Varnar Europa: Då går Putin till attack – ”Kommer gå snabbt”

2024 04 19

Scenariot där USA tvingas slåss mot ryska trupper i Europa framstår som en allt mer fruktad prognos.

Amerikanska soldater kommer inte att ha något annat val än att strida mot Putins styrkor om Vladimir Putin besegrar Ukraina.

Det framhåller Mike Pence, tidigare vicepresident till Donald Trump i Vita huset, i samband med ett evenemang i Bryssel.

Han vädjar med all sin kraft kongressen att godkänna det amerikanska stödpaket som ligger på bordet och är värt 61 miljarder dollar, men som skjutits fram flera månader.

– Jag tvivlar inte på att tillfället skulle komma då Putin korsar gränsen till Europa, där våra uniformerade kvinnor och män skulle behöva slåss, säger Mike Pence enligt Politico.

Pence: Natoland står på tur

Det amerikanska stödet bedöms vara helt avgörande för Ukrainas förmåga att fortsätta försvara sig mot ett allt aggressivare Ryssland.

Och faller Ukraina står nästa land på tur inom kort, menar Pence. Sannolikt ett Natoland.

– Det skulle inte ta särskilt lång tid innan han (Putin, red. anm) korsar gränsen till att våra män skulle behöva ut och slåss enligt artikel 5 i Natofördraget, enligt vilken en attack mot en medlem är en attack mot alla, säger Trumps förre ställföreträdare.

Trump vädjar till Europa

Mike Pence red även ut till försvar till Trumps hårda retorik mot europeiska allierade som inte lyckas uppfylla Natos mål om att spendera två procent av sina länders BNP på försvarsutgifter.

– Våra Natoallierade idag är i en bättre position att stödja Ukraina än vad de skulle vara utan de ökade försvarsutgifterna, säger Pence.

Även Donald Trump själv har uttalat sig i natt om stödet till Ukraina.

Expresidenten går till skriftligt anfall mot Europa och kräver större insatser.

– Varför ger inte Europa mer pengar för att hjälpa Ukraina? Varför är det så att USA lägger över 100 miljarder dollar mer på Ukrainakriget än Europa, när vi har ett hav som separerar oss? framhåller Trump på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

"Sätt igång, Europa"

Den republikanska presidentkandidaten tillägger:

– Varför kan inte Europa matcha de pengar som USA sätter in för att hjälpa ett land i desperat behov? Som alla är överens om borde ukrainsk överlevnad och styrka vara mycket viktigare för Europa än för oss, men det är också viktigt för oss. Sätt igång, Europa!

LÄS MER: Skarpt läge – Ukraina: på väg mot tredje världskrig

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen