Vissa kan behöva sluta använda Bank-ID och Swish

2024 04 22

Flera mobiltelefoner kommer att få betydligt färre uppdateringar framöver.

Bank-ID och Swish är två exempel på digitala lösningar vad gäller betalmedel.

Miljontals svenskar använder apparna dagligen, och säkerhetskraven är stora för att se till att inte känsliga uppgifter hamnar i fel händer.

Nu kommer flera mobiltelefoner få betydligt färre uppdateringar framöver, och därmed bör användare antingen skaffa nya versioner eller sluta använda känsliga appar som Bank-ID och Swish.

Det rapporterar PC Tidningen.

Dessa telefoner

Det är flera Samsung-telefoner vars säkerhet nu kan vara bristande på grund av avsaknaden av uppdateringar.

Den som har någon av följande telefoner kan behöva undvika att använda Bank-ID och Swish.

- Samsung Galaxy 20

- Samsung Galaxy S20+

- Samsung Galaxy S20 Ultra

- Samsung Galaxy S20 FE

- Samsung Galaxy Note 20

- Samsung Galaxy Note 20 Ultra

– Om din mobiltelefon inte längre får säkerhetsuppdateringar bör du undvika att använda appar med känslig information, till exempel bank-appar, betal-appar och så vidare, framhåller PC Tidningen.

Blir mer sårbar

Mobiltelefoner som inte längre får återkommande säkerhetsuppdateringar blir mer sårbara och risken att påverkas av infekterad kod ökar därmed.

Säkerhetsproblem uppdateras ofta, och därför är det viktigt att bara använda känsliga appar om mobiltelefonen uppdateras återkommande och kan hantera problemen.

Annars kan skadlig kod ställa till med stora problem då telefonen är känslig för hackerattacker.

18 miljoner identifieringar

Bank-ID och Swish har blivit en viktig del av mångas vardag och det är av stor betydelse att säkerheten prioriteras.

– I genomsnitt genomförs 18 miljoner identifieringar och underskrifter med BankID varje dag, framhåller Bank-ID via sin webbsida.

– Det gör BankID till en viktig del av det svenska digitala ekosystemet. Vårt uppdrag är att hålla BankID säkert och tillgängligt, dygnet runt årets alla dagar.

Många användare

I dagsläget har Swish ungefär 8,4 miljoner användare och 325 000 företag tar betalt med Swish.

93 procent av användarna skickar eller tar emot en betalning varje månad.

Foto: Swish resp

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen