VÄRLDEN: USA höjer tonläget

2022 11 24

USA hävdar att Turkiets attacker i norra Syrien hotar amerikanska trupper som befinner sig i området.

– Vi har mottagit ytterligare information som indikerar att amerikanska trupper och personal utsatts för fara, uppger USA:s centralkommando, landets försvarsgrensövergripande militärkommando, i ett uttalande.

Det amerikanska försvarsdepartementet Pentagon höjer även rösten efter de massiva turkiska flygangreppen i norra Syrien.

– De nyliga flyganfallen i Syrien utgjorde ett direkt hot mot amerikansk personal som arbetar i Syrien med lokala partners för att besegra IS och har fler än 10 000 IS-fångar i förvar, säger Pentagons talesperson Pat Ryder enligt Reuters.

Nyhetsbyrån framhåller att det är den kraftigaste kritik som USA framfört mot Turkiet sedan landet inledde attackerna mot kurdiska styrkor i Syrien.

Joe Buccino, det amerikanska centralkommandots talesperson, riktar även skarp kritik mot Turkiet.

– Vi motsätter oss alla militära åtgärder som destabiliserar situationen i Syrien. Dessa handlingar hotar våra gemensamma mål, inklusive den fortsatta kampen för att säkerställa att IS aldrig kan återuppstå och hota regionen igen, framhåller han i en skriftlig kommentar till Politico.

Hundratals amerikanska trupper

Drygt 900 amerikanska trupper är fortfarande stationerade i norra Syrien. De hjälper den kurdiska milisen SDF i kampen mot terrororganisationen IS.

Turkiets massiva flygangrepp är ett svar på det dödliga bombdådet i Istanbul den 14 november.

Turkiet pekade ut kurdiska PKK och PYD som ansvariga för dådet, och i helgen inledde landet massiva bombattacker mot kurdiska områden i Syrien.

Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan har utryckt att landets flygoperationer “bara var början”. 

En markoperation kommer att inledas så fort läget tillåter.

– Vi fortsätter flygoperationen och kommer att slå hårt mot terroristerna från land vid den mest lämpliga tidpunkten för oss, säger han i ett tal enligt Reuters.

Vädjar till USA

Efter Erdogans hot vädjar befälhavaren för de kurdledda styrkorna i Syrien Mazloum Abdi till USA.

Han uppmanar president Joe Biden att stoppa en turkisk markoffensiv.

– Det kommer att ödelägga norra Syrien och motverka kampen mot IS, säger han till Politico.

Foto: Nato, L. Sankey resp President of Russia

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen