1nov2025

Viktig uppmaning från Folkhälsomyndigheten – ”måste tas på allvar”

2025 11 01

Flera experter går ut och försvarar sina rekommendationer.

Folkhälsomyndigheten är en nationell kunskapsmyndighet som arbetar för bättre folkhälsa.

Uppdraget är att utveckla samhällets arbete för att främja hälsa, förebygga ohälsa och skydda mot hälsohot.

– Vår vision är en folkhälsa som stärker samhällets utveckling, uppger myndigheten.

Fått kritik

Myndighetens rekommendation om skärmtid för barn har mötts av kritik.

Pedagogikforskaren Elza Dunkels skrev för en vecka sedan en debattartikel i SvD med namnet ”Dags att tagga ner om skärmtid”, och menade att de svenska rekommendationerna inte bygger på kunskap utan på gissningar.

Myndigheten svarar nu på kritiken.

”Stort antal forskare”

Flera experter från Folkhälsomyndigheten slår nu tillbaka mot påståendet om att det inte finns belägg för rekommendationerna.

– FHM har i samråd med ett stort antal ledande forskare på området gått igenom den internationella forskningen om hur skärmanvändning påverkar barn och ungas hälsa. Slutsatsen var att ett stort antal studier visar att hög skärmanvändning kan leda till sämre sömn, depressiva symtom och koncentrationssvårigheter över tid, vilket är det närmaste man kommer orsakssamband inom epidemiologisk forskning, uppger experterna, i en debattartikel i SvD.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

”Måste tas på allvar”

Enligt experterna upplever också många unga att de skulle vilja minska sin skärmtid.

– Enligt nationell statistik från Medie­myndighetens enkät ”Ungar & medier” rapporterar majoriteten av svenska ungdomar att de använder sina mobiler mer än de själva vill och hellre skulle vilja göra mer av andra saker. Detta måste vi också ta på allvar, framhåller experterna.

Fakta om skärmtid

Folkhälsomyndigheten uppger att det finns många fördelar med att begränsa sina barns skärmtid.

- Barn gör sina läxor upp till fyra gånger snabbare om mobilen ligger i ett annat rum.

- Barn som sover med mobilen utanför sovrummet sover bättre och längre.

- Barn som har mobilen i ett annat rum är mer närvarande än barn som har mobilen bredvid sig.

- Fysisk aktivitet minskar risken för att barn mår dåligt av skärmar.

Källa: Folkhälsomyndigheten

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Mauro Mora

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen