Varningen: Ryssland vill starta krig i annan världsdel

2023 10 13

För exakt 597 dagar sedan inleddes ett nytt krig i Europa.

Rysslands diktator Vladimir Putin beordrade en fullskalig och oprovocerad invasion av grannlandet Ukraina den 24 februari 2022.

Sedan dess har de ukrainska styrkorna stått emot den ryska krigsmaskinen – som hade förväntat sig att operationen skulle vara över på ett par dagar.

Mycket tack vare att västvärlden slutit upp med militärt, ekonomiskt och humanitärt bistånd till Ukraina.

Varnar: "Ryssland vill starta krig"

Den senaste veckan har rubrikerna skiftat från kriget till Ukraina till det som nu pågår i Mellanöstern mellan Israel och  palestinska Hamas.

En katastrof som Putin inte är sen med att dra fördel av, varnar Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

– Ryssland är intresserade av att starta krig i Mellanöstern, så att en ny källa till smärta och lidande kan undergräva världens sammanhållning, öka oenigheten och motsättningarna och därmed hjälpa Ryssland att förstöra friheten i Europa, säger Zelensky enligt CNN.

Jämför Hamas med Putin

Det var under veckans Natomöte i Bryssel som den ukrainska ledaren var inbjuden att tala.

Zelensky berättar att han ser flera likheter mellan Hamas attack mot Israel och de som hans eget land fått utstå i ett och ett halvt års tid.

– Vi är i kriget, vi förstår vad det innebär att utsättas för en terroristattack.

– Terrorister som Putin, eller som Hamas, försöker hålla fria och demokratiska nationer som gisslan och de vill ha makt över dem som söker frihet. Terroristerna kommer inte att förändras, de måste bara förlora. Och det betyder att vi måste vinna, det kräver tålamod, det kräver stadigt och kontinuerligt stöd.

Rysslandsexperten tveksam

Analytikern Hanna Notte, Eurasienchef vid James Martin Center for Nonprofileration Studies och expert på både Rysslands utrikes- och säkerhetspolitik samt Mellanöstern, bekräftar att Ryssland har långvariga vänskapsband med både Hamas och Iran.

Men hon delar inte uppfattningen att Putin direkt skulle tjäna på Israelkriget.

Tvärtom skulle det kunna bli komplicerat då Ryssland har tajta diplomatiska relationer även med Israel.

Särskilt krångligt skulle det bli om kriget sprider sig till intilliggande länder, menar Hanna Notte.

– Jag är inte säker på att Ryssland skulle glädjas åt ett Iran-Israel-krig som skulle sluka Libanon och förmodligen Syrien, framhåller hon enligt Sky News.

– Ryssland har marin- och flygbaser i Syrien som tillåter dem att projicera makt i Mellanöstern och Nordafrika. Om det var ett större krig i regionen skulle Ryssland inte ha kapacitet eller bandbredd att hantera det. Och Moskva behöver inte den typen av krig.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15-åring hittad död i pulkabacke

2026 02 21

En pojke har förlorat livet i Norge på fredagen.

De tragiska uppgifterna kommer från Gjøvik som ligger 120 kilometer norr om Oslo.

Polis och ambulans ryckte ut på fredagseftermiddagen efter larm om vad som beskrevs som en livlös kropp i en pulkabacke.

Livräddande insatser påbörjades – men den 15-årige pojkens liv gick inte att rädda, rapporterar VG.

15-åring död

Pojkens anhöriga är underrättade, och arbete pågår med att ta hand om både dem och vittnen till olyckan.

– Polis och ambulanspersonal är på plats, och Gjøvik kommuns krisstöd har informerats, säger polisadvokat Hildegunn Tronsli.

– Det är för tidigt att säga något om händelseförloppet och vad som är orsaken till olyckan, men det ska ha funnits flera vittnen till händelsen. Vittnen kommer att förhöras löpande, och kriminaltekniker kommer att genomföra undersökningar på platsen.

I pulkabacke

Enligt initiala uppgifter till NRK ska det röra sig om en pulkaolycka.

Flera jämnåriga ungdomar, liksom lärare från skolan, ska ha bevittnat händelsen.

– Elever och anställda är nu samlade i skolans samlingssal och tas om hand av kommunens psykosociala krisstöd. Vårdnadshavare har informerats om att de kan komma till skolan för att vara tillsammans med sina barn där. Skolan håller öppet under eftermiddagen, skriver kommunen i ett pressmeddelande.

Läs mer: 21 procent dyrare på en månad – käftsmäll för hushållen

Oklart exakt vad som hänt

Om än det framgår att olyckan ska ha inträffat i en pulkabacke är det oklart exakt vad det är som har hänt.

– Vi befinner oss i ett helt inledande skede, och detta framstår som en mycket tragisk olycka. Våra tankar går först och främst till de anhöriga, framhåller polisen.

Ingen misstänkt

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska vara misstänkt för brott i samband med dödsfallet.

Ingen annan ska ha skadats i samband med olyckan.

Läs mer: Prisras på svenskarnas favoritgodis

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


20 februari 2026

Ryskt flaggskepp krossat – kostar 800 miljoner

2026 02 20

En rysk pärla har totalförstörts.

Ukrainska styrkor har under natten förstört tre enheter av det ryska Tor-M1-luftförsvarssystemet i Zaporizhzhia.

Systemen är värda totalt cirka 75 miljoner dollar tillsammans, motsvarande över 800 miljoner kronor, rapporterar Kyiv Post.

Tre Tor-M1-system förstörda

Enligt Robert “Madyar” Brovdi, chef för de obemannade styrkorna, genomfördes operationen samtidigt av Birds från 1:a Separata Centret för Obemannade System.

– Alla tre Tor-systemen finns i den ockuperade delen av Zaporizhzhia-regionen. Operationen genomfördes samtidigt av Birds från 1:a Separata Centret för Obemannade System, uppger Brovdi på Telegram, och hänvisar till en Telegramvideo som publicerats på plattformen av operationen som varade i över 90 sekunder.

Tor-M1 är ett kortdistans luftförsvarssystem som kan slå mot flera mål samtidigt och kostar cirka 25 miljoner dollar per enhet – ett heligt flaggskepp för den ryska militären.

Brovdi betonar att det är en prioritet att systematiskt identifiera och slå ut delar av Rysslands luftförsvar.

– Under natten försvann ungefär 75 miljoner dollar, men framför allt var det ett slag mot det närmaste ledet i fiendens luftförsvar, som alltid ställer till stora problem. Någon gång kommer de här kostsamma besvären att ta slut, uppger han.

LÄS MER: Trump stoppas av högsta domstolen

Flera ryska positioner träffade

Utöver luftförsvarssystemen har ukrainska styrkor slagit mot flera ryska positioner, inklusive kommandoposter, förråd och truppkoncentrationer.

En drönarkommandopost i Zlatopil, ett förråd i Bohdanivka och en reparationsbas i Rozivka träffades även under natten som en del av attacken.

Rapporten från de ukrainska försvarsstyrkorna noterar att de ryska förlusterna och omfattningen av skadorna fortfarande specificeras.

Territoriella framgångar

Ukrainska styrkor återtog totalt 63 kvadratkilometer från ryska styrkor förra veckan, främst i Zaporizhzhia.

Totalt har Ukraina återtagit 91 kvadratkilometer, inklusive 86 kvadratkilometer cirka 80 kilometer öster om Zaporizhzhia stad, där ryska styrkor gjort framsteg sedan sommaren 2025.

Analytiker menar att de ukrainska motattackerna sannolikt har lyckats utnyttja en nyligen genomförd Starlink-nedstängning som stört ryska styrkors kommunikationer och ledning.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ryskt jätteerbjudande till Donald Trump

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen