Varningen: Ryssland vill starta krig i annan världsdel

2023 10 13

För exakt 597 dagar sedan inleddes ett nytt krig i Europa.

Rysslands diktator Vladimir Putin beordrade en fullskalig och oprovocerad invasion av grannlandet Ukraina den 24 februari 2022.

Sedan dess har de ukrainska styrkorna stått emot den ryska krigsmaskinen – som hade förväntat sig att operationen skulle vara över på ett par dagar.

Mycket tack vare att västvärlden slutit upp med militärt, ekonomiskt och humanitärt bistånd till Ukraina.

Varnar: "Ryssland vill starta krig"

Den senaste veckan har rubrikerna skiftat från kriget till Ukraina till det som nu pågår i Mellanöstern mellan Israel och  palestinska Hamas.

En katastrof som Putin inte är sen med att dra fördel av, varnar Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

– Ryssland är intresserade av att starta krig i Mellanöstern, så att en ny källa till smärta och lidande kan undergräva världens sammanhållning, öka oenigheten och motsättningarna och därmed hjälpa Ryssland att förstöra friheten i Europa, säger Zelensky enligt CNN.

Jämför Hamas med Putin

Det var under veckans Natomöte i Bryssel som den ukrainska ledaren var inbjuden att tala.

Zelensky berättar att han ser flera likheter mellan Hamas attack mot Israel och de som hans eget land fått utstå i ett och ett halvt års tid.

– Vi är i kriget, vi förstår vad det innebär att utsättas för en terroristattack.

– Terrorister som Putin, eller som Hamas, försöker hålla fria och demokratiska nationer som gisslan och de vill ha makt över dem som söker frihet. Terroristerna kommer inte att förändras, de måste bara förlora. Och det betyder att vi måste vinna, det kräver tålamod, det kräver stadigt och kontinuerligt stöd.

Rysslandsexperten tveksam

Analytikern Hanna Notte, Eurasienchef vid James Martin Center for Nonprofileration Studies och expert på både Rysslands utrikes- och säkerhetspolitik samt Mellanöstern, bekräftar att Ryssland har långvariga vänskapsband med både Hamas och Iran.

Men hon delar inte uppfattningen att Putin direkt skulle tjäna på Israelkriget.

Tvärtom skulle det kunna bli komplicerat då Ryssland har tajta diplomatiska relationer även med Israel.

Särskilt krångligt skulle det bli om kriget sprider sig till intilliggande länder, menar Hanna Notte.

– Jag är inte säker på att Ryssland skulle glädjas åt ett Iran-Israel-krig som skulle sluka Libanon och förmodligen Syrien, framhåller hon enligt Sky News.

– Ryssland har marin- och flygbaser i Syrien som tillåter dem att projicera makt i Mellanöstern och Nordafrika. Om det var ett större krig i regionen skulle Ryssland inte ha kapacitet eller bandbredd att hantera det. Och Moskva behöver inte den typen av krig.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig förändring för svenska kronan – första gången på tre år

2025 09 16

Sveriges valuta når nivåer som inte setts på flera år.

Den svenska kronan har gjort en remarkabel revansch under 2025.

Nu fortsätter valutan att gå framåt.

Och en plötslig förändring innebär att kronan idag når en nivå gentemot dollarn som inte noterats på över tre år.

– US-dollarn fortsatte att tappa mark igår mot de flesta valutor, men vi noterar framför allt rörelsen för kronan som gick under 9,30 för första gången sedan första kvartalet 2022, framhåller ekonomen Marcus Widén på SEB på måndagsmorgonen.

Positiv prognos

Redan i våras konstaterades det att det är värt att satsa på den svenska kronan.

– Vi har en intressant försvarsindustri och när den växer i Sverige så ger det ringar på vattnet och spridningseffekter till större delar av ekonomin, sade SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist till TV4 i mars.

Prognosen då var att kronan skulle stärkas ytterligare 2,5 procent mot euron, efter att stigit med mer än två procent mot dollarn vid tillfället.

LÄS MER: City Gross och Stora Coop sågas

Väntas gå under tian

Även nu på hösten är flera experter eniga om att kronan kommer att fortsätta stärkas.

Prognosen är att en euro, som idag ligger på 10,92 kronor, ska kosta under tian vid årsskiftet.

– Jag tror att vi är bland de som är mer optimistiska kring tillväxten, så det finns en logik i det, sade Amanda Sundström, valutastrateg på SEB, till DN tidigare i september.

Upp till Sveriges konsumenter

Framför allt är förhoppningen att konsumenterna ska få igång konjunkturen. Regeringen har satsat 80 miljarder kronor i höstbudgeten som ska sätta fart på utvecklingen.

– Även om de här åtgärderna inte sjösätts förrän 2026 kan det fortfarande verka via förtroendekanaler så att hushållen känner sig lite tryggare med att det kommer bli bättre framöver, säger Tommy von Brömsen, valutastrateg på Handelsbanken, till samma tidning.

LÄS OCKSÅ: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto:

Text: Redaktionen


16 september 2025

UPPGIFTER: Ryska krigsförbrytare elimineras i specialoperation

2025 09 16

En lyckad ukrainsk specialoperation skakar en rysk hamnstad.

Ukrainsk underrättelsetjänst har genomfört en operation i den ryska hamnstaden Vladivostok.

Målet med operationen var att nå soldater som misstänks för krigsförbrytelser i Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda.

Explosioner vid militärbas

Tidigt på tisdagsmorgonen inträffade kraftiga explosioner på parkeringsområdet vid den 47:e luftlandsättningsbataljonen, en del av den ökända 155:e marinkårbrigaden som är en militär enhet i staden.

Enligt ögonvittnen rapporteras flera skadade och döda soldater, och ambulanspersonal arbetar intensivt på platsen.

Området kring administrativa byggnader och parkeringsplatser har även spärrats av.

Krigsförbrytare var målet

Bataljonen har tidigare deltagit i strider nära Kyiv, Vuhledar och Mariupol och är känd för sin brutalitet mot civila och fångar.

En källa till Ukrainska Pravda uppger att operationen riktades mot just de soldater som varit inblandade i krigsförbrytelser på ukrainskt territorium.

– Operationen syftar till att de som är ansvariga, ska ställas till svars och skicka ett tydligt budskap, säger källan, till tidningen.

Ryska myndigheter hävdar dock att explosionerna beror på en "olycka vid en gasledning".

Trafiken i området har delvis blockerats och alla fordon kontrolleras av polis.

Flera ryska mål

Tidigare i morse rapporterades även att ukrainska styrkor genomfört en attack mot oljeraffinaderiet i Saratov i Ryssland.

Explosioner och en brand utbröt vid anläggningen, som bland annat producerar bensin och olika typer av oljebaserade produkter.

– Våra nödtjänster är i full beredskap på grund av en möjlig drönarattack, sade guvernör Roman Busargin i Saratov oblast under natten, utan att kommentera konsekvenserna.

Raffinaderiet har en kapacitet på nära 5 miljoner ton per år och försörjer även den ryska militären.

En talesperson från ukrainska generalstaben uppger att man fortfarande utreder omfattningen av skadorna efter nattens operation.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen