VIDEO SPRIDS: Påstås visa Wagnerplanet krascha

2023 08 23

Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin uppges vara död.

Se klippet längst ned i texten.

62-åringen fanns på passagerarlistan på ett privatflyg som störtade utanför Moskva tidigare ikväll.

Enligt preliminära uppgifter är alla ombord döda, uppger AFP med hänvisning till ryska nyhetsbyråer.

Wagnergruppen har själva gått ut med att Prigozjin avlidit.

Wagnerkanal: planet sköts ned

Den Putinvänliga nyhetsbyrån Tass har beskrivit händelsen som “en olycka”.

Wagnerkanalen Grey Zone på Telegram hävdar å sin sida att planet har blivit nedskjutet av ryska luftvärnet.

– Grey Zone sa att lokala invånare hörde två smällar innan kraschen, rapporterar BBC.

Uppgifterna är obekräftade.

Film sprids

Nu sprids filmklipp på sociala medier som påstås visa flygkraschen.

Filmerna visar hur planet faller rakt ned från himlen med en strimma av rök efter sig.

Videoklippen har gett upphov till ett flertal spekulationer om vad som egentligen har hänt, trots att äktheten inte har bevisats.

– Det här är inte en normal krasch. Det är uppenbart att hans (Prigozjin, red. anm.) plan sköts ned, skriver kontot Visegrád 24 med över 500 000 följare på X, tidigare Twitter.

"Oundvikligt"

Så sent som för ett par dagar sedan dök Prigozjin upp i en ny video som ska ha spelats in i Afrika.

Enligt den tidigare brittiska underrättelsespionen Christopher Steele var en incident likt den som uppges ha ägt rum ikväll “oundviklig”.

– Det är väldigt anmärkningsvärt vad han sysslat med sedan 24 juni när myteriet ägde rum och jag tror att han korsade en gräns, säger han till Sky News.

– Jag tror nästan att det var oundvikligt.

"Kommer gynna Putin"

Den ryska före detta diplomaten Boris Bondarev är av samma åsikt.

Enligt honom har flera experter förutsett ett svar från Vladimir Putin efter att diktatorn skämdes ut när Wagnertrupperna började marschera mot Moskva.

– Om Prigozjin är död vid det här laget kommer det att gynna president Putin. Det kommer att visa att han fortfarande är stark och att alla försök mot honom kommer att straffas på ett eller annat sätt, säger Boris Bondarev till Sky News.

– Det spelar ingen roll om Putin ligger direkt bakom denna flygkrasch, men han kommer att tolka det så här. 

Se filmen som uppges visa flygkraschen på X, tidigare Twitter, genom att klicka här.

Foto: X

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen