Varning utfärdas gällande Postkodlotteriet

2024 07 27

Bedragare fortsätter att kapa kända varumärken.

Och under den senaste bedrägerivågen tycks det Postkodlotteriet vara en av de aktörer som får varumärket stulet.

Detta i samband med att bedragare hör av sig till människor för att berätta att de har vunnit pengar.

Så är dock som bekant inte fallet, utan det hela slutar istället med att personerna som utsätts förlorar pengar när de blir bedragna.

Det rapporterar TV4.

Fick samtal

En som har blivit drabbad är Lena som TV4 har pratat med.

Hon understryker att hon faktiskt var skeptisk, men att bedragaren var så pass övertygande att det skedde ändå.

Hon fick ett samtal från en person som uppgav att den kom från Postkodlotteriet och att Lena hade vunnit pengar.

Han uppmanade henne att gå in på sin bank, och att han skickade ett sms med en kod som Lena skannade med säkerhetsdosan.

“Kunde allt om mig”

Lena uttalar sig om situationen.

– Det kändes inte rätt, men han höll på i nästan 20 minuter. Han var så övertygande och manipulativ. Han kunde allt om mig, och jag vet ju inte hur de går tillväga ifall man faktiskt fått en vinst, säger hon till TV4.

Postkodlotteriet uppmanar nu att aldrig lämna ut sina kort eller kontouppgifter, och att Postkodlotteriet heller aldrig ber om dem.

Dubbla varningar

Nu går man ut med en tydlig varning.

– Sedan årsskiftet har det skett ett antal bedrägerier och -försök där bedragare har ringt personer och påstått att de vunnit i Postkodlotteriet, förklarar man.

– I samband med samtalen har de antingen bett om kortuppgifter eller sagt att de inom en kort stund kommer hem till ”vinnaren” för att sätta in den påstådda vinstsumman. Vid något tillfälle har en uppringd fått en QR-kod sig tillsänd. Samtliga scenarion är försök till bedrägerier.

Även sociala medier

Postkodlotteriet understryker att det även sker på sociala medier.

– Man har skapat bluffkonton och detta är förmodligen ett phishing‑försök. 

– Det betyder att någon försöker lura dig att lämna ut kreditkortsnummer för att få en vinst, medan syftet är att stjäla pengar från ditt konto. Postkodlotteriet skickar aldrig ut meddelanden där du ombeds uppge kontouppgifter.

Foto: Postkodlotteriet

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Tv-tittare varnas för smart-tv

2025 05 25

Experter varnar tv-tittare för risker med smart-tv.

Smart-tv, alltså den nya generationens tv-apparater som interagerar mot internet, har blivit allt mer populärt.

Men det finns också risker med smart-tv, menar experter.

Nu går en finsk myndighet ut och varnar människor som har eller tänker köpa en smart-tv.

”Allvarliga problem”

Det är det finska Transport- och kommunikationsverket, Traficom, som varnar för riskerna med Android tv-apparater, rapporterar Svenska Yle.

Dessa smart-tv-apparater har många fördelar, men vissa av dem håller lägra kvalitet när det gäller datasäkerhet.

– Speciellt Android tv-apparater av mindre kända tillverkare kan ha allvarliga problem med datasäkerheten, säger Roni Kokkola, datasäkerhetsexpert vid Traficoms Cybersäkerhetscenter.

– Det kan finnas sabotageprogram eller brister i uppdateringsstödet, förklarar Kokkola.

Det finns några saker man bör tänka på för att inte drabbas, enligt myndigheten.

Köp kända märken

Om man ska köpa smart-tv så bör man hålla sig till kända märken, menar myndigheten.

Man bör också vända sig till kända återförsäljare och webbutiker.

Risken att köpa en apparat med säkerhetsbrister är större om man köper den i en okänd webbutik, särskilt om den finns utanför EU, enligt experten.

Apparater som köps billigt på nätet kan innehålla programvara med sabotageprogram. Dessa kan användas till brott, exempelvis dataintrång och överbelastningsattacker, rapporterar kanalen.

Det är viktigt att kontrollera att apparaten är certifierad och skyddad. Man kan kontrollera i Google Play att apparaten har ett Play Protect-certifikat.

Varningar i Sverige

I Sverige har bland annat Länsförsäkringar varnat för att en smart-tv kan vara utsatt för säkerhetsrisker och exempelvis hackas.

Försäkringsbolaget varnar för risker i form av att mjukvaran slutar uppdateras och att tv:n kan användas i hackerattacker.

2024 rapporterades det också om säkerhetsproblem med smart-tv från LG. Över 6 000 svenska tv-apparater var då öppna för att hackas, rapporterade Computer Sweden.

Foto: Oscar Nord

Text: Redaktionen