VÄRLDEN: Fasansfulla uppgifter från diktaturen Saudiarabien

2022 11 22

Sedan den 10 november har Saudiarabien avrättat 17 män.

Männen anklagades för drog- och smugglingsrelaterade brott, rapporterar Reuters. Ett brott som alltså straffas med döden. 

Majoriteten av männen avrättades genom halshuggningar.

Elizabeth Throssell, FN:s talesperson för mänskliga rättigheter, har kommenterat uppgifterna.

– Det är djupt beklagligt, säger hon enligt Reuters.

Throssell berättar att männen härstammar från Syrien, Pakistan, Jordanien och Saudiarabien.

Har ökat

De senaste dödsdomarna innebär att Saudiarabien har avrättat 144 personer i år.

Det innebär i sin tur att kungariket har utfärdat ett rekordhögt antal dödstraff på ett år, rapporterar brittiska The Independent.

Siffran är en markant ökning jämfört med föregående år.

Under 2022 har diktaturen utdelat fler dödsdomar än både 2020 och 2021, uppger den brittiska tidningen. 

Utlyst nationell helgdag

Samtidigt som antalet avrättningar når rekordnivåer så kröner Saudiarabiens fotbollslandslag framgångar på fotbollsplanen.

I dagens premiärmatch i fotbolls-VM 2022 stod landet för en ordentlig skräll. Saudiarabien besegrade guldfavoriten Argentina med 2­–1.

Kung Salman bin Abdul Aziz höll inte igen med glädjen. Han utlyste onsdagen som en nationell helgdag efter det sensationella resultatet. 

Samtliga anställda inom privat och offentlig sektor samt skolelever fick ta ledigt för att fira vinsten ordentligt, rapporterar statliga medier i Saudiarabien.

– En fantastisk seger. Det är mycket som har förändrats i vårt land. Stunder som denna förverkligar dessa förändringar och påminner oss om hur stolta vi är, säger Adel Al-Akeely, läkare i huvudstaden Riyadh, till The Guardian efter knallen i premiärmatchen. 

”Ett nationsbyggande ögonblick”

Den brittiska tidningen beskriver Saudiarabiens 2–1-vinst som ett ”nationsbyggande ögonblick”.

– I ett land som överösts med kritik mot hanteringen av mänskliga rättigheter och landets geopolitiska status, så var detta ett nationsbyggande ögonblick och en chans att vända den politiska utvecklingen, skriver The Guardian.

Text: Redaktionen


22 mars 2026

Svenskars internet kan slås ut – ”aldrig hänt tidigare”

2026 03 23

Kriget i Mellanöstern kan riskera att slå ut internet i Sverige.

Striderna i Mellanöstern utgör ett direkt hot mot världens internet, eftersom undervattenskablar som förbinder världens datacenter passerar genom farliga områden som Röda havet och Hormuzsundet.

Om dessa kablar skadas kan stora delar av internettrafiken påverkas globalt, rapporterar RBC Ukraine.

Digital infrastruktur i riskzonen

Kriget i Iran har inte bara satt energirutter i riskzonen, utan också hotat en av de viktigaste byggstenarna för globalt internet – undervattenskablarna i Röda havet och Hormuzsundet.

En stor del av all datatrafik mellan Europa, Asien och Afrika passerar genom dessa smala och strategiskt viktiga sjöleder.

Skador på dessa kablar kan omedelbart störa internettrafik, även i Sverige, eftersom en betydande del av vår internationella data passerar genom samma rutter.

– Att stänga ner båda dessa flaskhalsar samtidigt skulle vara ett globalt störande evenemang. Jag känner inte till att det någonsin har hänt tidigare, säger Doug Madory, direktör för internetanalys på Kentik.

Hittills betraktas kablarna i Röda Havet själva inte som direkta mål.

Den största risken är istället att de skadas av misstag eller som en konsekvensskada.

LÄS MER: Anders Borg är säker: ”Två veckor kvar”

Hela samhället drabbas

Enligt en rapport från GlobalConnects om den digitala infrastrukturen i Norden visar det sig tydligt hur snabbt ett avbrott kan slå igenom i flera sektorer.

Vid korta avbrott på upp till fyra timmar påverkas telefoni och internet direkt, men systemen kan ofta återställas snabbt.

Vid avbrott som sträcker sig från ett till sju dygn kan hela samhället påverkas – kommunikation, energi, transporter och finanssektorn kan lamslås.

– Rapporten visar att Sverige behöver se sin digitala infrastruktur på samma sätt som el och vatten. När uppkopplingen faller blir hela samhället mer sårbart, meddelar GlobalConnects.

Svenska förberedelser

Sverige förbereder sig redan för hur ett avbrott i internet kan påverka vardagen, inklusive möjligheten att betala för varor och tjänster.

Riksbanken och aktörer inom betalningsmarknaden har beslutat att införa ett system där det ska vara möjligt att genomföra kortbetalningar offline – utan datakommunikation – för livsnödvändiga varor senast den 1 juli 2026.

Detta för att stärka landets betalningsberedskap vid störningar i det digitala systemet.

LÄS MER: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


”Blackouts” i Ryssland – har nått St. Petersburg

2026 03 22

Kreml intensifierar restriktionerna mot ryska medborgare.

Under den senaste tiden har många rapporter kommit om Kremls restriktioner gällande Rysslands populäraste meddelandeapp – Telegram.

Samtidigt kommer uppgifter om internet-blackouts i landet.

Nu framgår att de omfattande internetproblemen har nått Rysslands näst största stad, St. Petersburg, rapporterar Kyiv Independent.

Har nått St. Petersburg

Mobila internetavbrott ökade kraftigt i staden på söndagen.

Detta enligt spårningstjänster på nätet och rapporter från lokala invånare.

Rapporterna kommer i samband med att Kreml infört ett nytt ”vitlistesystem” som endast tillåter åtkomst till regeringsvänliga sociala medier, nyhetskanaler och officiella statliga webbplatser.

“Betydande ökning”

Webbplatsen Downdetector, som spårar avbrott i internettjänster världen över, har registrerat en “betydande ökning” av rapporterade störningar i St. Petersburg.

Ryssland har angett ukrainska drönarattacker som den officiella orsaken till de pågående internetavstängningarna. 

Kremls kampanj för censur på nätet har intensifierats de senaste veckorna, med avbrott rapporterade i regioner över hela landet.

Läs mer: Putin erbjuder Trump en uppgörelse

Även Telegram

Kremls fortsatta ansträngningar gällande censur syns även i restriktionerna för landets populäraste app för kommunikation, Telegram.

– Ryssland begränsar åtkomsten till Telegram för att tvinga sina medborgare att använda en statskontrollerad app som är utformad för övervakning och politisk censur, säger Telegrams medgrundare Pavel Durov enligt NBC News.

“På grund av oss”

Dmitrii Zair-Bek från Pervy Otdel, ett människorättsprojekt som hjälper personer som står inför politiskt motiverade åtal i Ryssland, kommenterar.

– De vill blockera Telegram på grund av organisationer som oss — oberoende informationskällor som inte kontrolleras av Kreml.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen