Viktigt meddelande till alla svenskar som äger en cykel

2025 08 14

Det är högsäsong för cykelstölder.

I augusti månad när många svenskar återvänder till skola och jobb efter sommarledigheten noterar försäkringsbolaget If en drastisk ökning.

Antalet cykelstölder skjuter då i höjden.

Varje år anmäls omkring 60 000 cykelstölder i Sverige och i samband med skolstarten ser försäkringsbolaget If en tydlig ökning. 

– Cykelstölder drabbar fler än man tror och kan få konsekvenser för folkhälsan – därför måste vi ta dem på allvar, säger Anders Laajanen, skadespecialist på If, i ett pressmeddelande.

Tydlig ökning

Den som har cykel gör alltså rätt i att vara extra varsam om den.

If ser en tydlig ökning av cykelstölder i augusti månad, då skolan börjar och människor återgår till sina arbetsplatser efter semestern.

– Efter sommaren är det många som vill köpa en begagnad cykel, vilket tyvärr skapar en marknad som tjuvarna utnyttjar, säger Anders Laajanen.

Många avstår

Enligt försäkringsbolaget avstår så många som 40 procent från att använda cykel som transportmedel av rädsla för att cykeln ska bli stulen.

– Den här typen av vardagsbrott påverkar fler än man kanske tror, fortsätter Laajanen.

– Och när människor avstår från att cykla av rädsla för att bli av med cykeln får det också konsekvenser för folkhälsan. Därför behöver vi ta cykelstölder på allvar.

Det kan du göra

Det viktigaste du kan göra för att skydda din cykel mot att bli stulen är att låsa fast cykeln ordentligt i en fast punkt och använda ett godkänt lås. 

Även en extra kedja som låser ramen i en fast punkt kan göra stor skillnad.

“Be om kvitto”

Undvik även att parkera din cykel på undanskymda platser.

Det finns även vissa saker som är bra att tänka på när man ska köpa cykel.

– Om du köper en begagnad cykel är vår rekommendation att fundera på om priset är rimligt, om säljaren känns trovärdig, säger Laajanen.

– Be också alltid om originalhandlingar som kvitto. Det minskar risken att du köper något som är stulet.

Foto: Murillo de Paula

Text: Redaktionen


28 februari 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 02 28

En känd lågpriskedja varnar.

Bedrägerier har blivit ett allt större problem i Sverige de senaste åren.

Nu varnar en känd byggvarukedja för pågående bedrägeriförsök där företagets namn utnyttjas.

Bedrägeriförsök pågår via sms, e-post och i sociala medier.

”Falska verksamheter”

Det är lågprisbyggmarknaden jem & fix, med över 70 butiker runt om i landet, som varnar för bedrägeriförsök där bedragare utger sig för att representera företaget.

– Just nu cirkulerar falska verksamheter som påstår sig vara jem & fix på sociala medier, i e-post och via sms, varnar företaget på sin hemsida.

När man får falska sms och e-post av det slaget brukar man uppmanas att radera det direkt.

Jem & fix varnar för att lämna ifrån sig några uppgifter. Det är aldrig företaget själva som ligger bakom sådana utskick.

– Vi ber dig aldrig lämna personliga uppgifter och begär inte information om dig via en länk, uppger företaget.

Byggvarukedjan ber endast om personlig information i själva köpprocessen på hemsidan, aldrig annars.

– Var aktsam och följ våra råd om du är osäker.

Kolla avsändaren

Jem & fix ger flera råd om hur man kan undvika att falla offer för de bedrägeriförsök som just nu pågår i företagets namn.

Man bör alltid kolla avsändaren, skriver företaget. Deras e-postadresser avslutas alltid med @jemfix.com och ingenting annat.

 Företaget skriver också alltid sitt företagsnamn jem & fix med små bokstäver.

På Facebook heter företaget jemofixsverige och på Instagram jemfix.se, vilket innebär att konton med andra namn är falska och kan vara kopplade till bedrägeriförsök.

LÄS OCKSÅ: Energibolag i konkurs

Se upp med telefonnummer och text

Som kund kan du bara ringa företagets kundtjänst på telefonnummer 046-28 52 900. Se därför upp för uppmaningar om att kontakta företaget på något annat nummer.

Man kan också se upp för bedragare genom att titta på själva texten i ett meddelande, enligt jem & fix.

– Är texten i meddelandet konstigt formulerad? Vid bedrägeri är texten ofta översatt av en dator, påpekar företaget.

LÄS OCKSÅ: Brittiska stridsflygplan i luften

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


29dec25

UPPGIFTER: Diktatorn död – liket hittat

2026 02 28

Donald Trump uppger att israeliska uppgifter om att Irans islamistdiktator är dödad är korrekta.

Inga bilder har ännu uppvisats i media men enligt källor skall diktatorns kropp vara påträffad.

Trump skall själv ha fått se på bilder av den dödade diktatorn.

– Khameneis kropp har hittats.

– Och han är bekräftat död, hävdar källorna enligt Reuters.

Bibi Netanyahu

Israels ledare framhåller att det finns tilltagande tecken på att diktatorn är eliminerad.

– Det finns många tecken på att han "is no longer", rapporterar Reuters.

Irans islamistregim och dess diktator är en av världens mest hatade  och grymma diktatorer.

USA: 32 000 dödade

Enligt amerikanska underrättelseuppgifter skall 32 000 invånare i Iran dödats av diktatorns militärer i samband med demonstrationerna för frihet, mänskliga rättigheter och demokrati nyligen.

Sent på lördagskvällen har nu även president Donald Trump  uttalat sig om diktatorns förmodade död.

– Vi känner att det är en korrekt berättelse, säger Donald Trump.

Trump i NBC News

Han uttalar sig i en intervju med NBC News där han fick frågor om de obekräftade rapporterna om att islamistdikatorn, vars regim hållit Irans befolkning i ett järngrepp i 47 års tid, skall ha dödats i de israeliska och amerikanska angreppen.

– De flesta i Irans seniora ledarskap är borta, framhåller Trump till NBC News,

– Folket som tar alla beslut, de flesta av dem är borta, enligt Trump.

Jubel på gatorna

I samband med medieuppgifterna har jubel brutit ut på gatorna i mångmiljonstaden tillika huvudstaden Teheran.

Invånare blinkar med lampor och firar på flera håll i landet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen