Världens största aktieaffär är nära

2023 09 01

Den största aktieaffären i världshistorien kan ske inom kort.

Världsledande företag som Microsoft, Volkswagen, Walmart och BP har inte en chans – till senhösten planeras en börsaffär som får de mäktigaste företagsgiganterna i USA och Europa att blekna.

Svindlande summor

Det rör sig om svindlande summor.

– 50 miljarder USA-dollar, rapporterar den amerikanska affärstidningen Wall Street Journal.

Affären skall äga rum på en av börserna i Mellanöstern.

– Riyadhbörsen i Saudiarabien, uppger tidningen.

Nej till USA och UK

Företaget som ska sälja den historiska aktieposten är olje- och gasföretaget Saudi Aramco som ägs av ökendiktaturens statsledning.

Och det finns en tydlig anledning till varför man inte kan gå ut och göra storaffären på någon av de populärare börserna i världen.

Börserna i New York, London eller Tokyo är inte att tänka på.

– Kungariket har beslutat att genomföra Aramcoerbjudandet på Riyadhbörsen för att undvika legala risker kopplat till internationella affärer.

Svartlistad

Oljeföretagets ledning har försökt uppmärksamma potentiella köpare som internationella oljeföretag eller förmögenhetsfonder som man hoppas vill vara med och slåss om att få köpa aktierna.

I samband med att Ryssland svartlistas inom världshandeln har den saudiska oljan stigit i värde.

Bara i år har Aramcos aktier klättrat med 19,6 procent.

Företagets marknadsvärde är 2,25 triljoner USA-dollar vilket gör det till världens största oljebolag.

Diktator

Landets diktator tillika kronprins Mohammed bin Salman har framhållit att försäljning av oljebolagets aktier ska gå till landets kapitalfond.

Saudiarabien har Mellanösterns största och världens artonde största ekonomi.

Landet ingår i både OPEC och G20 och innehar uppskattningsvis världens andra största bevisade oljereserv.

Samtidigt är Saudiarabien en av världens grymmaste diktaturer.

Foto: A. Spratt

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen