VIRUSET: 15 000 dödsoffer i Sverige – Och nu ökar smittfallen rejält i Skåne

2021 10 26

Sverige har nu passerat 15 000 dödsfall sedan pandemin startade.

Coronapandemin har slagit mycket hårdare mot Sverige än vad myndigheterna befarade i början av pandemin och Sverige har idag passerat hela 15 000 människor som har förlorat livet.

En människa bakom varje dödsfall

– Jag tänker att för varje död i statistiken döljer sig en människa. Det är det viktiga, säger avdelningschef Britta Björkholm vid Folkhälsomyndigheten till DN.

15 002 dödsoffer

Folkhälsomyndigheten uppger i dag att ytterligare 9 dödsfall har registrerats vilket innebär att Sveriges dödstal stiger till 15 002. Totalt sett har 1,17 miljoner svenskar bekräftats smittade och därutöver kan mörkertalet vara stort.

Antalet personer som fått minst en vaccindos är 7,24 miljoner vilket motsvarar 84,8 % av 16-plussarna. 6,87 miljoner har även fått dos två och är därmed fullvaccinerade vilket motsvarar 80,4 % av Sveriges 16-plussare.

En stor ljuspunkt

En stor ljuspunkt är att dödligheten minskat kraftigt. Den första månaden i år 2021 avled över 2 000 personer i corona men de senaste senaste sex månaderna har 1 000 dödsfall rapporterats uppger DN.

– Vi hoppas att vaccinationerna ska hålla dödligheten nere, säger Britta Björkholm vid Folkhälsomyndigheten till tidningen.

Stor ökning i Skåne

Enligt DN sker nu främst dödsfallen bland 70-åringar och äldre som bor på äldreboenden eller som har hemtjänst.

Samtidigt kommer nu oroande nyheter från Skåne där antalet coronafall den senaste veckan har nått den högsta nivån sedan i maj månad enligt Kvällsposten. Ökningen är hela 50 % på en vecka, från 406 till 605.

Fortsatt samhällsspridning

– Ökningen sker från låg nivå men det visar att vi fortfarande har en samhällspridning av covid-19, säger smittskyddsläkaren Eva Melander i ett pressmeddelande. 

Ökningen ses i alla åldersgrupper men främst hos de yngre.

Foto: Region Uppsala

[yop_poll id="824"]

JUST NU: Klassiska batterier på väg bort – det här ersätter

2025 11 27

Engångsbatterier – som de klassiska AA och AAA-cellerna – kan snart vara historia.

Beskedet kommer direkt från Energimyndigheten, som lyfter fram en teknik som på sikt ska ersätta stora delar av dagens batterianvändning.

Det handlar om en ny typ av ”smarta solceller”, utvecklade av det svenska bolaget Exeger.

Den nya tekniken beskrivs som ett genombrott. Solcellerna är kiselfria, tunna och tåliga och kan laddas av allt slags ljus – både inomhus och utomhus. 

Tekniken gör det möjligt att bygga in solcellerna i exempelvis hörlurar och andra småelektroniska produkter. Till skillnad från traditionella solceller är de inte heller beroende av kritiska råmaterial, vilket enligt Energimyndigheten kan minska miljöpåverkan.

Investerar

Nu väljer myndigheten att bevilja 130 miljoner kronor i stöd till Exeger.

– Satsningar på ny teknik för solceller öppnar för nya lösningar som en del i omställningen till ett hållbart energisystem. Exegers teknik kan bidra till att minska användningen av engångsbatterier, och samtidigt minska utvinningen av kritiska råmaterial, säger Klara Helstad, biträdande avdelningschef för Forskning, innovation och affärsutveckling på Energimyndigheten.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Pilotprojekt lanseras

Produktionen av solcellerna ska utvecklas och testas genom ett pilotprojekt. 

– Vi är glada och stolta över Energimyndighetens beslut. Vi skapar en kiselfri solcellsteknologi som kan ersätta miljontals engångsbatterier och samtidigt minska behovet av kritiska råmaterial. Stödet från Industriklivet är avgörande för att möjliggöra industrialiseringen av tekniken, säger Giovanni Fili, vd på Exeger.

LÄS OCKSÅ: Vattenfall höjer avgifterna rejält 

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


”Extremt skadligt för Sverige” – regeringen varnar för otäckt scenario

2025 11 27

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) går ut med en skarp varning mitt under pågående fredssamtal mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Ett ofördelaktigt fredsavtal för Ukraina kan få konsekvenser som skulle vara ”extremt skadliga för både Sverige och Europa”, varnar ministern.

Enligt Malmer Stenergard skulle ett sådant avtal ge Ryssland möjlighet att omplacera stora mängder soldater och militär utrustning från Ukraina. 

Ministern befarar att resurserna i stället skulle kunna riktas norrut – på ett sätt som utgör ett direkt hot mot Sverige och andra Natoländer i regionen.  

– Ryssland skulle kunna utgöra ett omedelbart hot om de snabbt kan rusta upp igen, säger hon till SvD.

”Vi ligger långt framme”

Maria Malmer Stenergard varnar för att små och medelstora länder kan hamna i farozonen om Ryssland går vinnande ur fredsförhandlingarna.

Sverige är dock förberett, betonar utrikesministern.

– Vi ligger långt framme när det gäller att rusta upp vårt eget försvar. Vi säger ju att vi ska nå 3,5 procent av BNP redan 2030, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland 

Varningarna haglar

Flera västländer har varnat för att ett gynsamt fredsavtal skulle ge den ryska krigsmakten tid att rusta upp och förbereda nya militära offensiver mot länder i Europa.

Ett av flera länder som slagit larm är Sveriges grannland Danmark.

Om Ukrainas rätt till självbestämmande inte accepteras i ett fredsavtal kommer Ryssland sprida sitt anfallskrig bortom Ukrainas gränser, har landets statsminister Mette Frederiksen varnat.

– Då riskerar vi att skapa ett andrum för Ryssland, som de kommer att använda för att mobilisera, beväpna och anfalla igen, sade hon i tisdags.

– Det som händer i Ukraina stannar inte vid landets gränser. Rysslands attack utmanar den grundläggande principen att rättvisa ska stå över makt. När vi står bakom Ukraina stöder vi inte bara ett land under attack, utan även vår egen säkerhet, tillade Frederiksen.

LÄS OCKSÅ: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen