastian Indra MSZ OBS

Text: Redaktionen


JUST NU: Lavrov ställer tungt krav på USA och Europa

2025 08 20

Sergej Lavrov ger sig in i debatten om säkerhetsgarantier för Ukraina.

Donald Trump fortsätter att försöka mäkla fred mellan Ryssland och Ukraina.

Vid det senaste mötet mellan Trump och de europeiska ledarna kom ämnet säkerhetsgarantier för Ukraina på tal.

Nu ger sig Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov in i debatten – och ställer ett tungt krav på Trump och de europeiska ledarna.

Ställer krav

Utrikesministern menar att Ryssland måste vara en del av alla samtal som rör Ukrainas säkerhetsgarantier.

Han säger att Moskva måste inkluderas i alla samtal om Ukrainas säkerhetsgarantier, och avfärdar europeisk diplomati som "aggressiv eskalering" och "ett tafatt försök att påverka Trump".

– Att diskutera säkerhetsgarantier på allvar utan Ryssland är en återvändsgränd, säger Lavrov enligt The Guardian.

“Kina borde vara där”

Lavrov säger också att Kina borde vara bland Ukrainas säkerhetsgaranter. 

Ryska tjänstemän har upprepade gånger sagt att Moskva inte skulle acceptera utplaceringen av europeiska styrkor i Ukraina, vilket är en av de viktigaste säkerhetsgarantierna som diskuteras.

Läs mer: ”Blir en kollaps” – skräckbesked för Putin

Har utbytt kroppar

Samtidigt kommer uppgifter om att Ryssland och Ukraina har utbytt kroppar av fallna soldater.

Den 19 augusti genomförde Ukraina och Ryssland ytterligare ett utbyte av kropparna av soldater som dödats i strid, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 000 soldater

Det ukrainska samordningshögkvarteret för behandling av krigsfångar rapporterade den 19 augusti att Ryssland överlämnat kropparna av 1 000 avlidna ukrainska soldater, inklusive kropparna av fem soldater som dog i rysk fångenskap.

– Det ukrainska samordningshögkvarteret för behandling av krigsfångar rapporterade att Ukraina tidigare hade listat militärerna på listorna över svårt sårade eller allvarligt sjuka fångar som skulle utbytas i enlighet med Istanbulavtalen från den 2 juni, rapporterar ISW.

Läs mer: Krisen växer – stor attack skakar Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen