Virus ökar: Restriktioner införs i Sverige

2023 10 23

Antalet bekräftade fall av covid-19 har ökat under de senaste veckorna.

Det uppger Folkhälsomyndigheten i ett uttalande.

– Antalet bekräftade fall ökar successivt. På nationell nivå var ökningen 38 procent under vecka 41 jämfört med veckan innan, framhåller myndigheten.

När det gäller antalet IVA-inlagda och avlidna personer med covid-19 är förändringarna små, medan en ökning syns för antalet slutenvårdade.

Inför restriktioner

Den ökade smittspridningen har tvingat flera aktörer att agera.

Region Västernorrland har meddelat att man inför besöksförbud på flera avdelningar på Sundsvalls sjukhus.

Besöksrestriktioner har även införts på samtliga vårdavdelningar på Norrtälje sjukhus. 

”Redan för sent”

Chefläkaren vid Norrtälje sjukhus, Susanne Bergenbrant Glas, berättar att sjukhuset märkt av en stadig ökning av antalet smittade med covid-19 sedan andra veckan i september.

–  Under sommaren upptäckte man covid hos patienter som var inne med till exempel en bruten fot. Det som har hänt nu är att man ligger inne för covid med luftvägssymtom, säger hon till Norrtelje Tidning.

I Karlstad har kommunen beslutat att införa ett totalstopp för besökare på två äldreboenden.

Detta efter att smitta konstaterats på hemmen. På det ena boendet beräknas 20 personer ha smittats av covid-19.

–  Men tyvärr var det då redan för sent. De hade exponerat varandra, säger verksamhetschefen Jill Mattsson till Nya Wermlands-Tidningen.

Folkhälsomyndigheten uppmanar flera grupper

Folkhälsomyndigheten uppmanar flera grupper att vaccinera sig mot covid-19 i höst.

Rekommendationen gäller personer som är 65 år eller äldre, personer från 18 år som tillhör riskgrupp och personer mellan 50-64 som hittills aldrig har vaccinerat sig mot covid-19.

–  Vi ser nu att smittspridningen ökar, även om den ligger på en relativt låg nivå.

– För personer med ökad risk för allvarlig sjukdom är det viktigt att man vaccinerar sig mot både covid-19 och influensa enligt gällande rekommendationer, säger statsepidemiolog Magnus Gisslén.

Foto: M. Majnun

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


Unik lax till Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

2026 04 22

Den norska laxjätten Mowi är unik i sitt slag.

Företaget är världens största producent av atlantlax och har sin egen laxstam. Mowi bedriver laxodling från foder till färdig produkt.

Nu gör laxjätten en storskalig entré på den svenska marknaden.

Mowi genomför den största lanseringen inom premiumsegmentet för fisk och skaldjur i Sverige, utifrån antalet produkter som lanseras samtidigt.

Fjorton produkter lanseras på den svenska marknaden och kommer från en början att finnas tillgängliga i butikshyllorna hos Ica och Coop. Det handlar bland annat om kall- och varmrökt lax, marinerad lax och snabblagade portioner. 

Hävdar: ”Uppfyller alla förväntningar”

Jorgen Lind, Sales Manager Retail Mowi Sweden AB, tror att svenska folket kommer att uppskatta de nya produkterna.

– Svenskarna hör till de mest medvetna konsumenterna i Europa. De lägger särskild vikt vid produkternas kvalitet och deras smakegenskaper, säger han och tillägger:

– Även certifieringar som ASC, som garanterar att råvarorna kommer från hållbara källor, är mycket viktiga för dem. Samtidigt söker den svenska konsumenten mångsidiga produkter som passar vid olika tillfällen, samt format som gör det enklare att upprätthålla en hälsosam kost med betydande tidsbesparingar. Mowis produkter uppfyller alla dessa förväntningar.

LÄS MER: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen

Vill bredda sortimentet

Lanseringen har förberetts i flera år.

– Sverige är för oss en marknad med stor potential, men också en krävande marknad som ställer konkreta utmaningar inför oss. Därför har vi från början haft ett strategiskt förhållningssätt till denna fråga, och lanseringen på den svenska marknaden föregicks av nästan två års förberedelser, säger  

Mowis produkter finns i dag i 70 länder. Företagets ambition är att expandera ytterligare i Sverige och utöka sitt sortiment med nya produkter.

LÄS OCKSÅ: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: Cattalin

Text: Redaktionen