5 mars 2026

Vill ha lokal folkomröstning – namninsamling pågår

2023 03 05

SD-ledaren Jimmie Åkesson hoppas att minst 1 400 sölvesborgare skriver på för folkomröstning.

Efter kommunvalet i Sölvesborg 2022 gick den tidigare koalitionen med SD, Moderaterna och det lokala partiet Sölvesborg och Lister – det så kallade Samstyret – i stöpet.

I stället bildade S, M, Centern och Sölvesborg och Lister ett nytt styre under beteckningen Framtid Sölvesborg.

SD:s partiledare

Det nya styret utökade antalet heltidsarvoderade politiker från 1,2 till 2,0 och i dag är Birgit Birgersson-Brorsson (S) och Kith Mårtensson (M) kommunalråd.

Louise Erixon och SD är kritiska och har verkat för en folkomröstning som även har stöd ända upp på partiledarnivå.

– Man kan inte köpa politiskt inflytande på det sättet genom att locka varandra med olika typer av högt arvoderade poster, säger Jimmie Åkesson till SR Blekinge

– Då måste väljarna kunna säga ifrån och nu får man då förhoppningsvis den möjligheten, säger han.

Personlig vendetta

SD har startat en namninsamling och har fått ihop omkring hälften av de 1 400 röster som krävs.

Det motsvarar 10 procent av Sölvesborgs kommuns röstberättigade väljare.

Socialdemokraternas riksdagsledamot Heléne Björklund från Sölvesborg anser emellertid att SD beter sig dåligt och mest är ute efter att hämnas på Moderaterna.

– Det här känns som en personlig  vendetta från Louise Eriksson mot Kith Mårtensson, säger Heléne Björklund (S).

– Och den hatretoriken har vi sett ända sen hon förlorade styret i Sölvesborg.

– Jag tycker det är väldigt beklagligt, säger hon.

Kith Mårtensson själv anser att satsningen på två heltids-kommunalråd gynnar kommunen.

– Vi har gjort såhär ytterst för sölvesborgarnas skull så att de ska få så genomarbetade beslut som möjligt som alla kan känna sig bekväma med, säger hon till SVT.

Lutar åt omröstning

Jimmie Åkesson ser positivt på namninsamlingen.

– Det här är en fråga som engagerar väljarna i Sölvesborg i väldigt, väldigt hög omfattning, säger han till SR.

– Och det är väl bra att man kan kanalisera det här i en folkomröstningskampanj i stället, menar SD-ledaren.

Enligt Blekinge Läns Tidning är det sannolikt att det blir en folkomröstning.

– Men proceduren kan ta tid och resultatet kommer inte att vara bindande för det sittande styret. Omröstningen kan komma att bli den första av sitt slag i landets historia, rapporterar tidningen.

Vid EU-valet

S-kommunalrådet Birgit Birgersson-Brorsson vill att en eventuell folkomröstning hålls 2024 – i samband med EU-valet 2024.

– Då finns allt riggat för ett val och då är det mycket enklare.

– Dessutom tycker vi att vår personal här i kommunhuset har jobbat väldigt mycket inför det senaste valet och vi vill inte slita på dem onödigt mycket, säger hon till P4.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ukrainsk fullträff – viktig rysk bas totalförstörd

2026 06 06

Ukraina har genomfört ett lyckat flyganfall.

Ryska soldater har under en längre tid omvandlat ingångarna till lägenhetsbyggnader i Pokrovsk till avfyrningsplatser för attackdrönare.

Vissa lägenhetshus i regionen har gjorts om till baser för drönarstyrkor.

Nu har Ukraina genomfört flyganfall mot en av dessa baser, rapporterar RBC Ukraine.

Ukrainsk fullträff

Ukrainas försvarsmakt har framgångsrikt slagit till mot en rysk position i de centrala delarna av Pokrovsk som användes för flygspaning och drönaravfyrningar. 

Det rör sig om ett precisionsanfall från luften mot anläggningen i stadens centrum. 

Ryska soldater hade upprättat en avfyrningsplats för Molniya-attackdrönare där, samt en bas för en flygspaningsenhet. 

Bilder visar

Filmklipp som delats av Ukrainas militär visar en massiv explosion vid platsen.

Den sjunde snabbinsatskåren bekräftar attacken.

– Anfallet mot anläggningen avbröt de fientliga drönarenheternas verksamhet i området och minskade fiendens spanings- och anfallsförmåga. 

Det framgår inte vilket slags stridsflygplan som användes vid attacken.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

Även vid flygplats

Men det är inte bara mot anläggningar i centrala Pokrovsk som Ukraina har genomfört anfall.

Ukrainska drönarenheter har även genomfört en serie framgångsrika attacker mot den ryskockuperade flygplatsen i Donetsk.

Det har "saboterat Moskvas försök att omvandla anläggningen till en militärbas", rapporterar Kyiv Independent.

“Skulle flyga mot förskolor”

De ryska styrkorna har försökt omvandla flygplatsen i Donetsk till en bas för avfyrning av Shahed-drönare.

En viktig måltavla, menar ukrainarna.

– Ett beslut fattades om att genomföra systematiska, förebyggande tillslag som ska avbryta fiendens avfyrningar och minska antalet fientliga drönare som annars återigen skulle flyga för att attackera förskolor, höghus och sjukhus. 

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Ukrainas militär (Telegram) resp A. Voznenko

Text: Redaktionen