Viktiga råd till kattägare – smittspridning ökar

2024 04 01

Just nu ökar spridningen av en smitta som drabbar katter och även kan föras över till människor.

Vårvintern är en tid då många katter gärna är ute och utforskar omgivningen.

Men det är också en tid då spridningen av en vanlig smitta tenderar att öka bland just katter.

Det handlar om tarmbakterien salmonella.

På senare tid har det till länsstyrelsen i Kronoberg kommit in allt fler rapporter om katter som har smittats, rapporterar SR.

Liknande rapporter har kommit från andra delar av landet under de senaste veckorna.

”Kommit väldigt plötsligt”

I Kronoberg har det inkommit sju rapporter de senaste veckorna, men mörkertalet tros vara stort, uppger radiokanalen.

Tidigare under vårvintern har det kommit liknande larm från bland annat Västernorrlands län.

– Den här vintern har det kommit väldigt plötsligt och ganska många fall, sade veterinären Viktoria Beumler till SVT angående det larmet.

– Att antalet katter som smittas av salmonella i Västernorrland har ökat tror jag kan bero på flyttfåglar som stannar i just den här delen av landet, tillade hon.

”Håll gärna din katt inomhus”

Spridningen av salmonella bland katter brukar öka just under vårvintern.

Ofta smittas katter genom kontakt med just småfåglar och fågelbord.

Även i Falun kommun gick man ut med en varning om ökad smittrisk för två veckor sedan.

– Håll gärna din katt inomhus de närmaste veckorna eller se till att den inte kan nå fågelbord eller liknande när den är utomhus, sade miljöinspektör Eva-Karin Bergquist på kommunens hemsida.

I många kan katterna tillfriskna på egen hand.

Men det kan också hända att de behöver veterinärvård.

Sköt din handhygien

De symptom som man som kattägare ska hålla utkik efter är bland annat minskad aptit samt feber och diarré.

Värt att veta är också att katterna kan föra vidare smittan till människor.

Ett viktigt råd till kattägare är därför att vara noga med handhygienen.

Man kan till exempel använda sig av engångshandskar när man tar hand om sin katt, samt tvätta händerna efteråt, för att minska risken att själv bli smittad.

Foto: A Ferreira

Text: Redaktionen


15 mars 2026

Nya regler på gång för boende i hyresbostäder

2026 03 16

Det ska bli lättare att hitta bostad.

Regeringen föreslår nya regler för boende i hyresbostäder.

Detta för att göra det enklare för privatpersoner och företag att hyra ut bostäder och för att få fler bostäder i bruk.

Lättare att hyra ut i andra hand

En av de största förändringarna gäller personer som vill hyra ut sin bostadsrätt i andra hand.

Idag kan tidigare uthyrningar göra att föreningen säger nej, men regeringen vill ändra på det.

Istället ska bostadsrättsföreningen bara få säga nej om lägenheten har hyrts ut under en längre tid eller i större omfattning.

– När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (M).

Regeringen vill se till att fler bostäder används aktivt, genom att göra det enklare att hyra ut de som står tomma eller inte används fullt ut.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Ny privatuthyrningslag

Regeringen vill också införa en ny privatuthyrningslag för den som hyr ut sitt hus eller delar av det mot betalning.

Lagen ska gälla uthyrning av högst två lägenheter som inte är en del av den egna bostaden.

Reglerna ska också skydda den som hyr, vilket innebär att villkor som är sämre än lagens standard inte får användas.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad, säger Carlson.

Högre avgifter föreslås

Regeringen föreslår även att hyresförmedlare ska kunna ta ut högre avgifter, kopplade till prisbasbeloppet, samt att vissa tvister om återbetalning av hyra ska kunna lösas snabbare i domstol.

För privatpersoner kan det dock innebära att förmedlingskostnaden kan bli något högre, men att hyrestvister avgörs snabbare än idag.

Om riksdagen säger ja till förslaget kan de nya reglerna börja gälla redan 1 juli 2026.

LÄS MER: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Foto: MKB

Text: Redaktionen


14 mars 2026

BEKRÄFTAT: Bostadsbidraget görs om

2026 03 15

En stor förändring är på gång för bostadsbidraget.

Regeringen vill göra om bostadsbidraget.

Detta för att minska återkrav och göra stödet mer förutsägbart för hushållen.

Ska beräknas månadsvis

I dag räknas bostadsbidraget först preliminärt utifrån en uppskattad årsinkomst och justeras senare när den faktiska inkomsten är känd.

Det har lett till att många hushåll blivit återbetalningsskyldiga.

Regeringen föreslår att bostadsbidraget i framtiden i stället ska baseras på månadsvisa inkomster för uppskattad årsinkomst.

– Det ska vara lätt att göra rätt, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

LÄS MER: Diktaturen böjer sig för USA

Färre återkrav

Enligt regeringen är ett av huvudproblemen i dagens system att många får krav på att betala tillbaka pengar.

År 2024 blev omkring 35 procent av dem som fick bostadsbidrag helt eller delvis återbetalningsskyldiga.

Med ett nytt system som bygger på aktuella inkomstuppgifter varje månad väntas återkraven minska kraftigt.

– Att över en tredjedel av de som tar emot bostadsbidrag blir återbetalningsskyldiga är ett systemfel som främst drabbar ensamstående kvinnor. Med en månadsvis beräkning av bostadsbidraget väntas återkraven av bostadsbidrag minska med cirka 90 procent, säger Anna Tenje (M).

Syftet är att göra stödet mer träffsäkert och minska risken för felaktiga utbetalningar och skulder.

Välkomnar förslaget

Flera svenska aktörer har redan välkomnat ändringen. Hyresgästföreningen är en av dem.

– Bostadsbidraget ska vara ett stöd, inte en skuldfälla. Dagens system har länge skapat oro och ekonomiska problem när bostadsbidraget krävs tillbaka i efterhand, och det har slagit särskilt hårt mot dem med lägre inkomster. Därför är det bra att bidraget nu blir mer träffsäkert och förutsägbart, säger Ola Palmgren, vice förbundsordförande i Hyresgäst­föreningen. 

Han ser positivt på att regeringen har lyssnat på hyresgästernas långvariga problem.

Samtidigt menar Palmgren att bostadsbidraget behöver stärkas eftersom nivåerna länge inte har följt med i den ökande kostnadsutvecklingen. Om bidraget inte justeras riskerar det enligt honom att gradvis förlora sin betydelse.

– Om ingenting görs för att höja nivåerna kommer bostadsbidraget i praktiken snart att ha fasat ut sig självt, säger Palmgren.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

LÄS MER: Biljätte drar i handbromsen – tre elbilsmodeller slopas

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen