VÅRVÄRME NÄRA: Sol och 11 plusgrader väntas

2023 04 01

Nu är varmare väder och stekande solsken på väg in mot Sverige.

Våren gör entré på allvar i stora delar av Sverige inom kort.

Snön smälter

Det blir över 10 plusgrader på sina håll och väldigt vackert väder över stora delar av Sverige inom kort.

Det innebär att det snötäcke som för närvarande breder ut sig över hela Norrland och Svealand och hela vägen ner till norra Bohuslän, nästan hela Västergötland, norra Småland och Visbytrakten snart smälter undan till stor del.

Skärtorsdagen

Meteorologerna vågar sig redan på en tidig prognos för hur det i nuläget ser ut att bli till påskhelgen.

- Norrland får 0 grader upp till +6 grader. Det blir mulet men inget regn. Solen lyser dock med sin frånvaro.

- Svealand får rejäl värme med +7 till +9 grader. Mulet men ingen nederbörd.

- Götaland får +7 till +10 grader. Solen väntas dyka upp i södra Halland, södra Småland och Öland samt Bleking och Skåne.

Långfredagen

- Norrland får soligt och vackert med upp till 9 plusgrader.

- Sveland får molnigare väder men mycket milt och upp till 11 grader.

- Götaland får mulet och milt väder och upp till 11 grader.

Påskafton – lördagen

- Norrland får en väldigt vacker påskafton med strålande solsken. Värmen ligger mellan 2 och 7 plusgrader.

- Sveland får mellan 5 och 11 grader med soligast väder i Dalarna.

- Götaland får mulet väder men inget regn. Solen kan bryta igenom på Västkusten kring Göteborg och Bohuslän. 3 grader på östkusten och 11 på Västkusten.

Påskdagen – söndagen

- Norrland får 3 till 5 plusgrader i norr men mulet. I södra Norrland blir det soligt och vackert och upp till 7 plusgrader.

- Sveland får 7 till 10 plusgrader och en strålande sol.

- Götaland får upp till 11 grader. Soligt på östkusten men mulet på Västkusten och i söder.

Annandag påsk – måndagen

- Hela Sverige får uppehållsväder. Det blir från 5 till 11 plusgrader med undantag för Luleåtrakten som bara får ett par plus. Soligast i södra Norrland och Svealand.

Och hur blir vädret nuvarande helg – första helgen i april?

Jo strålande solsken i hela Sverige både lördag och söndag.

Minus 5 i Kiruna, nära nollan i Jämtland och +7 längst ner i Skåne.

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen