VARNINGEN: Staden kan bli nästa Butja

2022 04 20

Staden Izium i östra Ukraina, känd som ”porten till Donbass-regionen”, används som en mellanstation av ryska armén. Ryssland har inlett sin storskaliga offensiv i östra Ukraina och flera attacker mot mål i Donbass-regionen utgår från staden.

Nu väcks farhågor för att Izium kan bli ”nästa Butja”, rapporterar BBC.

Butja, staden utanför Kyiv, ockuperades av ryska styrkor i flera månader. De anklagas för krigsförbrytelser mot civilbefolkningen, inklusive avrättningar och tortyr.

Hundratals döda kroppar hittades i Butja efter att de ryska trupperna retirerade från staden och områden nära Kyiv.

Flest antal ryska soldater

Enligt rapporter är Izium den staden där flest antal ryska soldater befinner sig i nuläget, uppger BBC.

Den strategiskt viktiga staden har ockuperats av Ryssland sedan den 1 april. Den ligger 70 mil nordost om Ukrainas näst största stad Charkiv. Områdena öster om staden kontrolleras av ryska separatister.

Tusentals instängda

Trots flera evakueringsförsök finns det fortfarande upp mot 10 000 till 15 000 civila instängda i staden, uppger ukrainska myndigheter.

– 80 procent av stadens bostadshus har förstörts och tåglinjerna har kapats, säger stadens biträdande borgmästare, enligt BBC.

Enligt nyhetskanalen har människor som flytt staden vittnat om att förhållandena i Izium är på gränsen till en humanitär katastrof.

Lämnas ensamma

– I över en månad har civilbefolkningen inte haft tillgång till humanitär hjälp, elektricitet eller värme, säger chefen för Iziums militäradministration, Stepan Maselsky enligt BBC

Han befinner sig utanför staden, i det västra området som fortfarande kontrolleras av Ukraina. Han berättar att kontakten med civila i staden är obefintlig.

Utegångsförbud och tvångsförflyttning

– Kommunikationen kontrolleras av ryska styrkor. De tillåter inte människor att komma in eller lämna området, berättar Malesky.

Han varnar för att Ryssland deporterar civila till Ryssland.

– Vi har obekräftade uppgifter om tvångsförflyttning till Ryssland. Människor får inte heller röra sig inne i staden.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tvingar USA:s regering att agera

2025 07 13

Heavy metal-bandet Metallica tvingar USA:s regering att vidta en åtgärd.

Metallica är världens kanske mest kända heavy metal-band.

Nu agerar bandet mot USA:s försvarsminister Pete Hegseth och Pentagon – och tvingar dem att omedelbart agera.

Säger nej – får inte användas

Låten ”Enter Sandman” är en av Metallicas absolut mest kända och populära låtar.

Men den får inte användas i vilket sammanhang som helst, vilket USA:s försvarsminister Pete Hegseth nu har fått klart för sig, rapporterar Rolling Stone Magazine.

Pentagon har använt Metallicas populära låt i en video med Pete Hegseth där man framhåller hur Trumpadministrationen kommer se till att militären ökar sin användning av drönare.

Det hade man emellertid inte tillstånd till, enligt en representant för Metallica.

Nu har Pentagon tvingats att agera omedelbart genom att ta bort videon. Man har sedan lagt upp den igen, fast utan musik.

Handlar om drönare

Kravet på att videon skulle raderas på grund av brott mot upphovsrätten framfördes av den sociala medieplattformen X, uppger Pentagon, men en representant för Metallica bekräftar alltså att kravet kommer från bandet.

I videon, som alltså togs bort och sedan lades upp igen utan musik, säger Pete Hegseth att USA kommer att tillverka fler drönare.

– I juni utfärdade president Trump en exekutiv order som satte fart på den amerikanska drönardominansen för att stärka vår drönarindustri och beväpna våra krigare, för det är vad vi handlar om, säger Pete Hegseth i videon, enligt tidningen.

Många artister säger nej

Men Metallica tillät alltså inte att ”Enter Sandman” används till det pompösa budskapet.

Och det är långt ifrån första gången som det uppstår kontrovers kring användning av musik i politiska sammanhang.

En lång rad musikartister har genom åren hindrat Donald Trump från att använda deras musik i olika sammanhang.

Bland dessa finns Céline Dion, Beyoncé, Isaac Hayes och rocklegenden Neil Young.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Wagnersoldat har flytt till Finland

2025 07 13

En Wagnersoldat uppges ha hoppat av till Finland.

Wagnergruppen är en mycket omtalad rysk paramilitär grupp som bland annat har deltagit i den ryska invasionen av Ukraina.

Nu har en Wagnersoldat hoppat av – och sökt sig till Finland, rapporterar Svenska Yle.

Söker asyl

Mannen uppger att han har varit legosoldat i Wagnergruppen och att han har stridit i Ukraina.

Nu har han dock tagit sig till Finland – och riktar hård kritik mot ryska befäl, enligt kanalen.

Den ryske soldaten uppges ha gripits i Norra Karelen den 17 juni.

Han uppges nu ha sökt asyl i Finland och befinner sig i förvar i landet.

Samtidigt väcks frågan om mannen kommer att kunna lämnas ut till Ukraina om han har gjort sig skyldig till krigsbrott.

– Det som är avgörande är ändå om Ukraina går med på att skicka bevismaterial till de finländska myndigheterna om Finland inte utlämnar honom, säger Dan Helenius, professor i straff- och processrätt, till kanalen.

Om mannen misstänks för krigsförbrytelsen kan åtal även väckas i Finland, även om brottet har begåtts i ett annat land.

”Ruttnar på åkrarna”

Den avhoppade Wagnersoldaten uppges ha riktat hård kritik mot ryska befäl.

Han menar bland annat att befälen lämnar sina soldater att ”ruttna på åkrarna”.

Mannen har bland annat berättat om sin karriär i Wagnergruppen i inlägg på sociala medier, enligt kanalen. Där har han också gått till angrepp mot den ryska försvarsmakten och dess sätt att behandla soldater.

Så sent som i höstas ska mannen dock ha skrutit om hur Ryssland intagit områden i östra Ukraina.

Mannen har enligt ryska och ukrainska medieuppgifter varit kompanichef i 433:e motoriserade infanterigementet i Rysslands armé.

– Regementet hör till de nya ryska trupper som är avsedda att agera snabbt och aggressivt, enligt kanalen.

Finsk polis bekräftar att en utredning har inletts om en person som kommit till Finland från Ryssland och kan ha tjänstgjort i Wagnergruppen.

Foto: M Doré

Text: Redaktionen