VÄRLDEN: Minst 30 döda i busskrasch

2025 02 18

En allvarlig bussolycka har inträffat i Bolivia.

För drygt en vecka sedan inträffade en mycket allvarlig bussolycka i Guatemala.

50 personer förlorade då livet efter att en buss störtat ner i en ravin precis utanför landets huvudstad.

Nu på tisdagsmorgonen kommer uppgifter om att ytterligare en allvarlig bussolycka har skett i Latinamerika.

Det rapporterar BBC.

Minst 30 döda

Mer än 30 personer har dödats i en busskrasch på en bergsväg i Bolivia, meddelar polisen.

Föraren tappade sannolikt kontrollen över fordonet, vilket fick det att störta nästan 800 meter i det sydvästra distriktet Yocalla, enligt en officer.

Fjorton skadades också, inklusive fyra barn, uppger en tjänsteman från ett lokalt sjukhus i en video.

Kan ha kört för fort

Bolivia har notoriskt farliga vägar, särskilt i bergsområden.

Olyckan inträffade mellan städerna Potosi och Oruro, enligt polisen.

Myndigheterna tror att kraschen kan ha orsakats av fortkörning, med föraren ”oförmögen” att kontrollera bussen, uppger polisöverste Victor Benavides till nyhetsbyrån AFP.

Detta tros vara den allvarligaste trafikolyckan som rapporterats i det sydamerikanska landet hittills i år.

Den lokala nyhetsbyrån Unitel rapporterade att tillståndet för flera av de skadade är allvarligt.

Trafikolyckor med dödlig utgång är vanliga i Bolivia.

50 dog i Guatemala

För drygt en vecka sedan tappade en buss kontrollen och kraschade genom ett broräcke ner i en ravin norr om huvudstaden Guatemala City.

Kropparna av 36 män och 15 kvinnor skickades till ett provinsiellt bårhus efter olyckan, uppger tyska DW.

Förorenad flod

Carlos Hernandez, talesman för stadens brandkår, uttalade sig om den tragiska händelsen.

– Bussen fortsatte att köra, bröt igenom ett metallräcke och föll ner i en ravin som var cirka 20 meter djup tills den nådde den avloppsförorenade floden, sade Carlos Hernandez.

Landets president uttryckte sina kondoleanser kort därefter.

– Jag står i solidaritet med offrens familjer som idag vaknade upp till hjärtskärande nyheter. Deras smärta är min smärta, framhöll Guatemalas president Bernardo Arevalo på sociala medier enligt Reuters.

Foto: J. Augustin

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland kräver åtta saker för vapenvila – hela listan

2025 06 02

I dag, måndag, har delegationer från Ryssland och Ukraina träffats i Istanbul, Turkiet.

Under samtalen ska den ryska delegationen ha överlämnat en lista med krav för ett eldupphör.

Nu har flera ryska medier publicerat hela kravlistan.

Här är samtliga ryska krav:  

- Ett fullständigt tillbakadragande av ukrainska styrkor från de ryskockuperade ukrainska regionerna Donetsk, Luhansk, Zaporizjzja och Kherson.

- Regionerna Luhansk, Donetsk, Zaporizjzja och Kherson och den ockuperade Krymhalvön ska officiellt erkännas som ryska.

- Alla ekonomiska sanktioner mellan Ryssland och Ukraina ska hävas och den ekonomiska relationen mellan länderna ska repareras.

- Ukraina ska förbli en kärnvapenfri stat och kärnvapen ska inte tillåtas placeras på ukrainsk mark.

- Den ukrainska armén ska reduceras och landets vapenarsenal ska minska.

- Ukraina måste hålla ett nytt presidentval och underteckna ett fredsavtal.

- Västvärlden får inte skicka vapen till Ukraina eller hjälpa landet med underrättelsearbete under en vapenvila.

- Ukraina måste vara ett neutralt land. Andra länder ska förbjudas att vara militärt aktiva på ukrainsk mark.

LÄS MER: Historiker tvärsäker: Putinregimen kan falla på tre dagar

Ukraina svarar: ”Gör allt för att fortsätta kriget

Ukraina har kommenterat den ryska kravlistan.

President Zelenskyjs stabschef Andrij Jermak tolkar de omfattande kraven som att Ryssland inte är intresserade av en vapenvila.

Nu kräver han nya sanktioner mot den ryska diktaturen.

– Ryssarna gör allt de kan för att fortsätta kriget. Nya sanktioner är mycket viktiga nu, framhåller Jermak i ett inlägg på Telegram.

President Zelenskyj har inte kommenterat Rysslands nya krav.

LÄS MER OM SÄKERHETSLÄGET:

Dramatiska uppgifter om Putin – kan ske i höst

Ryska krigsfartyg på väg till Natoövning

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: TV4 anklagar SVT – ”härmar vårt program”

2025 06 02

– Det låter skamlöst likt vårt program ”Efter fem”.

Det skriver TV4:s vd Mathias Berg och kanalens programdirektör Viveka Hansson i Dagens Nyheter.

Programmet som TV4-cheferna syftar på är SVT:s nya ”förkvällsprojekt” som från och med januari 2026 kommer att sändas live klockan 16.00-19.30 varje vardag och klockan 18.15-19.30 varje lördag.

– Den nya förkvällen kommer att få en huvudstudio i Stockholm men minst hälften av innehållet kommer från övriga programorter. Nyheter från SVT:s lokala redaktioner kommer att vara ett viktigt och självklart innehåll, med Sverige idag som en central utgångspunkt, skriver SVT om programmet.

”Är väldigt mycket TV4”

Enligt TV4 är den nya satsningen en direkt kopia av deras eget program "Efter fem", som sänds varje vardag mellan 17.00 och 19.00. Likt SVT:s ”förkvällsprojekt” fokuserar ”Efter fem” på dagens viktigaste nyheter kombinerat med lokala inslag.

– Den här mixen är väldigt mycket TV4, vi brukar prata om att vi vill vara Sveriges bästa sällskap, och vikten av att tittaren vet att det alltid finns någon hemma i TV4 Play. Uttryck som vi ser går igen i beskrivning av SVT:s nya förkvällssatsning, skriver Mathias Berg och Viveka Hansson i DN.

– Vi har en öppen dialog och samarbetar väl i många frågor. Men tanken från vår sida var nog inte att de skulle försöka göra det vi gör.

Samma sändningstid

TV4-cheferna påpekar också att SVT:s ”förkvällsprojekt” sänds samtidigt som ”Efter fem”.

Enligt Berg och Hansson strider den nya satsningen mot public service-uppdraget. De ifrågasätter varför SVT, som finansieras av skattemedel, väljer att konkurrera med ett redan etablerat kommersiellt program i stället för att erbjuda unikt innehåll.

TV4-cheferna anser att SVT borde värna om mångfald i medielandskapet och inte använda sina resurser för att efterlikna kommersiella format.

SVT har inte svarat på kritiken.

Text: Redaktionen