Varnar för kemikalier i kläder – så blir du av med dem

2024 07 07

Kemikalier i kläder kan vara skadliga för hälsan, men det finns saker man kan göra för att bli av med dem.

Kemikalier som kan vara skadliga för hälsan finns i många kläder.

Vissa kemikalier som används när kläder tillverkas tvättas ur i samband med tillverkningen, men andra finns kvar i kläderna, enligt Kemikalieinspektionen.

Det är vanligt att kemikalier används för att ge kläderna särskilda egenskaper och utseenden.

Förutom att de är skadliga för hälsan så kan vissa kemikalier även skada miljön.

Cancer och fertilitetsproblem

EU har börjat ställa högre krav på att kläder som säljs inom unionen inte ska innehålla för höga halter av vissa kemikalier, rapporterar Svenska Yle.

Detta för att minska förekomsten av kemikalier i kläderna av kemikalier som exempelvis kan vara cancerframkallande eller försämra fertiliteten.

Företaget som säljer kläderna ansvarar för att leva upp till EU:s krav.

Men som konsument bör man ändå göra vad man kan för att minska mängden kemikalier i sina kläder.

Större risk vid direktimport

Man bör också vara medveten om att de hårdare reglerna bara gäller för företag inom EU.

Om man köper kläder på direktimport från exempelvis Kina så bör man se upp.

– Om man beställer något som privatperson från en butik utanför EU har vi myndigheter mycket begränsade möjligheter att undersöka produkterna, säger Sanna Vartiainen, överinspektör på säkerhets- och kemikalieverket Tukes, till Svenska Yle.

Ett exempel är förra årets larm om att kläder från det kinesiska fast fashion-bolaget Shein innehåller gifter.

Tips för att minska kemikalier

Det finns ett par saker som man själv kan göra för att minska mängden kemikalier i sina kläder, rapporterar SVT.

Man bör till exempel tvätta nyköpta plagg så att man blir av med den överskottsfärg som nya kläder ofta innehåller.

Det är även klokt att köpa miljömärkta kläder.

– Det finns en hel del med miljömärkningar för textilier ute på marknaden. Bland annat finns GOTS, det finns Öko-Tex, och genom att välja plagg som har någon av dessa miljömärkningar så ska man också få en garanti på att farliga ämnen inte finns i plaggen, säger Camilla Westlund från Kemikalieinspektionen till kanalen.

Ett annat bra tips är att handla begagnat eller låna.

– Köper du second hand så har ju plagg oftast tvättats en hel del redan och mycket av kemikalierna har försvunnit ut ur plagget, säger hon.

Foto: Priscilla du Preez

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

”Kommer stoppa det” – stort bakslag för Trump

2026 01 12

USA:s president har skapat mycket uppståndelse sedan han tillträdde ämbetet för ungefär ett år sedan.

Den senaste tiden har frågan om Grönland återigen blivit högaktuell.

Speciellt när den amerikanske presidenten hotat med ett militärt angrepp för att få igenom sin önskan om att införliva den gigantiska ön under amerikansk flagg.

Kritiseras

Trumps agerande de senaste veckorna har väckt stor uppmärksamhet internationellt, men också i de egna leden.

Och nu går presidentens republikanske partikollega, senatorn Rand Paul, ut och kritiserar agerandet.

– Låt oss säga att du vill köpa Grönland, och jag bestrider inte att det kanske är något vi skulle vilja, att köpa Grönland. Men man kommer inte dit genom att göra de som bor där arga och förnedra dem och säga: Vi ska marschera in med marinsoldater och ta om ni inte säljer det till oss, säger Rand Paul till ABC News.

– Det gör dem inte särskilt villiga att sälja till oss.

Stort motstånd

Den republikanske senatorn menar att strategin är helt fel.

Och att det inte finns någon, varken på Grönland eller i senaten i Washington, som står bakom tillvägagångssättet.

– Om ditt mål på något sätt är att vi ska skaka sabeln och sedan säljer de till oss, tror jag att det har motsatt effekt, säger Rand Paul.

– Jag tror att det skulle vara svårt att hitta någon på Grönland som är för det, men det skulle också vara svårt att hitta någon i Washington som är för en militär invasion, oavsett vilket parti man tillhör.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Kommer stoppa det”

Senatorn är förvissad om att ett militärt angrepp kommer stoppas.

– Jag tror att det kommer att finnas tillräckligt med press och att man kommer stoppa det, säger Rand Paul med hänvisning till en amerikansk lag som begränsar presidentens makt att sätta in militära styrkor utomlands utan kongressens godkännande.

– Det är därför denna debatt är så viktig. Det handlar om Venezuela. Det handlar om Grönland. Det handlar om Colombia. Det handlar om Kuba. Det handlar om huruvida folket får bestämma om vi går i krig.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen