Vissa kan behöva sluta använda Bank-ID och Swish

2024 04 22

Flera mobiltelefoner kommer att få betydligt färre uppdateringar framöver.

Bank-ID och Swish är två exempel på digitala lösningar vad gäller betalmedel.

Miljontals svenskar använder apparna dagligen, och säkerhetskraven är stora för att se till att inte känsliga uppgifter hamnar i fel händer.

Nu kommer flera mobiltelefoner få betydligt färre uppdateringar framöver, och därmed bör användare antingen skaffa nya versioner eller sluta använda känsliga appar som Bank-ID och Swish.

Det rapporterar PC Tidningen.

Dessa telefoner

Det är flera Samsung-telefoner vars säkerhet nu kan vara bristande på grund av avsaknaden av uppdateringar.

Den som har någon av följande telefoner kan behöva undvika att använda Bank-ID och Swish.

- Samsung Galaxy 20

- Samsung Galaxy S20+

- Samsung Galaxy S20 Ultra

- Samsung Galaxy S20 FE

- Samsung Galaxy Note 20

- Samsung Galaxy Note 20 Ultra

– Om din mobiltelefon inte längre får säkerhetsuppdateringar bör du undvika att använda appar med känslig information, till exempel bank-appar, betal-appar och så vidare, framhåller PC Tidningen.

Blir mer sårbar

Mobiltelefoner som inte längre får återkommande säkerhetsuppdateringar blir mer sårbara och risken att påverkas av infekterad kod ökar därmed.

Säkerhetsproblem uppdateras ofta, och därför är det viktigt att bara använda känsliga appar om mobiltelefonen uppdateras återkommande och kan hantera problemen.

Annars kan skadlig kod ställa till med stora problem då telefonen är känslig för hackerattacker.

18 miljoner identifieringar

Bank-ID och Swish har blivit en viktig del av mångas vardag och det är av stor betydelse att säkerheten prioriteras.

– I genomsnitt genomförs 18 miljoner identifieringar och underskrifter med BankID varje dag, framhåller Bank-ID via sin webbsida.

– Det gör BankID till en viktig del av det svenska digitala ekosystemet. Vårt uppdrag är att hålla BankID säkert och tillgängligt, dygnet runt årets alla dagar.

Många användare

I dagsläget har Swish ungefär 8,4 miljoner användare och 325 000 företag tar betalt med Swish.

93 procent av användarna skickar eller tar emot en betalning varje månad.

Foto: Swish resp

Text: Redaktionen


Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen