VARNINGEN: “Tragedi” på gång för Ryssland

2023 05 01

Ukraina kraftsamlar för en motoffensiv på slagfältet.

En motoffensiv som kan sluta i rysk "tragedi".

Den varningen kommer från Rysslands egna styrkor – närmare bestämt Wagnergruppens ledare Jevgenij Prigozjin.

– Vi har bara 10-15 procent av granaterna som vi behöver, säger han i en intervju med en prorysk krigskorrespondent, enligt AFP.

Mitten av maj

Wagnerledaren klagar högljutt på att hans styrkor saknar den ammunition som krävs för att stå emot en kraftig motattack från de ukrainska styrkorna.

Han förväntar sig att detta kommer att äga rum i mitten av maj.

– Denna motoffensiv kan bli en tragedi för vårt land, säger Prigozjin.

Återkommande klagomål

Klagosången om att vapen inte levereras till Wagnerstyrkorna har varit återkommande.

Prigozjin har direkt anklagat Putinregimen och den ryska militära ledningen för förräderi på grund av de uteblivna leveranserna.

– Vi berövas på ammunition, sade han i februari enligt Reuters.

– De som förstör våra möjligheter att vinna arbetar direkt för fienden.

Tar på sig brand

Under söndagen tog Ukrainas militär på sig ansvaret för den enorma brand som uppstod på Krymhalvön efter en attack mot en oljedepå under helgen.

– Det var en del av den breda, fullskaliga motoffensiven som alla förväntar sig, säger Natalia Humeniuk, talesperson talesperson för den ukrainska militären, enligt The New York Times.

Tempot ökar

Enligt samma talesperson är det avgörande att rikta in sig på Rysslands logistiska kapacitet.

Ukraina har också fått nytt hopp efter att Ryssland misslyckats med att bryta sig igenom det ukrainska försvaret i öster och enbart gjort mindre vinster.

Ett område strax norr om Krym ses nu som ett troligt mål för Ukraina.

– Tempot för attacker på Krym och i städer som Meltipol i Zaporizhizhia-regionen har ökat de senaste veckorna, skriver den amerikanska tidningen,

– Ett potentiellt tecken på deras betydelse för en kommande motoffensiv som kommer att drivas av färska förråd av västerländsk militär utrustning, inklusive stridsvagnar och pansarvagnar som redan anlänt till landet.

Foto: Jaunt and Joy

Text: Redaktionen


JUST NU: Legendariskt rockband gör comeback – ska turnera genom Sverige

2025 11 10

År 2011 tackade det ikoniska rockbandet för sig.

Elva år senare gjorde The Ark comeback och stod återigen på scen inför totalt 150 000 fans.

Sedan dess har det varit tyst.

Men nu annonserar det legendariska svenska bandet ytterligare en återkomst – fyra år efter den senaste succén.

– The Ark är ett av de mest ikoniska och älskade banden i Sverige och att få möjligheten att arrangera hela nio konserter med dem i sommar känns fantastiskt. Vi ser fram emot att skapa oförglömliga kvällar tillsammans med både bandet och publiken, säger Markus Westberg, vd på Nöjet Konsert, i ett uttalande.

Avslutar i Umeå

Den första konserten av nio går av stapeln i Halmstad på Hotel Tylösand den 1 juli.

Hela turnén avslutas den 15 augusti på Skeppsbron i Umeå.

 Vi gjorde 2022 års turné på lite darrande ben, som en slags kärleksfull minnesresa. Då hände något; det som skulle bli en tillfällig återförening under en sommar, väckte istället något till liv, framhåller bandet i en kommentar och fortsätter:

– Det föddes något större än vi anat. Vi ville mer. Tillsammans. Inte för att återupprepa, utan för att skapa något ihop igen. Helt plötsligt började det också växa fram musik. 2026 kokar vi ner allt vi varit till kärnan av vilka vi är. 

Efter den förra comebacken 2022 handlar den nya återkomsten om en helt ny upplevelse, enligt The Ark.

– Det här är inte bara ett återbesök, utan vi vill skapa den ultimata The Ark-upplevelsen. En visuell och musikalisk helhet som är essensen av The Ark, menar bandet.

Svenska legendarer

The Ark bildades 1991 i Rottne utanför Växjö och frontas av sångaren Ol Salo.

Sedan debuten har The Ark etablerat sig som en av de mest inflytelserika och karismatiska grupperna inom modern svensk pop- och rockhistoria, skriver Nöjet Konsert inför återkomsten.

LÄS MER: Rockband drabbas av tungt konkurshot

Här är alla konsertdatum

1 juli Halmstad, Hotel Tylösand

16 juli Borgholm, Slottsruinen

17 juli Varberg, Societetsparken

18 juli Helsingborg, Sofiero Slott

21 juli Burgsvik, Grå Gåsen

25 juli Sundsvall, Svartvik

31 juli Göteborg, Bananpiren

14 augusti Luleå, Södra Hamnplan

15 augusti Umeå, Skeppsbron

Biljetterna släpps den 14 november.

LÄS OCKSÅ: Kritiserad skatt sänks – från 25 till 6 procent

Foto: N. Shizuru

Text: Redaktionen


10 november 2025

Omtalad mjölk stoppas helt – säljs på Willys och Ica

2025 11 10

För två och ett halvt år sedan släpptes en helt ny mjölkdryck på marknaden.

Det var Norrmejerier som stod för satsningen “Norrlogisk”, en ny mellanmjölk som skulle ge minst 25 procent lägre klimatavtryck än den genomsnittliga svenska mjölken.

Projektet gick bland annat ut på att bönderna använde gödsel med mindre klimatpåverkan och att djuren fick äta sojafritt foder och metanreducerande fodertillskott.

Läggs ned: kunderna ratade den

Mjölken rullades ut i hela Sverige hos såväl Ica och Willys i 1,5-litersförpackningar med en prislapp på 30 kronor, enligt Jordbruksaktuellt.

Även Coop har sålt mjölken.

Men nu läggs projektet och klimatvarumärket ned, rapporterar SR.

Anledningen är att kunderna har ratat produkten.

– Jag tycker det är synd när vi försöker bidra till ett mer hållbart klimat, att konsumenterna inte tycker det är bra, säger Göran Olofsson, ordförande för Norrmejerier, till radion.

"Ingen efterfrågan"

Enligt Göran Olofsson kan timingen vara en av förklaringarna till varför mjölken inte har lyft.

– Det fanns helt enkelt ingen efterfrågan, eller för låg efterfrågan. Konsumenten tyckte helt enkelt inte den var värd sitt pris, kanske var det fel läge.

Fodertillskottet som användes var det EU-godkända tillskotten bovaer, som skapat en del rubriker utomlands efter att ha blivit föremål för granskning i Danmark, enligt BBC.

Tillverkaren, DSM-Firmenich, har hävdat att tillsatsen dock är “bevisad, effektiv och säker”.

Det beskedet ger även Jordbruksverket i Sverige.

– Mjölk från kor som fått bovaer är säker att dricka. Bovaer får ges till mjölkkor i syfte att minska metan­ut­släppet från kornas våm, skriver myndigheten på sin hemsida.

LÄS MER: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Tio gårdar ingick

I projektet Norrlogisk ingick från början tio gårdar. Målet var att fler skulle följa efter.

Nu blir det inte så.

Efter att försäljningssuccén uteblivit läggs alltså satsningen ned knappt tre år efter lanseringen.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Mårten Ryner/Axfood

Text: Redaktionen