6 november 2025

Svensk VD fast i utländskt fängelse – vädjar om hjälp

2024 01 27

En svensk VD sitter i spanskt fängelse och riskerar att bli utlämnad till USA.

Det handlar om Olof Gustafsson, VD för Escobar Inc.

Gustafsson har suttit i spanskt häkte i nästan två månader.

Han är misstänkt för penningtvätt och konstsmuggling.

Nu riskerar han att bli utlämnad till USA, rapporterar bland annat Svenska Dagbladet.

Riskerar bli utlämnad – till USA

Den svenska VD:n vädjar nu därför om hjälp från Sverige.

I en intervju med SvD berättar han om rädslan för att bli utlämnad till USA, vilket skulle få allvarliga konsekvenser för honom.

– USA hotar mig med vad som praktiskt taget är en dödsdom, säger han i intervjun.

Spansk polis gjorde en razzia mot Gustafssons bostad i Spanien den 4 december.

Vid razzian närvarade även federala agenter från det amerikanska skatteverket.

Vill nå justitieministern

Den svenske VD:n har på senare tid sökt hjälp från Sverige, dit han hoppas på att bli utlämnad.

Han uppger själv att han har försökt nå Sveriges justitieminister Gunnar Strömmer, i hopp om att få hjälp.

– Jag har inte fått något svar från ministern. Ambassaden frågade om jag var kall och behövde ett extra täcke i fängelset, det är allt, säger han.

Smuggling och penningtvätt

Olof Gustafsson anklagas för smuggling, penningtvätt och bedrägeri.

Han anklagas även för att ha ägnat sig åt illegal konsthandel, inom ramen för organiserad brottslighet.

Samtidigt finns det också misstankar från amerikanskt håll om att den svenske VD:n har lurat människor på mobiltelefoner, vilket han själv nekar till.

USA efterlyser Gustafsson och har begärt honom arresterad via Interpol.

Enligt vad han själv uppger riskerar han ”2050 år i fängelse” om han lämnas ut till USA.

Kopplas till ”knarkkungen”

Företaget Escobar Inc, där Gustafsson är VD, påstår sig äga rättigheterna till den ökände colombianske ”knarkkungen” Pablo Escobars namn.

Gustafsson har styrt företaget tillsammans med Escobars bror, Roberto Escobar, uppger Expressen.

Foto: Markus Spiske

Text: Redaktionen


20 maj 2026

S har vänt – grundlagen ska ändras

2026 05 21

En av Sveriges fyra grundlagar har idag fått ett första klartecken att ändras.

Det står klart efter en omröstning i Sveriges riksdag på onsdagen.

Sakfrågan det gäller är det förslag som Tidöpartierna tidigare lagt fram, nämligen möjligheten att dra in svenska medborgarskap för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”. 

Så som grundlagen idag är formulerad är det inte möjligt.

– Ingen svensk medborgare får fråntas sitt medborgarskap, står det i den sjunde paragrafen i andra kapitlet av Regeringsformen, en av Sveriges fyra grundlagar.

S har svängt i frågan

På onsdagen togs alltså det första steget till att ändra lagen. Eftersom det är en grundlag som ska ändras krävs dock att förslaget klarar sig igenom en ny omröstning även efter höstens riksdagsval.

– Det här är det första beslutet om förslaget. Riksdagen sa ja till att anta förslaget som vilande, framhålls i ett uttalande från Sveriges riksdag.

Klubbandet idag sker fyra månader efter att Socialdemokraterna svängt i frågan. Tidigare var partiet emot ändringen, men valde att byta sida i januari.

– Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier och annat, och då behöver vi få till en lagstiftning. Där tror vi att “vitala intressen” kan fungera väldigt bra. sade Amalia Rud Stenlöf (S), ledamot i riksdagens konstitutionsutskott, till SR då.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Ska användas mot gängledare

Anledningen till att S tidigare sade nej till Tidöpartiernas förslag var att “vitala intressen” inte var tillräckligt definierade.

I motsats till flera andra länder finns det ingen möjlighet att återkalla ett svenskt medborgarskap från den som har förvärvat medborgarskapet på felaktiga grunder eller som har dömts för allvarlig brottslighet. Att införa en sådan möjlighet handlar om att markera medborgarskapet betydelse och vår nolltolerans mot missbruk och allvarlig brottslighet, sade migrationsminister Johan Forssell (M) när utredningen lades fram förra året. 

Det svenska medborgarskapet ska också kunna dras in om man fuskat eller hotat sig till beslutet. Indragningen kan bara gälla för den som har dubbelt medborgarskap och väntas framför allt kunna användas mot kriminella gängledare.

LÄS MER: Plötsligt stopp i Moskva

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 maj 2026

UPPGIFTER: Ryssland på väg att förlora kriget

2026 05 21

Ryssland uppges gå mot förlust på slagfältet i Ukraina.

Tidigare i veckan gav Kinas ledare Xi Jinping beskedet till Donald Trump att Vladimir Putin kan ångra den fullskaliga invasionen av Ukraina, uppgav Financial Times.

Mycket talar för att den kinesiska diktatorn har rätt.

Det framhåller Brett H. McGurk, global analytiker på CNN och tidigare säkerhetsrådgivare åt de tidigare presidenterna George W. Bush, Barack Obama, Joe Biden och Donald Trump under den sistnämndas förra mandatperiod.

Putin hade hoppats att 2026 skulle bli året då hans styrkor – möjliggjorda av hans fördelar i fråga om massa och manskap – skulle bryta igenom frontlinjerna och erövra de omstridda regionerna i östra Ukraina. Det har inte hänt, framhäver analytikern till den egna kanalen och tillägger:

– Hittills är det Ukraina – inte Ryssland – som har uppnått nettoterritoriella vinster i år, tillsammans med att ha tillfogat Rysslands invasionsstyrkor massiva förluster. 

"Extraordinära" förluster

Donald Trump har tidigare utgått från att Ukraina, i egenskap av en mindre makt, kommer att behöva göra eftergifter för att nå en fredsuppgörelse med Ryssland.

– Det antagandet, som, en gång var tveksamt, är nu falskt, menar Brett H. McGurk.

Analytikern pekar på västs uppskattningar om att ryska soldatförluster närmar sig eller överstiger 30 000-40 000 soldater i månaden. 

Det anses vara en extraordinär siffra med tanke på att Ryssland inte gör några territoriella vinster.

– Trots enorma och växande förluster för Ryssland har Putin alltså föga att visa upp från sitt krig i Ukraina och trenderna verkar bara förvärras månad för månad, skriver McGurk.

LÄS MER: Ryska stridsflyg i luften – britterna fruktar katastrof

Uppmanar Trump att passa på

Två andra faktorer som talar för ett ryskt nederlag är den usla ekonomin och Ukrainas utökade förmåga att genomföra motattacker långt in i Ryssland.

Bett H. McGurk uppmanar Vita huset att ta vara på det förändrade läget.

– För Trump ligger den bästa chansen att avsluta kriget nu inte i att anta ukrainsk svaghet, som Trump har gjort hittills, utan i att erkänna Rysslands ökande sårbarhet. Det finns nu möjligheter att tvinga fram en uppgörelse på villkor som är acceptabla för Ukraina – och Washington bör använda den.

LÄS MER: 83 000 döda – chockbesked för Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen