Vinterbad ifrågasätts – kan leda till amputation
2025 10 07
Kallbad har visat sig kunna få oväntade och farliga konsekvenser.
Att kasta sig i isvakens kalla vatten har blivit en populär vinteraktivitet i Sverige, men forskare varnar – det är inte riskfritt.
Hyperventilering, hjärtchock och frostskador är bara några av riskerna, rapporterar AP.
Fördelar mot nackdelar
Påståenden om fördelarna med kallbad går tillbaka flera hundra år.
Historiskt har kallbad kopplats till förbättrad blodcirkulation, antiinflammatoriska effekter och positiva psykiska hälsoeffekter.
Trots att det finns tecken på positiva hälsoeffekter saknas ännu starka vetenskapliga bevis.
– Folk tror att det måste vara superkallt, superlänge och ju längre desto bättre och det är fel, säger narkosläkaren Mark Harper, som forskat på kallvattensimning.
– För tillfället har vi en mycket stark grund för att kallbad har positiva effekter på den mentala hälsan, men än så länge har vi inga säkra bevis, säger han.
LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall
Annat som bidrar
Harper menar att det kanske inte bara är den kalla temperaturen som ger de positiva effekterna.
Det kan även handla om att träffa andra människor, själva handlingen att ta sig an en utmaning, eller att klara det – vilket stärker självförtroendet.
– Det vi talar om är en behandling, när den används professionellt, som ger positiva effekter på den mentala hälsan. Så på sätt och vis spelar det ingen roll vilken del av det som genererar de positiva effekterna, säger Harper.
Forskaren: Var försiktig
Mike Tipton, fysiolog vid University of Portsmouth i England, som studerat extrema miljöer, varnar för att kallbad inte är riskfritt.
– Sitter man för länge i kalla temperaturer kan det förstöra små nerver och blodkärl, och i värsta fall leda till amputation på samma sätt som frostskador kan, säger han.
Chocken från iskallt vatten kan även leda till hyperventilering och drunkningsrisk.
Tipton rekommenderar därför att man kallbadar på platser med livräddare eller tillsammans med erfarna friluftssimmare.
– Vi vill inte hindra folk från att göra det, men vi vill se till att de gör det på ett sätt som maximerar fördelarna och minimerar riskerna. Var förnuftig, säger han.
LÄS MER: Polisen uppmanar allmänheten: Köp inte rosorna
Foto: M Ruusunen
Text: Redaktionen