Varning för plötslig ishalka – kraftigt väderomslag

2022 12 18

Regn väntas falla på kalla vägbanor och orsaka livsfarlig ishalka.

Med anledning av det snabba väderomslaget med tillhörande regnfall varnar nu SMHI för ökad risk i trafiken.

Varning i tre landskap

Gul varning utfärdas under söndagsmorgonen i tre landskap:

- Dalsland

- Värmland

- Bohuslän

SMHI understryker att det främst handlar om följande risker:

- Trafiken går långsammare på grund av halka.

- Begränsad framkomlighet på vägar på grund av trafikolyckor.

- Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

– I inre Halland kan regnbyarna lokalt bli kraftiga innan de mattas av på eftermiddagen, enligt SMHI.

Varmare väder

Sverige får rent allmänt nu ett kraftigt väderomslag med helt andra temperaturer än tidigare.

Minus 10 grader i söder och minus 20 i Mellansverige är nu ett minne blott.

– Fram på söndagen, ända upp över Gävleborgs län, blir det allmänt en eller ett par plusgrader, uppger SMHI.

På Västkusten blir det +4 vid lunchtid på söndagen och ända upp till gränstrakterna mellan Värmland och Dalarna väntas temperaturer på plussidan.

Sträng kyla

Längst upp i norr blir det dock fortsatt sträng kyla.

– Nordligaste Norrland väntas idag kunna få neråt 25 minusgrader, uppge SMHI.

– På eftermiddagen klarnar det upp över Svealand och södra Norrland samtidigt som snöfall berör stora delar av norra Norrland.

7 plusgrader

Under tisdag, onsdag och torsdag väntas riktigt milt väder i södra Sverige.

Från Skåne upp till Stockholm och hela vägen över till Värmland blir det mellan 4 och 7 plusgrader på tisdagen.

Mellansverige får ett par minusgrader och i norr blir det ner mot -18.

Mildvädret gör att snön försvinner på många håll och risken för en grön jul ökar.

Osäkert julväder

– På fredag, dan före dopparedan, kan ett nederbördsområde och mild luft åter nå in över Götaland söderifrån, men det är ännu svårbedömt hur pass långt norrut det i så fall når.

– Därför blir det också osäkert var gränsen mellan minusgrader och plusgrader går under julen, enligt SMHI.

Foto: D. Smith

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen