6 november 2025

Svensk VD fast i utländskt fängelse – vädjar om hjälp

2024 01 27

En svensk VD sitter i spanskt fängelse och riskerar att bli utlämnad till USA.

Det handlar om Olof Gustafsson, VD för Escobar Inc.

Gustafsson har suttit i spanskt häkte i nästan två månader.

Han är misstänkt för penningtvätt och konstsmuggling.

Nu riskerar han att bli utlämnad till USA, rapporterar bland annat Svenska Dagbladet.

Riskerar bli utlämnad – till USA

Den svenska VD:n vädjar nu därför om hjälp från Sverige.

I en intervju med SvD berättar han om rädslan för att bli utlämnad till USA, vilket skulle få allvarliga konsekvenser för honom.

– USA hotar mig med vad som praktiskt taget är en dödsdom, säger han i intervjun.

Spansk polis gjorde en razzia mot Gustafssons bostad i Spanien den 4 december.

Vid razzian närvarade även federala agenter från det amerikanska skatteverket.

Vill nå justitieministern

Den svenske VD:n har på senare tid sökt hjälp från Sverige, dit han hoppas på att bli utlämnad.

Han uppger själv att han har försökt nå Sveriges justitieminister Gunnar Strömmer, i hopp om att få hjälp.

– Jag har inte fått något svar från ministern. Ambassaden frågade om jag var kall och behövde ett extra täcke i fängelset, det är allt, säger han.

Smuggling och penningtvätt

Olof Gustafsson anklagas för smuggling, penningtvätt och bedrägeri.

Han anklagas även för att ha ägnat sig åt illegal konsthandel, inom ramen för organiserad brottslighet.

Samtidigt finns det också misstankar från amerikanskt håll om att den svenske VD:n har lurat människor på mobiltelefoner, vilket han själv nekar till.

USA efterlyser Gustafsson och har begärt honom arresterad via Interpol.

Enligt vad han själv uppger riskerar han ”2050 år i fängelse” om han lämnas ut till USA.

Kopplas till ”knarkkungen”

Företaget Escobar Inc, där Gustafsson är VD, påstår sig äga rättigheterna till den ökände colombianske ”knarkkungen” Pablo Escobars namn.

Gustafsson har styrt företaget tillsammans med Escobars bror, Roberto Escobar, uppger Expressen.

Foto: Markus Spiske

Text: Redaktionen


Ryska lager står fulla – ingen vill köpa

2026 02 18

Ryska lager har snart ingen mer plats.

Ryssland riskerar ett oljelagerkaos.

Detta när exporten bromsar och lagringskapaciteten nästan är fylld, rapporterar Kyiv Post.

Ökad oljesvacka

Rysslands lagringskapacitet för olja börjar nå sin gräns samtidigt som exporten till utlandet, särskilt till Indien, minskat kraftigt.

Enligt data från Kpler och Rystad Energy har exporten av råolja från ryska hamnar minskat kraftigt, och ungefär 150 miljoner fat står nu fast på havet.

– Ryska oljeproducenter kan tvingas skära ned produktionen kraftigt under de kommande månaderna eftersom ökande press från Donald Trump och europeiska makter begränsar landets export samtidigt som lagren fylls upp, uppger Reuters.

LÄS MER: Kalldusch för ryska armén – “Inte hänt på 2,5 år”

Produktion kan minska

Med lagringsutrymmet nästan slut kan oljeproducenter bli tvungna att stänga ner brunnar.

Rystad Energy uppskattar att Ryssland kan tvingas minska produktionen med cirka 300 000 fat per dag under mars eller april.

Även Transnefts omfattande pipelinesystem, som kan lagra upp till 100 miljoner fat, erbjuder bara begränsad lindring och motsvarar cirka elva dagars produktion.

– Den ryska oljeproduktionen sjönk med 100 000 fat per dag i december och ytterligare 26 000 i januari, baserat på hemligstämplad regeringsdata, säger en källa till Bloomberg.

Fallande priser

Exportproblemen slår hårt mot Kremls budget.

Gazprombank uppskattar att oljebolagen förlorat omkring 33 miljarder dollar i exportintäkter på grund av logistiska problem och djupa rabatter – ibland nästan 30 dollar per fat.

Som följd har olje- och gasintäkterna rasat.

I januari föll statsinkomsterna från sektorn till 393 miljarder rubel – ungefär hälften av nivån ett år tidigare och den lägsta sedan COVID-19-pandemin.

Rapporten om att Rysslands oljelager snart är fullt och att exporten stagnerar kommer samtidigt som tecken på att Kina ökar sitt stöd för den ryska oljeindustrin och blir en allt viktigare kund för Moskva.

Kinas sjöburna leveranser kan komma att hjälpa Ryssland att mildra effekterna av de minskade exporterna till andra marknader och den ekonomiska press som Ryssland står inför.

LÄS MER: Flera ryska regioner under attack

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen


7 november 2025

Pensionärer kan få pensionen spärrad i tre år

2026 02 18

Ett slarvfel kan äventyra svenskars pensioner.

Regeringen har utfärdat ett förslag om en bidragsspärr i socialförsäkringen.

Detta väcker nu kritik från flera experter då det kan få allvarliga konsekvenser för pensionärer som av misstag lämnat fel uppgifter, rapporterar Senioren.

Förslag om bidragsspärr

Regeringen har föreslagit att en bidragsspärr och sanktionsavgifter ska införas inom socialförsäkringen för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott. 

Det innebär att Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten kan besluta att en person inte får ut sin pension under en viss tid – från några månader upp till tre år – om personen medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat oriktiga uppgifter. 

Syftet med lagförslaget är enligt regeringen att förhindra medvetet fusk, men de tar inte upp hur pensionärer som oavsiktligt lämnar fel uppgifter ska skyddas.

– Genom en bidragsspärr och sanktionsavgift i socialförsäkringen skickar vi en tydlig signal att det aldrig är acceptabelt att missbruka våra välfärdssystem, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje om förslaget.

LÄS MER: SEB: Det händer med svenska kronan nu

Risk för dubbelbestraffning

Men förslaget har fått kritik från Lagrådet, regeringens egen juridiska rådgivande instans, som menar att delar av bidragsspärren kan strida mot grundläggande rättigheter. 

Lagrådet varnar för att förfarandet kan krocka med egendomsskyddet i regeringsformen, som garanterar att privat egendom inte får tas i beslag eller begränsas utan lag och rimlig kompensation.

Om någon redan fått en påföljd för ett brott kan denne också få förmåner spärrade, vilket i praktiken kan innebära att en person tvingas avstå från sin inkomst som pensionär. 

Pensionärer särskilt utsatta

Kritiker menar att det är särskilt problematiskt när reglerna kan drabba pensionärer som gjort ett misstag – utan att det handlar om brottslig avsikt. 

Enligt Lagrådet skulle en pensionär som lämnat fel uppgift kunna få sin redan intjänade pension spärrad under en längre period, utan möjlighet att retroaktivt få ut pengarna. 

– Enligt Lagrådet går det under förslaget inte att få ut de spärrade pensionspengarna i efterhand, även om pensionen egentligen är rätt intjänad, uppger Senioren.

Förslaget har skickats vidare till beredning och ska granskas mer noggrant innan det eventuellt blir verklighet.

LÄS MER: Magdalena Andersson anklagas – ”S fifflade”

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen