VATIKANEN: Oväntat uttalande från påven – ”Även nunnor ser på porr”

2022 10 27

Påven Franciskus kommenterade digitaliseringen av samhället under ett konvent i Vatikanen. Hans kommentar var oväntad.

Påven Franciskus kommentarer från Vatikanen, den lilla kullen i nordvästra delen av Rom, brukar inte sällan skapa reaktioner världen över.

Hans senaste uttalande kommer alldeles säkert att skapa debatt, ilska och frustration världen över i allmänhet och den katolska i synnerhet.

Varnade för pornografi, men …

Påvens kommentar kom i samband med ett konvent i den lilla staten där frågan löd hur digitala och sociala medier bäst används för att främja det kristna budskapet. Han varnade deltagarna i konventet för farorna med pornografi, men tillstod också att alla högst sannolikt har erfarenhet från den.

– Jag kommer inte att säga, 'räck upp handen om du har haft minst en upplevelse av detta, yttrade den 86-årige påven enligt den brittiska tidningen The Guardian.

Och fortsatte han:

– Men om var och en av er tror att ni har haft erfarenheten eller frestelsen ... så är det en last som så många människor har. Så många lekmän, så många lekmän, och även präster och nunnor.

Inte långt från djävulen

För att avsluta sitt resonemang med hotet om djävulen:

– Djävulen kommer in därifrån. Och jag pratar inte bara om digital pornografi, det här är redan degeneration på flera plan. Kära bröder, var uppmärksamma på detta.

Påven menade att digitala och sociala medier annars är bra redskap för att skaffa sig information, men att använda dem med måtta för att inte riskera falla i den fällan pornografins lättillgänglighet lätt kan bli.

– Det rena hjärtat, det som Jesus tar emot varje dag, kan inte ta emot denna pornografiska information, framhöll påven enligt den brittiska tv-kanalen BBC.

Påven uppmanade åhörarna att "ta bort detta från din telefon, så att du inte har frestelsen i handen".

Modell tackade för välsignelse

Vatikanen och påven Franciskus, vars officiella Twitterkonto har drygt 64 miljoner följare, hamnade i ett mindre blåsväder 2020. Då framkom att kontot hade gillat en bild av den brasiliansk modellen, Natalia Garibotto.

Modellen, å sin sida, menade att påven hade välsignat henne och det företag som hon jobbade med.

– Jag kommer åtminstone till himlen, skojade modellen, enligt The Guardian.

Foto: Ashwin-Vaswani

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen