Vill samarbeta med talibanerna

2023 10 15

Trots talibanernas brutala diskriminering av kvinnor bjuds islamistregimen nu in till ett internationellt samarbetsmöte.

Sedan talibanerna 2021 återtog makten i Afghanistan efter 20 års terrorkrig mot landets befolkning och den USA-ledda koalitionen så har islamistgruppen återupprättat sitt forna terrorvälde.

De drabbade är  inte minst landets kvinnor och flickor.

Brutal diskriminering

Talibanerna har bland annat infört följande extrema regler:

- Förbud mot utbildning för kvinnor.

- Kvinnor har till stora delar stängts ute från arbetsmarknaden.

- Kvinnor förbjuds att gå på nöjesparker.

- Skönhetssalonger har förbjudits. Det var ett av få möjliga sätt för kvinnor att driva företag och tjäna pengar.

- Kvinnor har belagts med omfattande reseförbud även inne i sitt eget land.

- Sjukvård har i praktiken försvårats kraftigt för många kvinnor då de inte tillåts resa till sjukhus utan att ha med sig en manlig förmyndargestalt.

Tätare kontakter

Talibanernas extremism och omfattande diskriminering mot kvinnor och brutalitet även mot den manliga delen av befolkningen har lett till internationell isolering.

Inte en enda stat har erkänt talibanregimen.

Trots detta öppnar nu Kina för ett närmare samarbete med talibanerna som ska delta i Kinas Belt and Road Forum-möte nästa vecka.

– Detta understryker Beijings tätare officiella kontakter med Afghanistans regering.

– Trots att inget land erkänt regeringen, rapporterar South China Morning Post.

Kina har även utsett en ambassadör till Kabul och har investerat i afghanska gruvprojekt.

Pågår i två dagar

Kinas ”Ett bälte, en väg”-satsning är ett jättelikt infrastrukturprojekt som är en huvudbult i Kinas diktators globala maktambitioner.

Mötet inleds på tisdag och ska pågå i två dagar.

Talibanernas delegation leds av dess handelsminister Haji Nooruddin Azizi.

– Han kommer att bjuda in stora investerare till Afghanistan, uppger en talesman för talibanerna.

Kina – som precis som talibanerna är en diktatur – ser möjligheter att tjäna pengar på att samarbete med talibanerna och ställer inga mänskliga rättighetskrav.

Afghanistan väntas kunna erbjuda mineraltillgångar avseende allt från koppar till guld och litium, enligt Reuters.

Ryssland och Nordkorea

FN:s generalförsamling har i en resolution fördömt talibanregimen.

Tio länder avstod dock från att stödja resolutionen:

- Kina

- Ryssland

- Belarus

- Nordkorea

- Burundi

- Etiopien

- Guinea

- Nicaragua

- Pakistan

- Zimbabwe

Foto: Ministry of Afghanistan Foreign Affairs

Text: Redaktionen


8 jan 2026

Ung kvinna försvunnen – polisen går ut med bild

2026 01 08

En ung kvinna har anmälts försvunnen.

Kvinnan, som är i 18-årsåldern, sågs senast i centrala Uddevalla i tisdags.

Samma dag inledde polisen en massiv sökinsats med flera resurser. Bland annat används drönare och hundar i insatsen.

– Under onsdagskvällen inkom ny information som gjorde att ett sökområde kunde etableras i terrängen söder om Uddevalla, framhåller polisen i ett uttalande.

Sökinsatsen fortsätter under torsdagen. Det finns i nuläget ingen misstanke om brott.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på kvinnan. Det handlar om följande:

- Kvinnan har långt mellanblont hår

- Hon är cirka 166 centimeter lång

- Vid försvinnandet var hon klädd i jeans och en brun tröja

Polisen har också publicerat en bild på kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Den som sett kvinnan eller har information som kan leda till att hon hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Är läget akut ringer du 112, skriver polisen.

SE BILDEN HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Storbank höjer räntorna

Bekräftat: Nya körkortsregler från 15 januari

Foto: Arkivfoto MarcusOscarsson.se
Text: Redaktionen

8 jan 2026

UPPGIFTER: Ryssland bedraget – förlorar 40 miljarder

2026 01 08

Den ryska statskassan kan konstatera mångmiljardförluster.

Under fjolårets första elva månader förlorade Ryssland uppemot 4 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder svenska kronor, till följd av ekonomisk brottslighet. 

Det handlar om allt grövre korruption, bedrägerier, förskingring och annan olaglig finansiell verksamhet, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst enligt RBC-Ukraine.

– Omkring 70 procent av all ekonomisk brottslighet i Ryssland har klassificerats som allvarlig eller särskilt allvarlig. Detta tyder på att problemet inte är isolerat utan systematiskt till sin natur och är kopplat till stora finansiella flöden som kontrolleras av staten eller enheter i dess närhet, erfar underrättelsetjänsten.

Långt ned på listan

I Transperancy Internationals korruptionsindex ligger Ryssland på 154:e plats i världen, bakom bland annat Iran, Mali, Kina, och Kuba. Bedrägeriet och korruptionen drabbar den ryska statskassan och i förlängningen det ryska folket. 

Enligt samma uppgifter har antalet fall av ekonomisk brottslighet egentligen inte blivit fler, utan det handlar om att varje enskilt brott blivit betydligt dyrare.

De största förlusterna har framförallt uppstått genom stöld av budgetmedel och missbruk inom stora företag.

– Den höga nivån av ekonomisk brottslighet upprätthålls till stor del av korruption inom statliga organ. Det högsta antalet sådana överträdelser registreras inom byggsektorn, bostads- och allmännyttiga sektorer samt det militärindustriella komplexet, skriver RBC-Ukraine med hänvisning till utrikesunderrättelsetjänstens uppgifter.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

Djupa problem

Enligt flera ekonomiska experter kan de stigande förlusterna peka på allt djupare problem i den ryska ekonomin.

En betydande del av landets resurser ligger i statens händer, vilket tillsammans med en svag tillsyn och hög grad av korruption anses göra landet mindre attraktivt för investerare.

Ukrainska underrättesleuppgifter erfar att Rysslands anfallskrig mot Ukraina hittills har kostat de ryska skattebetalarna cirka 550 miljarder dollar.

Rysslands militära utgifter har dessutom fyrdubblats sedan 2021.

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst anser att Rysslands finansiella och institutionella system alltmer sjunker ner i ett tillstånd av kontrollerat kaos. Banker döljer ägarstrukturer, tjänstemän är undantagna från kravet på tillgångsdeklarationer och entreprenörer håller knappt sina företag flytande, skriver RBC-Ukraine.

LÄS MER: Rysslands bluff – lurar sin egen befolkning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen