VÄRLDEN: Fem miljarder myggor ska skydda 70 miljoner människor

2023 04 17

En enorm ”myggfabrik” ska upprättas i Brasilien.

Fabriken ska ta fram fem miljarder modifierade myggor varje år.

Myggorna ska infekteras med den så kallade ”Wolbachia-bakterien”.

En bakterie som slår ut det virus som leder till den förödande denguefebern. Brasilien har en av de högsta frekvenserna av dengueinfektion i världen och rapporterade mer än två miljoner fall 2022.

Anläggningen beräknas stå klar 2024.

– Det kommer att bli den största fabriken i världen som sysslar med detta, säger Scott O'Neill, chef för den ideella organisationen World Mosquito Program (WMP), till den vetenskapliga tidskriften Nature.

WMP arbetar tillsammans med en brasiliansk vetenskaplig institution med det ambitiösa projektet.  

Ska skydda 70 miljoner

Tanken är att myggorna ska skydda drygt 70 miljoner invånare från att smittas av sjukdomen.

– När de modifierade myggorna släpps ut i områden, som är angripna av myggor som sprider dengueviruset, sprids den resistenta bakterien till de arter som bär på viruset, uppger Nature.

Förhoppningen är att bakterien ska spridas till myggarten Aedes aegypti, vars bett ofta leder till insjunkande i denguefeber.

–  Aedes aegypti som infekterats med Wolbachia  är mycket mindre benägna att sprida sjukdomar. Bakterien konkurrerar ut de virus som insekten bär på, skriver Nature.

Positiva resultat

Tidigare studier har visat att metoden kan vara mycket framgångsrik.

Den mest omfattande studien genomfördes i den indonesiska staden Yogyakarta. När de modifierade myggorna släpptes fria minskade antalet fall av denguefeber med hela 77 procent.

I Brasilien, där de modifierade myggorna hittills har testats i fem städer, har resultaten varit mer blygsamma. 

I staden Niterói uppmättes en minskning av antalet denguefeberfall med 69 procent. I Brasiliens största stad, Rio de Janeiro, sjönk antalet fall med 38 procent.

Trots positiva resultat från tidigare myggutsläpp räknar forskare med att det kommer bli utmanande att använda tekniken i en så stor skala.

I områden med en större mängd vilda myggor kan det ta lång tid innan smittspridningen dämpas. 

Det kan även bli svårt att genomföra projektet i delar av Rio de Janiero eftersom vissa stadsdelar präglas av en omfattande våldsvåg.

– Men vi arbetar väldigt nära med människor i dessa samhällen. Det pågår ett långsamt arbete för att bygga upp ett förtroende, säger Scott O'Neill till Nature.

Fakta denguefeber

- Det tar oftast mellan två och tio dagar från smittotillfället till att du blir sjuk. Sjukdomen börjar oftast snabbt.

- Du får ett eller flera av följande symtom vid denguefeber:

  • Röda ögon.
  • Hög feber med frossa och svettningar.
  • Kraftig huvudvärk.
  • Muskel- och ledvärk.

- Du blir oftast feberfri inom en vecka, men sjukdomen kan bli livshotande. Du kan då behöva vård på sjukhus. Många känner sig tröttare än vanligt upp till en månad efteråt.

- En del personer som får denguefeber blir sämre efter att först ha blivit bättre. Detta beror på att små blodkärl har blivit sköra och att blödningar då uppstått i huden, slemhinnor och inre organ. 

Källa: Vårdguiden 1177

 

 

Foto: W. Hasselmann

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen