VIAPLAY I KRIS: Populära sändningar försvinner

2025 02 07

Krisen i Viaplay fortsätter, och nu kommer uppgifter om att populära sändningar är på väg att försvinna.

Streamingbolaget Viaplays kris har varit en följetong i media under flera års tid.

Bolaget har vidtagit en lång rad åtgärder för att öka sina intäkter och minska utgifterna.

Nu kommer ännu ett hårt slag för Viaplays kunder, när populärt innehåll riskerar att försvinna.

Populärt innehåll skippas

Viaplay måste spara 30 miljoner på sin produktion i år, rapporterar Aftonbladet.

Därför måste företaget banta ned produktionen vid två av sina mest populära sändningar.

Bolaget avser att skippa studio vid både Champions League och Formel 1, enligt tidningen.

Det är mycket populärt innehåll för kunder som betalar för Viaplays sportpaket.

I dagarna har också kanalens populära fotbollsreporter Jennifer Kücükaslan meddelat på Instagram att hon lämnar Viaplay.

Krisen påverkar kunderna

Viaplays kunder har på flera sätt påverkats av kanalens kris.

Priset på kanalens sportabonnemang har successivt höjts samtidigt som innehållet har bantats ned.

Detta till följd av att företaget har varit inne i en djup ekonomisk kris.

I februari förra rapporterade bolaget exempelvis att slutresultatet för år 2023 landade på minus 9,757 miljarder svenska kronor, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Det var en dundersmäll för företaget, som året innan hade gjort en vinst på 323 miljoner, enligt norska E24.

Vidtagit flera åtgärder

För att komma till bukt med krisen har man inte bara höjt priserna och bantat ned innehållet.

Man har också vidtagit åtgärder för att försöka motverka kontodelning, alltså att människor delar konto med varandra för att spara pengar.

Under våren 2024 kom det dock uppgifter om att kampen mot kontodelning inte går något vidare, vilket drabbar både Viaplay och andra strömningstjänster. Hela tre miljoner lösenord delas av strömningstjänsternas kunder, rapporterade DI i maj 2024.

Och nu vidtar Viaplay alltså ytterligare åtgärder för att minska sina utgifter. Den här gången är det än en gång innehållet som drabbas, i form av skippad studio i många sändningar av formel 1 och kommande hösts Champions League.

Foto: Viaplay Group

Text: Redaktionen


10dec2025

Glädjebesked från Swedbank – gäller från och med 2026

2025 12 11

Storbanken Swedbank går ut med ett glädjande besked till svenska hushåll.

Under flera år har bostadsmarknaden gått trögt.

Stigande låneräntor och hög inflation har bromsat svenskarnas möjligheter att köpa bostad.

Men en vändning kan vara i sikte.

– Efter några år av ekonomiskt stålbad ser hushållen ut att gå mot ljusare tider, säger Arturo Arques som är privatekonom på Swedbank och Sparbankerna, i ett uttalande.

– Många har fått det bättre under 2024 och 2025 och med regeringens skattesänkningar på både inkomster och livsmedel 2026 finns det anledning för hushållen att se på framtiden med tillförsikt.

Möjligheten ökar

Efter flera kämpiga år för bostadsmarknaden kommer nu ett glädjande besked från storbanken Swedbank.

Under det tredje kvartalet 2025 har lägre bostadspriser och lägre bolåneräntor ökat hushållens möjligheter att köpa en bostad, enligt Swedbanks Boindex.

Swedbanks sammanvägda Boindex för småhus och bostadsrätter steg under årets tredje kvartal från 111 till 114, uppger banken.

– Det innebär att den som köper en bostad idag behöver i genomsnitt lägga 26 procent av disponibel inkomst på boendeutgifter. För småhus respektive bostadsrätter ligger Boindex på 113 respektive 118.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Stigande bostadspriser

Svenskarnas ökade möjligheter till bostadsköp väntas också få en positiv påverkan på bostadspriserna framöver.

– Tack vare lägre bostadspriser och lägre bolåneräntor ökar nu hushållens möjligheter att köpa en bostad, säger Arturo Arques.

– Med lägre inkomstskatter, lägre moms på livsmedel och högre inkomster finns det mycket som talar för högre bostadspriser under 2026.

Köp av bostadsrätt och underhållsskuld

För den som funderar på att köpa en bostadsrätt finns det mer än inköpspriset att ta hänsyn till, bland annat bostadsrättsföreningens underhållsskuld och sparbehov.

– Kunskap om underhållsskuld och sparbehov kan också användas för att jämföra priset på bostadsrätter i olika föreningar och öka möjligheterna till en lyckad bostadsrättsaffär. Men det är tyvärr få som har den kunskapen, säger Arturo Arques.

LÄS OCKSÅ: “Fick mig att glömma min telefon” – Google storsatsar på ny produkt

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


10 dec 2025

Ryssland varnar för Sverige

2025 12 10

Ryssland pekar bland annat ut Sverige som något slags hot mot den ryska nationen.

Utspelet kommer från den ryska befälhavaren Alexander Moiseyev, som säger att Natoländerna “avsevärt” har ökat sin underrättelseverksamhet i den arktiska regionen.

Förutom Sverige är det i synnerhet Finland som beskrivs som en aktör Ryssland anser sig behöva varna för, enligt Moiseyev.

– Intensiteten i Natoländernas underrättelsetjänst har ökat avsevärt. Det finns planer på att placera ur fler strategiska övervakningsdrönare av Phoenixtypen i Finland, säger befälhavaren till statliga ryska nyhetsbyrån Tass, vilket uppmärksammats av den finländska tidningen Iltalehti.

Växlat upp närvaron

Arktis är en känslig region i sammanhanget, inte minst ur ett svenskt perspektiv. Stormaktskonkurrensen i området har bland annat varit en fråga för Sveriges riksdag och Sverige ingår sedan 1996 i Arktiska rådet tillsammans med Danmark och Grönland, Finland, Island, Kanada, Norge, USA och just Ryssland.

Under de senaste åren har Ryssland växlat upp sin närvaro och öppnat flera gamla sovjetiska militärbaser i Arktis.

– Det blir öppnare maktpolitik i det arktiska området. Det är en stor förändring, som Finland och också Sverige måste förbereda sig för, har Eoin Micheál McNamara, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, tidigare sagt till Hufvudstadsbladet.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Utspelet: Sverige i "anti-rysk hysteri"

Enligt Alexander Moiseyev har västländer successivt växlat upp byggandet av isbrytare och investerat i “moderna multifunktionella obemannade system”, skriver Iltalehti.

– Alla dessa åtgärder tyder på att militär kapacitet byggs upp i den arktiska regionen för att begränsa Ryska federationen, men jag vill betona att vi inte rör oss mot deras gränser, de rör sig mot våra gränser, säger den ryska befälhavaren.

Moiseyev påstår även att Sverige och Finland under de senaste två åren anslutit sig till den “anti-ryska hysterin”.

LÄS MER: “Champagnen öppnas i Moskva” – varningsflagg hissad i Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen