Viktor Orbán varnar Ryssland: ”Förbereder för krig”

2024 05 24

Europa förbereder sig för ett krig mot Ryssland.

Det hävdar Ungerns premiärministern Viktor Orbán, enligt den statskontrollerade ryska nyhetsbyrån Ria Novosti.  

Orbán hänvisar till uttalanden från västerländska politiker och journalister, som enligt premiärministern tyder på att ”Europa kommer gå in i kriget”.

– Före de två världskrigen ägnade media ganska lång tid åt att förbereda sig för inträde i kriget. Jag tror att det är vad som händer i dag, säger Orbán och tillägger:

– Vi kan med säkerhet säga att Europa förbereder sig för att gå in i kriget.

Går tvärsemot andra ledare

Samtidigt som Orbán påstår att väst kommer ge sig in i kriget hävdar premiärministern bestämt att Ryssland inte kommer attackera något Natoland.

Enligt Orbán är rapporteringen om det ”ryska hotet” en manöver från väst som ingår i "förberedelserna inför ett inträde i kriget".

Premiärministern bedömning går tvärsemot andra västländer som menar att Ryssland kommer expandera sitt anfallskrig om man lyckas besegra Ukraina.

Polens president Andrzej Duda har exempelvis varnat för att Ryssland planerar att attackera Nato 2026 eller 2027 om den ryska armén når framgång i Ukraina.

I en intervju med amerikanska CNBC hänvisade presidenten till tyska uppgifter som gör gällande att Ryssland planerar att slå till mot Nato.

– Nya bevis tyder på att Rysslands president Vladimir Putin fördubblar ansträngningarna mot en övergång till en krigsekonomi med sikte på att attackera Nato 2026 eller 2027, sa Andrzej Duda.

Putins bästa vän i EU

Viktor Orbán beskrivs ofta som den ryska diktatorn Vladimir Putins ”bästa vän i EU”.

Under Orbáns styre har Ungern upprepade gånger kritiserat och motsatt sig västvärldens vapenleveranser till Ukraina och sanktioner mot Ryssland.

Orbán har även tydligt prioriterat att stärka samarbetet med Ryssland och Kina, ofta på bekostnad av relationen med EU.

För ett år sedan, i april 2023, tecknade Ungern ett nytt gasavtal med Ryssland och i februari 2024 meddelade landet att man avser att inleda ett fördjupat säkerhetssamarbete med Kina.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


LARMET: Ryssland förbereder “gulag 2.0”

2025 07 17

Internationella bedömare uppger att Putin kan vara på väg att bygga ett “Gulag 2.0”.

Forskare vid CEPA – The Center for European Policy Analysis – uppger att Ryssland har stora planer.

Rysslands FSB arbetar med att bygga ett nytt gulag, menar organisationens forskare.

Förslag inlämnat

Sedan februari har statsduman förberett tre lagförslag – som förväntas antas i juli och bli lag i januari – som skulle skapa en ny “skärgård” av fängelser och häkten i hela Ryssland. 

Det första lagförslaget lämnades in i februari. 

Det kommer att göra det möjligt för FSB att skapa sina egna häkten.

– Ett av lagförslagen föreskriver att kriminalvården, i samarbete med FSB, ska ta fram ett förslag till schema för specialvagnar som kan kopplas till passagerar-, post- och bagagetåg, uppger CEPA.

“Överträffar allt”

CEPAs forskare fortsätter.

– Särskilda vagnar, fartyg, flygplan, befogenhet att eskortera misstänkta och full befogenhet att disciplinera och kontrollera interner – allt inrymt, skyddat och övervakat inom det växande FSB-imperiet – visar tydligt på förberedelser för förtryck i en skala som överträffar allt vi hittills har sett.

Läs mer: Ryska banker desperata – vädjar om hjälp

“Till skillnad från Europa”

Även The Barents Observer tar upp de ryska planerna.

– Personer som anklagas för förräderi, spioneri, extremism och terrorism kan snart hamna i häkten som kontrolleras av den ryska säkerhetstjänsten FSB, menas det.

– Människorättsaktivister befarar att detta kommer att leda till begränsad tillgång till advokater och försvagad rättslig tillsyn.

De har fått tag på en initiativtagare till lagförslaget, ledare för försvarsutskottet, Andrej Kartapolov.

– Till skillnad från Europa har vi ett helt öppet rättsväsende och straffsystem. Därför kommer allt att vara transparent och kontrollerat, säger han om saken.

Det är CEPA

Center for European Policy Analysis – CEPA – är en ideell, opartisk, offentlig institution med huvudkontor i Washington DC och kontor i London och Bryssel.

De fokuserar på att “stärka den transatlantiska alliansen genom banbrytande forskning, analys och program”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


SAS-plan tvingas nödlanda

2025 07 17

Ett SAS-flygplan har tvingats till nödlandning i London.

Det var under torsdagen som flygplanet var på väg från Gran Canaria till Stockholm, men tvingades till en nödlandning på flygplatsen Heathrow utanför London.

Anledningen var att en av passagerarna var i behov av sjukvård.

– Det är en av våra passagerare där som har blivit sjuk, säger Rikard Steinholtz, presskommunikatör på SAS, till GP.

Lyfta igen

Till en början var det oklart när planet skulle kunna fortsätta sin färd mot Stockholm.

– Nu har vi fullt fokus på att ta hand om den här passageraren. Men vi kommer såklart att se till att alla våra passagerare kommer till Stockholm. Men när vet vi inte riktigt än.

Lite senare stod prognosen klar att flygningen skulle kunna återupptas vid 21.05.

Populärt resmål

Semesterresor till varmare breddgrader med sol och bad toppar bland svenskarnas destinationer under sommarens lediga veckor.

– Inte oväntat är sol och bad fortfarande den populäraste typen av resa för svenskarna. Destinationer som Gran Canaria, Mallorca och Alicante dominerar topplistan för 2025, skriver Dagens PS.

– Även om gamla favoriter som Spanien och Grekland behåller sina topplaceringar, ser vi en allt större variation i svenskarnas val av resmål.

Många semestrar

Det ostadiga vädret i inledningen av sommaren gjorde att många bokade in en utlandsresa under semestern.

– Det uteblivna och ostadiga svenska sommarvädret har minst sagt skapat rusning. De närmaste två veckorna så har vi 33 procent färre stolar kvar med avresa från Arlanda jämfört med i fjol, uppgav Vings pressinformatör Anna Hagberg till SVT för några veckor sedan.

– Så det finns en tydlig korrelation med det ostadiga vädret.

Även resebolaget TUI kunde se en fördubbling i bokningar i samband med sommarens första veckor.

– Våra charterflyg från Arlanda är i stort sett fullbokade denna vecka, med färre platser kvar jämfört med samma vecka förra året, sa Dian Martinez Valencia, kommunikationsansvarig på TUI, till tv-kanalen.

Foto: Eric Salard, Wikimedia Commons

Text: Redaktionen