VÄRLDEN: Fem miljarder myggor ska skydda 70 miljoner människor

2023 04 17

En enorm ”myggfabrik” ska upprättas i Brasilien.

Fabriken ska ta fram fem miljarder modifierade myggor varje år.

Myggorna ska infekteras med den så kallade ”Wolbachia-bakterien”.

En bakterie som slår ut det virus som leder till den förödande denguefebern. Brasilien har en av de högsta frekvenserna av dengueinfektion i världen och rapporterade mer än två miljoner fall 2022.

Anläggningen beräknas stå klar 2024.

– Det kommer att bli den största fabriken i världen som sysslar med detta, säger Scott O'Neill, chef för den ideella organisationen World Mosquito Program (WMP), till den vetenskapliga tidskriften Nature.

WMP arbetar tillsammans med en brasiliansk vetenskaplig institution med det ambitiösa projektet.  

Ska skydda 70 miljoner

Tanken är att myggorna ska skydda drygt 70 miljoner invånare från att smittas av sjukdomen.

– När de modifierade myggorna släpps ut i områden, som är angripna av myggor som sprider dengueviruset, sprids den resistenta bakterien till de arter som bär på viruset, uppger Nature.

Förhoppningen är att bakterien ska spridas till myggarten Aedes aegypti, vars bett ofta leder till insjunkande i denguefeber.

–  Aedes aegypti som infekterats med Wolbachia  är mycket mindre benägna att sprida sjukdomar. Bakterien konkurrerar ut de virus som insekten bär på, skriver Nature.

Positiva resultat

Tidigare studier har visat att metoden kan vara mycket framgångsrik.

Den mest omfattande studien genomfördes i den indonesiska staden Yogyakarta. När de modifierade myggorna släpptes fria minskade antalet fall av denguefeber med hela 77 procent.

I Brasilien, där de modifierade myggorna hittills har testats i fem städer, har resultaten varit mer blygsamma. 

I staden Niterói uppmättes en minskning av antalet denguefeberfall med 69 procent. I Brasiliens största stad, Rio de Janeiro, sjönk antalet fall med 38 procent.

Trots positiva resultat från tidigare myggutsläpp räknar forskare med att det kommer bli utmanande att använda tekniken i en så stor skala.

I områden med en större mängd vilda myggor kan det ta lång tid innan smittspridningen dämpas. 

Det kan även bli svårt att genomföra projektet i delar av Rio de Janiero eftersom vissa stadsdelar präglas av en omfattande våldsvåg.

– Men vi arbetar väldigt nära med människor i dessa samhällen. Det pågår ett långsamt arbete för att bygga upp ett förtroende, säger Scott O'Neill till Nature.

Fakta denguefeber

- Det tar oftast mellan två och tio dagar från smittotillfället till att du blir sjuk. Sjukdomen börjar oftast snabbt.

- Du får ett eller flera av följande symtom vid denguefeber:

  • Röda ögon.
  • Hög feber med frossa och svettningar.
  • Kraftig huvudvärk.
  • Muskel- och ledvärk.

- Du blir oftast feberfri inom en vecka, men sjukdomen kan bli livshotande. Du kan då behöva vård på sjukhus. Många känner sig tröttare än vanligt upp till en månad efteråt.

- En del personer som får denguefeber blir sämre efter att först ha blivit bättre. Detta beror på att små blodkärl har blivit sköra och att blödningar då uppstått i huden, slemhinnor och inre organ. 

Källa: Vårdguiden 1177

 

 

Foto: W. Hasselmann

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen