Villaägarna går ut med skarp varning till medlemmar

2025 01 25

Organisationen Villaägarna tvingas nu varna medlemmar.

Organisationen är den senaste i en rad aktörer som behöver varna för bedrägerier.

Det tycks finnas bedragare som använder sig av Villaägarnas varumärke för att lura människor på pengar.

Det kan exempelvis röra sig om ett “samarbete” där Villaägarna påstås vara involverade, någonting man alltså bör vara skeptisk mot.

Villaägarna varnar

Organisationen framhåller att om “du blir kontaktad av någon som ber dig att logga in med ditt Bank-ID finns risk att du är utsatt för ett bedrägeri”.

– Bedragarna kan exempelvis påstå att ditt försäkringsbolag har en ny service tillsammans med Villaägarnas Riksförbund, meddelar organisationen.

– De hävdar att förbundet ska skicka ut en medarbetare som hämtar dina värdesaker för att på så sätt skydda dig mot stöld. Följer du bedragarens uppmaning kommer både pengarna försvinna från ditt bankkonto och dina värdesaker gå förlorade.

“Mönstret detsamma”

Vidare framhåller villaägarna att “mönstret är detsamma som vid många andra bedrägerier”.

Bedragarna säger sig alltså representera kända varumärken såsom Villaägarna och stora försäkringsbolag i syfte är att komma åt dina inloggningsuppgifter, bank- eller kreditkortsuppgifter och värdesaker.

Det är någonting som har observerats i bedragarnas beteende under en tid nu.

Lägg på direkt

Den som har uppmanats att lämna ut känsliga uppgifter bör lägga på luren direkt och inte dela med sig av någon information.

Tydliga uppmaningar

Villaägarna går ut med flera tydliga uppmaningar till medlemmar.

- Klicka inte på okända länkar som skickats via e-post eller SMS.

- Var alltid vaksam på okända telefonnummer, oavsett om de är svenska eller utländska.

- Lämna aldrig ut bank- eller kreditkortsuppgifter. Inte heller lösenord eller värdesaker.

- Är du osäker på vem som hört av sig till dig och personen har hänvisat till Villaägarnas Riksförbund är du välkommen att kontakta Villaägarnas medlemsservice.

Foto: M. Lis resp BankID

Text: Redaktionen


Sist på listan – bedöms ha sämst mat av alla matjättar

2025 09 28

Den bästa och sämsta matkassen har nyligen korats i ett så kallat blindtest.

Att matpriserna skenat de senaste åren har knappast undgått någon.

En följd av de högre priserna har bland annat varit att kunder i betydligt större utsträckning köper butikernas egna märkesvaror, det vill säga till exempel Ica Basic, Coop Xtra eller Eldorado.

Bara under förra året ökade försäljningen av varukategorin till 99 miljarder kronor.

– Det är en ökning på 10 miljarder eller 11,6 procent jämfört med 2023. De egna märkesvarorna utgjorde 24,6 procent av de totala livsmedelsinköpen 2024, framhöll Statistiska centralbyrån, SCB, så sent som förra veckan.

"Smakar ingenting"

Nu har lågprisprodukterna på Ica, Coop, Willys och Lidl testats. När jurymedlemmarna utförde testet hade de ingen aning om vilka märken som ingick, utan gick på smak, doft, konsistens och utseende när varorna betygsattes.

Testet genomfördes av en panel från Aftonbladet och baserades på rökt skinka, pennepasta, krossade tomater, riven ost och kaffe.

Den ekonomiskt krisande matjätten Coop kom sist i testet. Framför allt var det kaffet och det rivna osten som sänkte kedjan.

Den här smakar ingenting. Men så kommer eftersmaken... och den är inte trevlig, menade en i testpanelen om osten, enligt tidningen.

LÄS MER: Allvarlig kris för populär restaurangkedja

Lidl både godast och dyrast

I topp kom istället uppstickaren Lidl. Lågpriskedjan samlade ihop ett totalbetyg på 18 “plus”, till skillnad från Icas 17, Willys 16 och Coops 15.

Utmärkelsen har inte undgått Lidl som jublar över testets utfall.

Vi är väldigt glada över att våra vardagsvaror får så fina omdömen. Det här är ett kvitto på att vi lyckas leverera både smak och kvalitet i det som svenskarna äter mest av, säger Robert Stekovic, inköps-och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i ett uttalande.

Lidls matkasse var dock samtidigt den dyraste, 543 kronor, medan kassen med Willys egna märkesvaror var billigast och landade på 421 kronor.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset förändras kraftigt

Foto: ICA Sverige resp Coop, Willys och Lidl

Text: Redaktionen


HIMARS-raketer har slagit ner i Ryssland

2025 09 29

Elektriciteten är utslagen i den ryska regionen Belgorod.

Ukraina fortsätter med sina attacker mot rysk mark.

Vanligtvis rör det sig om drönarattacker mot rysk gas-och oljeinfrastruktur.

På söndagskvällen kommer dock uppgifter om att Ukraina har skickat HIMARS-raketer mot den ryska regionen Belgorod nära den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

I Belgorod

Ukrainska HIMARS-raketer uppges på söndagskvällen ha träffat ett värmekraftverk nära den ryska staden Belgorod.

Strömavbrott rapporteras nu över hela Belgorod oblast efter attacken som träffade en av transformatorstationerna.

Belgorod oblasts guvernör Vjatjeslav Gladkov bekräftar en attack mot kritisk infrastruktur samt "betydande strömavbrott".

Fast i hissar

Lokala telegram-kanaler uppger att gatulampor slagits ut, trafikljus har slutat fungera och folk har fastnat i hissar.

Strömmen försvann även delvis i Stary Oskol, Sjebekino och flera andra städer i regionen.

Så här låter det från guvernör Gladkov:

– Vi bedömer för närvarande efterdyningarna och kommer att vidta maximala åtgärder för att ansluta allt där det är möjligt och nödvändigt att använda reservkraftgenerering, och där det är möjligt, omdirigera försörjningen för att möta befolkningens och våra anläggningars behov.

Läs mer: ZELENSKYJ: ”Megadeal” på gång med Trump

Nytt stöd

Samtidigt kommer uppgifter om nytt västerländskt militärt stöd till Ukraina.

– Estlands försvarsdepartement meddelade den 27 september att Estland kommer att bidra med 10 miljoner euro till Ukraina genom Nato:s initiativ Prioritized Ukrainian Requirements List, som finansierar Nato-köp av USA-tillverkade vapen till Ukraina, rapporterar tankesmedjan ISW.

Fått Patriot-system

President Volodymyr Zelenskyj säger även att Ukraina har fått en luftvärnsrobot av typen Patriot från Israel.

Två till sådana system kommer att anlända till Ukraina under hösten.

Läs mer: Sergej Lavrov ursinnig: “Ni har förklarat krig”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen