Varnar för kemikalier i kläder – så blir du av med dem

2024 07 07

Kemikalier i kläder kan vara skadliga för hälsan, men det finns saker man kan göra för att bli av med dem.

Kemikalier som kan vara skadliga för hälsan finns i många kläder.

Vissa kemikalier som används när kläder tillverkas tvättas ur i samband med tillverkningen, men andra finns kvar i kläderna, enligt Kemikalieinspektionen.

Det är vanligt att kemikalier används för att ge kläderna särskilda egenskaper och utseenden.

Förutom att de är skadliga för hälsan så kan vissa kemikalier även skada miljön.

Cancer och fertilitetsproblem

EU har börjat ställa högre krav på att kläder som säljs inom unionen inte ska innehålla för höga halter av vissa kemikalier, rapporterar Svenska Yle.

Detta för att minska förekomsten av kemikalier i kläderna av kemikalier som exempelvis kan vara cancerframkallande eller försämra fertiliteten.

Företaget som säljer kläderna ansvarar för att leva upp till EU:s krav.

Men som konsument bör man ändå göra vad man kan för att minska mängden kemikalier i sina kläder.

Större risk vid direktimport

Man bör också vara medveten om att de hårdare reglerna bara gäller för företag inom EU.

Om man köper kläder på direktimport från exempelvis Kina så bör man se upp.

– Om man beställer något som privatperson från en butik utanför EU har vi myndigheter mycket begränsade möjligheter att undersöka produkterna, säger Sanna Vartiainen, överinspektör på säkerhets- och kemikalieverket Tukes, till Svenska Yle.

Ett exempel är förra årets larm om att kläder från det kinesiska fast fashion-bolaget Shein innehåller gifter.

Tips för att minska kemikalier

Det finns ett par saker som man själv kan göra för att minska mängden kemikalier i sina kläder, rapporterar SVT.

Man bör till exempel tvätta nyköpta plagg så att man blir av med den överskottsfärg som nya kläder ofta innehåller.

Det är även klokt att köpa miljömärkta kläder.

– Det finns en hel del med miljömärkningar för textilier ute på marknaden. Bland annat finns GOTS, det finns Öko-Tex, och genom att välja plagg som har någon av dessa miljömärkningar så ska man också få en garanti på att farliga ämnen inte finns i plaggen, säger Camilla Westlund från Kemikalieinspektionen till kanalen.

Ett annat bra tips är att handla begagnat eller låna.

– Köper du second hand så har ju plagg oftast tvättats en hel del redan och mycket av kemikalierna har försvunnit ut ur plagget, säger hon.

Foto: Priscilla du Preez

Text: Redaktionen


21jan2026

Sänker avgift – lägre kostnader för hundratusentals hushåll

2026 01 22

Regeringen sänker avgifterna för förskola och fritidshem.

Maxtaxan – det vill säga taket för hur hög avgift kommuner får ta ut för barnomsorg – kommer att sänkas.

Enligt regeringen kommer det att leda till lägre kostnader för alla hushåll som nyttjar barnomsorgen. I dag är omkring 500 000 barn inskrivna på förskolan, enligt Skolverket.  

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska. Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).

Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, kommenterar också den sänkta avgiften.

–  Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen. Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, säger han.

Sänkningen av maxtaxan bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.

LÄS MER: Plötslig jätteförändring – för omstritt bidrag 

FAKTA: Sänkningen av maxtaxan 

- Regeringen har beslutat om en förändring i förordningen om statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola och fritidshemmet som reglerar hur höga avgifter kommunerna får ta ut, beroende på hushållens inkomster och antalet syskon som deltar i förskola eller fritidshem.

- För att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna har statsbidraget för maxtaxa förstärkts med 1 miljard kronor för 2026, och regeringen beräknar en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen