Viktiga råd till kattägare – smittspridning ökar

2024 04 01

Just nu ökar spridningen av en smitta som drabbar katter och även kan föras över till människor.

Vårvintern är en tid då många katter gärna är ute och utforskar omgivningen.

Men det är också en tid då spridningen av en vanlig smitta tenderar att öka bland just katter.

Det handlar om tarmbakterien salmonella.

På senare tid har det till länsstyrelsen i Kronoberg kommit in allt fler rapporter om katter som har smittats, rapporterar SR.

Liknande rapporter har kommit från andra delar av landet under de senaste veckorna.

”Kommit väldigt plötsligt”

I Kronoberg har det inkommit sju rapporter de senaste veckorna, men mörkertalet tros vara stort, uppger radiokanalen.

Tidigare under vårvintern har det kommit liknande larm från bland annat Västernorrlands län.

– Den här vintern har det kommit väldigt plötsligt och ganska många fall, sade veterinären Viktoria Beumler till SVT angående det larmet.

– Att antalet katter som smittas av salmonella i Västernorrland har ökat tror jag kan bero på flyttfåglar som stannar i just den här delen av landet, tillade hon.

”Håll gärna din katt inomhus”

Spridningen av salmonella bland katter brukar öka just under vårvintern.

Ofta smittas katter genom kontakt med just småfåglar och fågelbord.

Även i Falun kommun gick man ut med en varning om ökad smittrisk för två veckor sedan.

– Håll gärna din katt inomhus de närmaste veckorna eller se till att den inte kan nå fågelbord eller liknande när den är utomhus, sade miljöinspektör Eva-Karin Bergquist på kommunens hemsida.

I många kan katterna tillfriskna på egen hand.

Men det kan också hända att de behöver veterinärvård.

Sköt din handhygien

De symptom som man som kattägare ska hålla utkik efter är bland annat minskad aptit samt feber och diarré.

Värt att veta är också att katterna kan föra vidare smittan till människor.

Ett viktigt råd till kattägare är därför att vara noga med handhygienen.

Man kan till exempel använda sig av engångshandskar när man tar hand om sin katt, samt tvätta händerna efteråt, för att minska risken att själv bli smittad.

Foto: A Ferreira

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 25

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


24 sep 26

Chocksänkning för Vänsterpartiet

2026 09 25

Vänsterpartiets chans att ingå i nästa regering har minskat dramatiskt.

Det visar odds från flera spelsajter.

Enligt de senaste oddsen har V:s regeringschanser sjunkit kraftigt. Hos speljätten Kalshi har sannolikheten för att V får ministerposter minskat från 26 till 15 procent, rapporterar TV4.

Det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till Vänsterpartiet, pekas ut som en bidragande faktor.

– Den här sortens marknader är känsliga för externa händelser. Så det är klart att en händelse som misstankarna i Borlänge slår igenom väldigt tydligt, säger Magnus Adenskog, doktor i statskunskap och affilierad forskare vid Lunds Universitet, till TV4.

Samtidigt betonar Adenskog att oddsutvecklingen även påverkas av externa faktorer, som opinionsundersökningar.

Han jämför med hur oddsen på att Liberalerna skulle klara riksdagsspärren påverkades när partiet ökade i flera mätningar inför valet. 

– Samma sak tror jag gäller Vänsterpartiets regeringschanser. Den marknaden kommer också vara väldigt händelsedriven.

Nytt misstänkt valfusk

Vänsterpartiets regeringschanser riskerar att försämras ytterligare efter nya misstankar om valfusk.

På torsdagskvällen har Stockholms stad polisanmält misstänkt otillbörligt verkande vid val kopplat till Vänsterpartiets kampanj i Järva.

Anmälan har gjorts efter uppgifter som framkommit i en ledartext i Svenska Dagbladet. Där återges vittnesmål från flera röstmottagare i området. 

– Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet, skriver SvD:s ledarskribent Peter Wennblad.

Vänsterpartiet slår tillbaka mot anklagelserna.

– Det här är en insinuant ledartext med anonyma källor och som spelar på rasistiska idéer, säger V:s partisekreterare Maria Forsberg till Aftonbladet.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Bekräftar anmälan

Eva Debels, chef för valkansliet i Stockholms stad, bekräftar att en polisanmälan har gjorts med anledning av uppgifterna i ledartexten.

– Vi fick rapporter om att de förekom förkryssade valsedlar och att det också lagts förkryssade valsedlar i valsedelsställen. Det är inte bra för valsystemet att valsedlar sprids på det här sättet, säger hon till P4 Stockholm.

Läs också: Kreml överväger: Flytta från Moskva 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen