Projekt inleds nära Sverige: ”Kan bli största målet för sabotage”

2024 12 16

En havsbaserad vindkraftspark lika stor som Öland ska upprättas utanför Åland.

Projektet Sunnanvind drivs av Ålands landskapsregering och beräknas öka elproduktionen rejält.

Totalt ska vindsnurrorna kunna ge en årlig energiproduktion på 20 TWh, vilket motsvarar ungefär 30 procent av Finlands nuvarande elproduktion.

Men jätteprojektet i Östersjön väcker upprörda känslor.

Föreningen Norrhavets vänner, som är kritisk till utbyggnaden av vindkraftsparker i Norrhavet, arbetar hårt för att stoppa projektet.

Kritikerna befarar att havsvindskratsparken kommer förstöra naturlivet och försämra kvaliteten på havsvattnet.

Vidare pekar man på att turismen kan påverkas negativt och att radioaktivt avfall från Tjernobylolyckan kan leta sig upp från havsbotten.

”Största målet för sabotage”

Norrhavets vänner oroar sig också för säkerhetsaspekten.

Föreningens ordförande Lena Laitinen befarar utländsk inblandning.

– Affärsmodellen för dem som bygger är att sälja möllorna. Då kan till exempel kinesiska eller ryska ägare komma hit via bulvaner, säger hon till DN.

Enligt Daniel Mattsson, medlem i Norrhavets vänner, riskerar Sunnavind dessutom att bli ett militärt mål.

– Vi hoppas att situationen lugnar ned sig i världen, men vill vi verkligen ha det som kan bli Östersjöns största mål för sabotage bara 15 kilometer bort? säger han till tidningen.

Kassako för Åland

Det politiska styret på Åland håller inte med kritikerna.

Infrastruktur- och miljöminister Camilla Gunell (S) anser att det finns ett starkt stöd för vindkraftsparken.

– Jag tycker att vi har starkt mandat från Ålands lagting att driva frågan vidare, säger hon till SvD.

Förhoppningen är att Sunnanvind ska bli en ekonomisk framgångssaga för Åland. Vindkraftsparken beräknas generera mycket pengar och skapa nya jobb.

Bara fastighetsskatten kan handla om åtskilliga miljoner euro per år, rapporterar SvD.

– Hur mycket det blir beror på vem man frågar och det beror på vad som byggs. Men det är ett signifikant belopp för ett litet samhälle, säger Camilla Gunell till tidningen.   

Inget datum fastställt

Det är oklart när den havsbaserade vindkraftsparken kan börja byggas.

– Projekt Sunnanvind ska lämna in sin slutrapport till Europeiska kommissionen senast 30.6.2026. Vindkraftsparkernas uppförande och drift kommer att ske under långa tidsperioder då landskapsregeringen fortsättningsvis kommer att fortsätta driva och bevaka de åländska intressena, skriver Ålands landskapsregering om projektet.

Foto: P. Kuzovkova

Text: Redaktionen


JUST NU: Farkost jagas av helikopter – stor flygplats stängd

2025 10 03

Flygplatsen i tyska storstaden München har hållit akutstängt natten till fredagen.

All flygtrafik stoppades omedelbart.

Hela 17 flyg har ställts in och drygt 3 000 passagerare är strandsatta, rapporterar bland annat The Guardian.

Omkring 15 flyg som skulle landa på flygplatsen har omdirigerats till Stuttgart, Nürnberg, Wien och Frankfurt.

Orsaken är ett drönarlarm som kom redan vid 21.30-tiden på torsdagskvällen, vilket är det senaste exemplet på hur drönare stör flygtrafiken i Europa efter liknande händelser i Danmark och Norge förra veckan.

Jagas av helikopter

De tyska myndigheterna har inte kunnat fastslå vem som ligger bakom drönarna över Münchens flygplatsen, dit polishelikoptrar kallats för att jaga efter farkosterna, enligt Bild.

Varken drönarna eller misstänkta piloter har dock hittats. 

– Den federala polisen kunde bekräfta att drönaren hade setts på plats, men kunde inte gripa själva drönarna eller drönarpiloterna, skriver den tyska tidningen.

LÄS MER: “De är rejält oroliga i Moskva”

På helspänn

München är en stad som redan är på helspänn.

Tidigare har den omåttligt populära festivalen Oktoberfest tillfälligt stängts ned till följd av ett bombhot och en upptäckt av sprängämnen i ett bostadshus i norra delen av staden.

Danmark som varit förföljt av drönare den senaste tiden har inte sagt vem man tror är ansvarig för incidenterna i luftrummet.

Landets statsminister Mette Frederiksen har emellertid antytt att det kan vara Ryssland.

– Jag hoppas att alla nu inser att det råder ett hybridkrig, och ena dagen är det Polen, andra dagen Danmark, och nästa vecka kommer det förmodligen att vara någon annanstans där vi ser sabotage eller drönare som flyger, sade hon igår enligt The Guardian.

Ryssland har konsekvent förnekat att man ligger bakom de drönare som observerats vid Europas flygplatser den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: USA går in i “väpnad konflikt”

2025 10 03

USA befinner sig i en "väpnad konflikt”.

Den amerikanska presidenten Donald Trump förklarar krig.

Han gör det mot de omtalade knarkkartellerna som av Vita huset pekats ut som terrorister.

Krigsförklaringen ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

Beskedet framgår i ett hemligstämplat meddelande som Trumpregeringen skickat till den amerikanska kongressen, uppger New York Times och The Hill.

– Trump fastställer att USA “är i en icke-internationell väpnad konflikt med dessa utpekade terroristorganisationer", skriver den sistnämnda tidningen med hänvisning till dokumentet.

”Kritisk punkt”

I dokumentet framhålls även att “presidenten beordrade krigsdepartementet att genomföra operationer mot dem i enlighet med lagen om väpnad konflikt”.

– USA har nu nått en kritisk punkt där vi måste använda våld i självförsvar och försvar av andra mot de pågående attackerna från dessa utpekade terroristorganisationer, hävdar Trump i samma meddelande.

Ministern: kommer inte sluta

Pentagon har genomfört tre militära attacker mot fartyg som Donald Trump hävdat transporterade droger på väg till USA.

Den första och kanske mest uppmärksammade attacken utfördes i början av september utanför Venezuelas kust och dödade samtliga 17 personer som befann sig ombord.

– Det kommer inte att sluta med bara denna attack, sade USA:s krigsminister Pete Hegseth till Fox News efteråt.

LÄS OCKSÅ: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Venezuela: förbereder för invasion

Efter ytterligare en attack två veckor senare varnade den venezuelanska regeringen för att USA förbereder för att invadera landet. Under natten till fredagen uppges även fem amerikanska stridsflyg ha kränkt Venezuelas luftrum, erfar CNN.

– Allt som återstår är att de skjuter mot byggnaderna vi sitter i för tusan, sade en högt uppsatt tjänsteman nära president Nicolás Maduro till spanska El País vid tillfället.

Donald Trump har i sin tur varnat för ytterligare drogtransporter.

– Varning – om ni transporterar droger som kan döda amerikaner så kommer vi att jaga er. De olagliga aktiviteterna som dessa karteller har orsakat förödande konsekvenser för amerikanska samhällen i decennier och dödat miljontals amerikanska medborgare. Inte längre, hävdar presidenten.

LÄS MER: Skämt om Trump sprids som en löpeld: Macron gapskrattar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen