”Världens sämsta bil” gör comeback – här är prislappen

2026 06 03

Under 1980-talet blev den kallad för ”världens sämsta bil” efter återkommande problem med tillförlitlighet och motorhaverier.

Nu återvänder det kultförklarade bilmärket Yugo.

Den serbiska tillverkaren förbereder en återkomst på den europeiska bilmarknaden. Nästa år väntas en ny hybridmodell lanseras för att konkurrera i segmentet för prisvärda bilar.  

Prislappen väntas landa på 12 000 euro, rapporterar tyska Welt. Det motsvarar omkring 130 000 svenska kronor och skulle innebära ett lägre pris än konkurrenterna.

Som jämförelse kostar Dacia Sandero, som ofta lyfts fram som Europas billigaste bil, omkring 140 000 kronor.  

Inspirerad av klassikerna

Projektet stöds av den serbiska entreprenören Aleksandar Bjelić, som strävar efter att etablera Yugo som en långsiktig och prisvärd tillverkare av effektiva fordon.

Den nya bilens design är inspirerad av den klassiska modellen Yugo GV, som exporterades till bland annat USA under 1980-talet.

Trots kritiken mot bilens tillförlitlighet såldes över 140 000 Yugo-bilar i USA under 1980-talet.

Den nya modellen kommer att bli betydligt modernare. Enligt bilsajten Carup rör det sig om en ”supersmart hybridmodell” med räckviddförlängare.

–  Bilen drivs hela tiden av en elmotor, medan en liten och extremt effektiv bensinmotor fungerar som en generator som tillverkar ström under färden. Enligt tillverkaren ska systemet dra chocklåga 0,22 liter per mil. Det är en direkt krigsförklaring mot både dyra elbilar och törstiga bensinbilar, rapporterar Carup.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

FAKTA: Yugo

- Yugo tillverkades ursprungligen av Zastava Automobiles, som var verksam fram till 2008. Därefter togs verksamheten över av Fiat.

- Märket lanserades 1978 och blev känt för sina små, prisvärda bilmodeller.

- Under 1980-talet exporterades Yugo till flera marknader, bland annat USA, där bilen fick stor uppmärksamhet för sitt låga pris men också kritik för kvalitets- och tillförlitlighetsproblem.

LÄS OCKSÅ: Helt ny funktion i Volvo-bilar

Foto: M. Doma

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen